2-га гвардійська танкова армія (СРСР)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
2-га гвардійська танкова армія СРСР
На службі 20 листопада 1944 — червень 1945, 19451998
Країна Flag of the Soviet Union (1924–1955).svg СРСР
Належність 1-й Білоруський фронт,
Група Радянських Військ у Німеччині,
Приволзький військовий округ
Вид Red Army flag.svg Червона армія
Тип сухопутні війська
Роль RAF A emb-Armoured forces1936.gif танкова
Чисельність армія
Війни/битви Німецько-радянська війна
Вісло-Одерська операція,
Східно-Померанська операція,
Битва за Берлін
Почесні найменування Радянська гвардія Орден Червоного Прапора
Командування
Визначні
командувачі
генерал-полковник танкових військ Богданов С. І.,
генерал-майор Радзієвський О. І.

Дру́га гварді́йська та́нкова а́рмія (2 гв. ТА) — гвардійська танкова армія у складі Збройних сил СРСР з 20 листопада 1944 по червень 1945 та післявоєнний час на території Німеччини. Створена 20 листопада 1944 шляхом перетворення 2-ї танкової армії у складі 1-го Білоруського фронту.

Історія[ред. | ред. код]

2-га танкова армія була сформована в січні — лютому 1943 р на базі 3-ї резервної армії Брянського фронту. Спочатку в неї входили 11-й і 16-й танкові корпуси, 60-та, 112-та і 194-та стрілецькі дивізії, 115-та стрілецька, 28-ма лижна, 11-та гвардійська танкова бригади, інші з'єднання та військові частини.

Армія брала участь у боях під Брянськом, контрнаступі під Курськом, звільненні Правобережної України, участь в завершальних операціях Німецько-радянської війни.

За мужність, героїзм, військову доблесть і зразкове виконання бойових завдань в роки Великої Вітчизняної війни понад 103 тис. Воїнів армії нагороджені орденами і медалями, а 221 з них присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу. Двічі цього високого звання був удостоєний командувач армією генерал-полковник Семен Ілліч Богданов. Майже всі з'єднання та військові частини армії нагороджені орденами, більшість з них удостоєно почесних найменувань.

У повоєнні роки армія входила до складу Групи радянських військ у Німеччині (згодом — Західної групи військ). Її з'єднання та військові частини (16-та гвардійська і 25-та танкові дивізії, 21-ша мотострілецька дивізія, 94-та гвардійська мотострілецька дивізія та ін.) Дислокувалися на території Німецької Демократичної Республіки (НДР) в 39 гарнізонах, штаб армії розташовувався в місті Фюрстенберг.

22 лютого 1968 року Указом Президії Верховної Ради СРСР 2-га гвардійська танкова армія була нагороджена орденом Червоного Прапора.

Командування[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]