Фісташка справжня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фісташка справжня (Pistacia vera)
Фісташка справжня (Pistacia vera)
Фісташка справжня (Pistacia vera)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Сапіндоцвіті (Sapindales)
Родина: Сумахові (Anacardiaceae)
Рід: Фісташка (Pistacia)
Вид: Фісташка справжня
Біноміальна назва
Pistacia vera
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pistacia vera
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pistacia vera
EOL logo.svg EOL: 483483
IPNI: 70280
ITIS logo.svg ITIS: 506470
IUCN logo.svg МСОП: 63497
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 55513

Фісташка справжня, Фісташкове дерево (лат. Pistacia vera) — багатостовбурне дерево, часто кущ, вид роду Фісташка (Pistacia) родини Сумахові (Anacardiaceae).

Справжня фісташка — була широко відома і цінувалася ще зі стародавніх часів. Рослина — джерело цінних плодів, дубильних продуктів, смоли, деревини.

Поширення та екологія[ред. | ред. код]

У природніх умовах зустрічається на схилах гір Середньої Азії (Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан), на північному сході Ірану, в Сирії та на півночі Афганістану. У подібних кліматичних умовах розводиться та успішно культивується у багатьох районах світу.

Зростає на дрібноземлистих, кам'янистих і скелястих схилах в передгір'ях та низькогір'ях (висоти від 700—800 до 1500—1700 м над рівнем моря), переважно у поясі ефемероїдних луків, іноді зустрічається на південних схилах у поясі деревно-чагарникової рослинності. Може утворювати ділянки самостійної фісташкової формації.

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Багатостовбурне дерево або кущ висотою 5-7 (до 10) м, найчастіше з густою напівкулеподібною кроною. Стовбур вигнутий, зазвичай схилений та ребристий. Кора на старих гілках світло-сіра, білувата; на однорічних — сіро-і червонясто-коричнева.

Коріння йде на 10-12 м в глибину, простягається на 20-25 м вшир.

Листя непарно-перисті, зазвичай трійчасті, з трьома, рідше з одним, п'ятьма або сімома листочками. Листочки майже сидячі, шкірясті, щільні, гладкі, світло-зелені, зверху голі, блискучі, знизу матові, тонко опушені або майже голі, широко еліптичні або округло-яйцеподібні, рідше широколанцетні, довжиною 5-11 (до 20) см, шириною 5 −6 (до 12) см. Черешок тонко опушене або майже голий, некрилатий.

Тичинкові квіти в густих, складних, доволі широких мітелках, довжиною 4-6 см; оцвітина з 3-5 довгастих, плівчастих, нерівних листочків завдовжки 2-2,5 ; мм; тичинок 5-6, майже сидячих, з пиляками завдовжки 2-3 мм. Маточкові квітки у більш рідкісних і вузьких мітелках, приблизно такої ж довжини, як і тичинкові; оцвітина з 3-5 (до 9) листочків, довгастих, нерівних, трохи ширших, ніж у тичинкових квіток, листочків довжиною 2-4 мм.

Плоди - кістянка, крупні (зазвичай у декілька разів більші, ніж в інших видів цього роду), від майже лінійно-ланцетних, вузько-або широко - яйцеподібних до майже округлих, довжиною 0,8-1,5 см, шириною 0,6-0,8 см, у поперечному перерізі майже круглі або неправильно овальні. Перикарп легко відокремлюється (при дозріванні), кремовий, жовто-кремовий, рожевий, червонуватий, темно-червоний або темно-фіолетовий; кісточка майже завжди з косою основою, з одного боку зазвичай тупа. Ядра насіння зеленуваті, їстівні, маслянисті.

Цвіте в березні-травні. Плодоносить у липні-вересні.

Шаблон:Питательный состав

Хімічний склад[ред. | ред. код]

Сім'ядолі горіха багаті на жирні олії (до 65 %), білки і вуглеводи. В склад листя входять дубильні речовини (до 20 %), при утворенні галів (наростів, викликаних тлею) їх кількість збільшується до 30—45 %. З пагонів фісташки при підсичці виділиться смола, з якої отримують ефірну олію, яка включає пінен. В листях близько 0,01 % ефірної олії.

Жирна олія фісташки відноситься до категорії невисихаючих високоякісних олій.

Значення і застосування[ред. | ред. код]

Сім'ядолі плодів фісташки мають приємний горіховий смак, вони ароматні та використовуються в їжу як ласощі у свіжому, засоленому і підсмаженому вигляді, а також для кондитерських виробів. Фісташкова олія приємна на смак, йде в їжу, але швидко гіркне. Олія застосовується у кондитерській промисловості, ковбасному виробництві, парфумерії та медицині.

Рослину вважали сильним засобом проти отрут тварин. Насіння фісташки володіють хорошою загальнозміцнюючою дією, їх рекомендують використовувати після важких захворювань, при значному фізичному і розумовому навантаженні.

У народній медицині насіння застосовували як болезаспокійливе при печінкових і шлункових коліках, при анемії, як протиблювотний, протикашльовий та протитуберкульозний засіб, як засіб, що поліпшує діяльність серця і сприяє виробленню сперми. Галли запропоновані для використання як в'яжучий засіб.

Смола, отримана підсічкою дерев, а також жирна олія використовуються в лакофарбовій промисловості.

Дубильні речовини добувають з листових галлів (бузгунч), горішковидних і крайових (викликаються двома різними видами попелиць), застосовуються для дублення і фарбування шкіри, фарбування шовку і вовни.

Класифікація[ред. | ред. код]

Таксономія[ред. | ред. код]

Вид Фісташка справжня входить до роду Фісташка (Pistacia) родини Сумахові (Anacardiaceae) порядка Сапиндоцветные (Sapindales).

Pistacchi.JPG
Blanched pistachios.jpg
Chocolate & pistachio biscotti.jpg
Зліва направо.
Горіхи. Очищені горіхи (ядра). Хліб з фісташками.

Література[ред. | ред. код]

  • ФлораСССР|том=14|стр=520—524
  • Книга: Пряно-ароматические и пряно-вкусовые растения

Посилання[ред. | ред. код]