501-й окремий батальйон морської піхоти (Україна)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
501 окремий батальйон морської піхоти
501 ОБМП.png
Нарукавний знак батальйону
Засновано 1 жовтня 1959
Країна  Україна
Вид Emblem of the Ukrainian Navy.svg Військово-морські сили
Тип БЕ МП 1.png Морська піхота
У складі
36 ОБрМП.png
 36 ОБрМП
Базування  Запорізька область
м.Бердянськ
Військові конфлікти

Російська збройна агресія проти України

Командування
Поточний
командувач
підполковник
Сергій Баранченко

Commons-logo.svg 501-й окремий батальйон морської піхоти (Україна) у Вікісховищі
501-й окремий батальйон морської піхоти (Україна). Карта розташування: Україна
501 ОБМПБердянськ
501 ОБМП
Бердянськ
Пункт базування

501-й окре́мий батальйо́н морсько́ї піхо́ти (501 ОБМП, в/ч А1965 (А0669)) — військове з'єднання морської піхоти України, що за організаційно-штатною структурою входить до складу 36-ї окремої бригади морської піхоти Військово-Морських Сил України Збройних Сил України, що дислокується в м.Миколаїв, військова частина — А1965. Сам батальйон розташований у м. Бердянськ Запорізької області.

Батальйон за своїм призначенням підготовлений для висадки у передових загонах для захоплення пунктів і ділянок на узбережжі і забезпечення висадки на них головних сил.

Радянський попередник з'єднання[ред. | ред. код]

У вересні 1959 року в місті Маріуполі Донецької області на базі невеликої автомобільної школи 35-ї зенітно-артилерійської дивізії ППО була сформована військова частина 27895 — школа молодших спеціалістів автотракторної служби. Формування частини було завершено 1 жовтня 1959 року — цей день і вважається датою створення частини. Першим командиром частини став учасник Великої Вітчизняної війни, кавалер орденів «Червоної Зірки» і «Вітчизняної війни» 1 і 2 ступенів, багатьох інших нагород полковник Микола Гудименко.

Спочатку частина дислокувалася в Маріуполі. В той час її склад не перевищував 220 курсантів і 7 офіцерів. На озброєнні було 10 автомобілів, курсанти готувалися по програмам водіїв 3-го класу.

У жовтні 1960 року військова частина була переведена на новий штат і передислокована в місто Бердянськ Запорізької області. Проте розміщення у Бердянську не забезпечувало якісного виконання складних завдань і потреб в підготовці молодших фахівців. За рішенням Генерального Штабу в лютому 1961 року частина передислокувалась до міста Керч Кримської області.

Попри відсутність належних умов, особовий склад частини за короткий проміжок часу зумів створити у Керчі одну з найкращих у Збройних Силах СРСР школу молодших спеціалістів автомобільної служби з потужною навчально-матеріальною базою, досвідченими командирами-викладачами і найкращими військовими традиціями.

Указом Президії Верховної Ради від 19 липня 1970 року частині було вручено Бойовий Прапор і Грамоту Президії Верховної Ради СРСР.

За досягнуті успіхи в бойовій підготовці у 1973 році частині був вручений перехідний Вимпел Військової Ради Київського об'єднання військ ППО і присвоєно почесне звання «відмінної». Це звання і Вимпел Військової Ради особовий склад частини утримував протягом п'яти наступних років (по 1978 рік). В цей час частиною командував полковник Володимир Сліпченко.

У 1981, а потім і у 1985 році частина перейшла на нову організаційно-штатну структуру. Відбулися зміни в бік ускладнення і удосконалення програми підготовки молодших фахівців.

У грудні 1989 року школа була переформована в 416 Окремий навчальний полк авіаційного тилу Військ ППО. Новим командиром частини став полковник Мефодій Мазуркін.

За короткий термін було здійснено перепрофілювання частини на підготовку молодших фахівців авіаційного тилу (автомобільної і електрогазової служби). У відповідності з новими задачами в частину надходила нова техніка і озброєння, а в ряди влились висококваліфіковані фахівці із військ та інших навчальних частин. Тільки за 1989—1991 роки полк підготував для військ ППО більш 4-х тисяч фахівців авіаційного тилу.

Історія з'єднання[ред. | ред. код]

1 лютого 1992 року весь особовий склад частини склав присягу на вірність народу України і увійшов до складу сил ППО Збройних Сил України.

