Хлєбзавод

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Центр Сучасного Мистецтва Хлєбзавод Pictogram infobox palace.png
50°28′00″ пн. ш. 30°30′35″ сх. д. / 50.46667° пн. ш. 30.509750° сх. д. / 50.46667; 30.509750
Тип пам'ятка
Розташування Київ, Вулиця Кирилівська, 66-б
Засновано 2016 рік
Директор Євгеній Валюк
Сайт hlebzawod.com

Арт-простір Хлєбзавод (рос. Хлебзавод; англ. Hlebzawod) — художня галерея сучасного мистецтва в Києві. Заснована у червні 2016 художником Євгенієм Валюком разом з — Анастасією Діденко та Євгеном Штейном.

Історія заводу[ред. | ред. код]

«Галерея Хлебзавод», 2016 рік.

Будівлю, в якій розташована галерея, побудовано невідомим архітектором у 1868 році на Кирилівській вулиці. Це індустріальна частина так званого Нового Подолу. Як і 100 років тому, промислові квартали простягаються на захід від історичного центру — Контрактової площі. Промзона уздовж Кирилівської вулиці, у кінці 19 століття, поширювалася на нові ділянки. Це була окраїна міста, про дотримання екологічних вимог, мова взагалі не йшла. У 1894 році київський санітарний лікар притягнув до відповідальності німця Йоганна Менцера, власника дріжджовго виробництва (згодом — хлібозавод № 7). Проблема в тому, що: «герр Менцер накопичив величезну кількість перегнившої браги, яка видає неможливе сморід, її було засипано землею, також для зменшення смороду, було залито кількома пудами карболової кислоти». Журналісти констатуватли: "Взагалі, заводи на Кирилівській вулиці в санітарному відношенні становлять велике зло Києва. Більшість з них не вивозять нікуди своїх нечистот, але спускають їх безпосередньо на міський луг, звідки нечистоти з різних канавах і струмків потрапляють в Почайну і остаточно в Дніпро ".

Хлібозавд №7 відкрився у 1926 році. Працював на потужностях десятьох двоярусних печей, тоді тісто місилися вручну. Випікався житньо-пшеничний хліб. За часів Другої Світової Війни обладнання було вивезено за межі України. Після звільнення міста завод почали відбудовувати. Протягом 1955-56 років почав першим в СРСР випускати подовий хліб,  в майбутньому - "Український". В 1948 його було приєднано до хлібокомбінату №2. У 60-ті тривала активна переоснащення підприємства, було створено кондитерський цех та побудували піч ФТЛ2 для виготовлення бубликів.  Не дивлячись на це стратегічною продукцією було виробництво хліба: українського,  подового. Щодоби хлібокомбінат постачав 70тн. хліба українського, 12 тн. хліба пшеничного подового, 25 тн. булочних та здобних виробів та 1,5 тн. кондитерських виробів. В 1998 реконструювали лінію булочного виробництва де було встановлено кілька електропечей "Ідеал" по виробництву здобних виробів, що збільшило об'єм товарної продукції на 233 тис. тон/рік. Вироби користуються широким попитом. В грудні 2004 року були введені в дію печі "ГОСТОЛ" по виробництву хліба із житньо-пшеничних сортів борошна. проводиться 4-а черга реконструкції з заміною старих фізично-зношених печей ХВЛ на нові сучасні енергозберігаючі, для покращення умов праці робітників.

В 2000-х завод якимось чином, збанкротував. Цехи колишнього хлібокомбіната № 2 довгий час були покинуті. Аж поки в травні 2016 туди не заїхала група художників.

Передісторія створення галереї[ред. | ред. код]

«Хлєбзавод» базується на території покинутого хлібного заводу на Подолі, що на разі працює як центр сучасного мистецтва. Його було створено з метою розвитку дискурсу та репрезентації промислової спадщини. Крос-медійні та інсталяційні роботи працюють фундаментом для критичної переоцінки історії та сьогодення, а також поміщають археологічні, природні та промислові елементи в культурно-історичну і наукову систему координат. Центральне місце в роботі інституції займають питання архівування та збереження історичної свідомості. Розробка навколо унітарної концепції пропонує простір і можливості для вивчення діалектичної перспективи сучасності.

Діяльність галереї[ред. | ред. код]

У 2016 році Євгеній Валюк на базі своєї творчої майстерні організували мистецьку галерею, яка початково називалася «ХЗ». У 2017 році назву було змінено на «Хлєбзавод».

З моменту заснування у 2016 році, об'єднання займається освітянством у сфері сучасного мистецтва, та просуванням його, як необхідність переказати сучасною мовою зміст власної культури: працюють програми з ознайомлення з тенденціями розвитку сучасного українського мистецтва, з метою розкриття його соціального й культурного значення. У 2018 році, протягом тільки одного календарного року, відбулася понад 10 акцій та виставок.

Проекти[ред. | ред. код]

У 2018 здійснено такі проекти: «Sratch-art project», «Project Battle of sense або Адреса потужностей», «Рухоме-нерухоме», «Infantilismus», акція «Похорон-панехіда», «Презентація мікстейпу Гук», акція «Sobranie.Russian black» та «Операція штирь» разом з Уте Кільтер, акція «Обережно наступна зупинка холми», «Квартирник хз де», «Hlebzawod Art Prize», «Інвентаризація» та «Конверсія хліба».
Посилання[ред. | ред. код]