З 1 вересня 1993 року умовне найменування полку було змінено на військову частину А-3333. Великий колектив офіцерів і прапорщиків продовжував виконувати завдання підготовки молодших фахівців автомобільної і електрогазової служби для частин і підрозділів Сил ППО України.

У червні 1994 року на підставі наказу командувача Національної гвардії України Володимира Кухарця була створена 16-та Окрема рота НГУ (військова частина 2041 НГУ) і по узгодженню з командуванням Сил ППО вона була розміщена на базі в/ч А-3333 в Керчі.

У квітні 1996 року рота НГУ була переформована в батальйон НГУ (в/ч 2209), а з 24 травня 1996 року батальйон НГУ був перейменований в Окремий батальйон морської піхоти НГУ і отримав умовне найменування в/ч 2041.

На підставі рішень Президента України Леоніда Кучми, Кабінету Міністрів України і наказу командувача НГУ № 03 від 10 лютого 1997 року на базі злиття 20-го окремого батальйону морської піхоти НГУ (в/ч 2041) і розформованих Міністерством оборони України 416-го окремого навчального полку (в/ч А-3333) було сформовано 25-й полк Національної гвардії України (в/ч 2041 НГУ) 7-ї (кримської) дивізії НГУ.

Полк зберіг добротну навчально-матеріальну базу, техніку та озброєння і в квітні 1997 року влився до лав Національної гвардії України.

За період свого формування 25 полк НГУ, а з 1 червня 1999 року — 10 бригада НГУ вважалася найбільш боєздатною частиною у складі 7-ї дивізії Національної Гвардії України. Саме тому з початку створення частини НГУ було виконано 1479 завдань, з них: — з охорони важливих об'єктів — 333 — несення служби з охорони громадського порядку — 39 — забезпечення масових заходів — 11 (в тому числі 2 у Сімферополі) — ліквідація стихійного лиха — 2 рази. Під час виконання спеціальних завдань за здійснення злочину було затримано 5 чоловік, за адміністративні порушення — 286 чоловік, вилучено холодної зброї — 6 одиниць, а також велику кількість наркотичних речовин. Висока оцінка у виконанні службових обов'язків особовим складом частини була дана командиром 7-ї (кримської) дивізії НГУ генерал-майором гвардії Віктора Федоровича Шевченка під час забезпечення охорони Ялтинської Конференції держав Балтийсько-Чорноморського регіону 10-11 вересня 1999 року.

МТ-ЛБ — основний бронетранспортер підрозділу у 2000 році

Згідно з Указом Президента України від 17 грудня 1999 року, розпорядженням начальника Генерального штабу Збройних сил України від 21 грудня 1999 року № 115/1/0500, наказу командувача 32-го армійського корпусу № 07 від 27 березня 2000 року частину було включено до складу 32-го армійського корпусу Південного оперативного командування Сухопутних військ.

На підставі Директиви Міністра оборони України Олександра Кузьмука і командувача військами Південного оперативного командування Олександра Затинайка від 2000 року 10-та бригада переформована в 501-й окремий механізований полк (військова частина А0669), на озброєнні якого перебували бронетранспортери МТ-ЛБ.

У жовтні 2003 року 501-й окремий механізований полк перейшов на штат окремого механізованого батальйону на БТРах без зміни умовного найменування і увійшов до складу окремої механізованої бригади військ берегової оборони Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

БТР-70 — основний бронетранспортер підрозділу у 2013 році

У березні 2008 року військова частина А0669 була виведена зі штату бригади берегової оборони і передана безпосередньо в пряме підпорядкування Центру військ берегової оборони — заступникові командувача Військово-морських Сил з берегової оборони.

У 2013 році у рамках загальнодержавного реформування Збройних сил було прийнято рішення про формування на базі 501-го окремого механізованого батальйону військ берегової оборони батальйону морської піхоти з дислокацією у місті Керч. Планувалося, що у складі буде розвідувальний взвод, а роти будуть розгорнуті до 94 чоловік. Також планувалося розформувати снайперську роту, яка була у механізованому батальйоні, а її особовий склад мав доукомплектувати інші підрозділи частини. По технічному оснащенню планувалося, що з БТР-70 батальйон переукомплектують на БТР-80, а одну роту планували укомплектувати сучасними українськими БТР-4. За планом батальйон морської піхоти на основі 501-го батальйону мав бути сформований 31 грудня 2013 року, але переформатування відбулося дещо раніше.

26 грудня 2013 року на центральній набережній Керчі військовослужбовці 501-го окремого механізованого батальйону військ берегової оборони ВМС ЗС України склали клятву морського піхотинця. У зв'язку з реформуванням колишній окремий механізований батальйон берегової оборони отримав не лише нові штати, але й нову назву — 501-й окремий батальйон морської піхоти ВМС України.

В ніч на 27 лютого 2014 року почалася анексія Криму Росією. А вже 2 березня російські війська заблокували військову частину керченських морських піхотинців[1].

6 березня військовослужбовці провели на території частини концерт просто неба для підняття бойового духу[2].

14 березня керченські морпіхи зіграли футбольний матч з російськими окупаційними військами і впевнено розгромили росіян з рахунком 4:0[3].

20 березня на території військової частини 501-го окремого батальйону морської піхоти ВМС України було піднято російський прапор[4].

Після зазначених подій лише 58 військовослужбовців батальйону з 308-ми вирішили продовжити службу у збройних силах України. Згодом до них приєдналися ще 6 побратимів[5]. Більшість військовослужбовців разом з командиром підполковником Олександром Саєнком зрадила присягу народу України, набула російського громадянства й поповнила лави ВМФ Російської Федерації[6].

Після цього частина із збереженням свого номеру продовжувала службу у морській піхоті Російської Федерації[7].

26 серпня Міністерство оборони Російської Федерації замість військової частини А0669 сформувало 3-й колійний залізничний батальйон, куди набирають військовослужбовців за контрактом і відправляють служити військових з Росії. Колишніх українських морських піхотинців перевели у різні регіони Росії[8][9].

Згодом із залишків 1-го і 501-го батальйонів морської піхоти та поповнення з контрактників у ВМС України було створено 1-шу бригаду морської піхоти імені Костянтина Ольшанського[10][11].

У 2015 році шляхом переформування 36-ї окремої бригади берегової оборони була сформована 36-та окрема бригада морської піхоти і 501-й окремий батальйон увійшов до її складу.

В 2016 році батальйон було передислоковано до Бердянська[12].

З кінця липня 2015 року батальйон виконує бойове завдання в зоні АТО ОТУ «Маріуполь» по обороні рубежів в районі селищ Широкино та Лебединське. За час участі в АТО на Сході України втрати батальйону склали — 9 військовослужбовців[13]

За час свого існування особовий склад батальйону взяв участь у таких широкомасштабних навчаннях: «Чисте небо» (2006 рік), «Артерія» (2007 рік), «Морський вузол» (2008 рік), «Адекватне реагування» (2011 рік), «Перспектива» (2012 рік).

Командири[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Втрати[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Військову частину в Керчі оточено російськими солдатами. Відео // «Укрінформ» від 2 березня 2014 року
 2. Заблоковані керченські морпіхи зіграли імпровізований концерт // «Корреспондент.net» від 7 березня 2014 року
 3. Російські та українські військові в Керчі грають у футбол // «Харьков» від 14 березня 2014 року
 4. Тенюх звинуватив українських військових у Криму в «слабкій моральній обстановці» // «Корреспондент.net» від 22 березня 2014 року
 5. Керченский морпех о рок-концерте в осаде, судьбе бойцов и возвращении Крыма (рос.)
 6. Оприлюднено список офіцерів-зрадників з Криму // LB.ua від 14 листопада 2014 року
 7. Украинский предатель расхваливает «вежливых людей»(рос.) // «Агентство Стратегічних Досліджень» від 20 серпня 2014 року
 8. Керченські морпіхи-перебіжчики стали «залізничним батальйоном» і передислоковані з Криму // «Військо України» від 18 вересня 2014 року
 9. Минобороны РФ создало в Крыму путевой железнодорожный батальон(рос.) // «/ИТАР-ТАСС» від 26 вересня 2014 року
 10. Хлопчаки зіграли у футбол з морпіхами // «Голос України» від 26 листопада 2014 року
 11. У морских пехотинцев — ротация: в Николаев из АТО вернулись бойцы(рос.) // ТІА «Вікна Одеси» від 8 листопада 2014 року
 12. 501-й батальон морской пехоты из Николаева передислоцируют в Бердянск
 13. 501-й окремий батальйон морської піхоти
  Стала відома історія пропажі і загибелі трьох бійців АТО. 14.01.2017, 12:13
 14. Книга пам'яті

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]