БТР-4

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
БТР-4 на навчаннях.jpg

БТР-4 під час навчань, 2016

БТР-4 «Буцефал»
Загальні дані
класифікація бронетранспортер
компонувальна схема класична (у передній частині — відсік управління (місця механіка-водія і командира); у середині — моторно-трансмісійне відділення; у кормовій частині — десантне відділення)
вартість $1,1[1][2]$1,6 млн.[3][4]
Виробництво та застосування
країна-виробник Україна Україна
розробник Україна ХКБМ
компанія-виробник Україна Завод імені В. О. Малишева
роки виробництва з 2008
роки експлуатації з 2011
основні країни-оператори Ірак Ірак
Україна Україна
Нігерія Нігерія
Таїланд Таїланд
Індонезія Індонезія
війни Війна на сході України
Війна в Північному Іраку
Основні параметри
бойова маса, т 17,5 —20 т
21,9 —26 т (з додатковою бронею)
екіпаж, осіб 2 — 3[5] (водій, командир, на машинах з бойовим модулем стрілець)
десант 6 — 10 (залежно від модифікації)
довжина, мм 7 760
ширина, мм 2 932
висота, мм 2 860 —3 200
кліренс, мм 475
Броня
тип броні сталева катана гомогенна різного спектру захисту
активний захист Відсутній
Озброєння
основне озброєння малокаліберна автоматична гармата типу 30-мм КБА-1 (2А72) або ЗТМ-1 або дві 23-мм автоматичні гармати 2A7M
калібр, марка та тип гармати залежно від модифікації: 23-мм або 30-мм
приціли оптико-телевізійна система з лазерним далекоміром та стабілізацією кута зору у вертикальній та горизонтальній площині
кулемети 1 × 7,62-мм танковий кулемет
боєкомплект 400 (ЗТМ-1)
додаткове озброєння залежно від модифікації:
30-мм автоматичний гранатомет АГ-17, ПТРК 9М113 «Конкурс» або «Бар'єр»
Силова установка, маневреність та мобільність
тип, марка двигуна
потужність двигуна, к.с. (кВт) 400–600
пальне дизельне паливо
підвіска колісна 8×8
швидкість по шосе, км/год. 100 —110 км/год
швидкість по перетятій місцевості, км/год. 60 км/год
запас ходу по шосе, км ~690 км
допустимий нахил 25
подоланний підйом, ° 30
подоланна стінка, м 0,5
подоланний рів, м 2
подоланний брід, м плаває зі швидкістю 8 —10 км/год

БТР-4 «Буцефал»[а 1] (англ. BTR-4 «Bucephalus») — повнопривідний восьмиколісний бронетранспортер (БТР) з колісною формулою 8х8, розроблений в Україні Харківським конструкторським бюро з машинобудування (ДП ХКБМ), виготовляється на заводі імені Малишева.

БТР-4 «Буцефал» призначений для транспортування бійців механізованих підрозділів та вогневої підтримки в бою. БТР використовують для оснащення підрозділів, здатних вести бойові дії в різних умовах, зокрема в умовах застосування противником зброї масового ураження. БТР може бути базовою машиною для оснащення спеціальних підрозділів швидкого реагування і морської піхоти. БТР-4 може виконувати поставлені завдання цілодобово, в різних кліматичних умовах, на дорогах з різним покриттям і в умовах повного бездоріжжя. Діапазон робочих температур повітря від −40 до +55 °C[6].

Історія створення[ред. | ред. код]

Концепція бронемашини розроблена на початку 2000-их Харківським конструкторським бюро машинобудування. Демонстраційний прототип вперше був представлений публіці в червні 2006 на виставці «Авіасвіт-21» в Києві[7][8]. Десантні випробування бронетранспортера завершилися в січні 2007. Серійне виробництво почалося 2008 після отримання схвалення від Міністерства оборони України[9].

24 липня 2012 БТР-4Е був прийнятий на озброєння Збройних сил України[3]. В травні 2016 року Президент України Петро Порошенко нагородив розробників БТР-4Е Державною премією України в галузі науки і техніки. Почесну відзнаку отримали фахівці ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. О. О. Морозова»[10].

Виробництво БТР-4 було налагоджене на ДП ХКБМ імені Морозова, де машини збирають у дослідному виробництві[11].

В грудні 2015 стало відомо про підготовку до початку серійного виробництва на Житомирському бронетанковому заводі[12]. В травні 2016 року на ЖБТЗ було налагоджене виробництво корпусів бронетранспортерів[13][14]. Згодом у Житомирі налагодять повне виробництво БТР-4, що дасть змогу збільшити їх виробництво[15].

На початку серпня 2018 року стало відомо, що через доволі великий попит на БТР-4 на Заводі ім. В. О. Малишева було розпочато налагодження виробництва корпусів для цих машин. Загалом зварювальники, слюсарі та інструментальники заводу мають з'єднати понад 1700 деталей, з них більше 400 — броньованих. Раніше для серійного випуску БТР-4 на ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О. О. Морозова» корпуси виробляв лише Лозівський ковальсько-механічний завод (ЛКМЗ)[16].

29 жовтня 2018 року ХКБМ було виготовлено перші сім БТР-4 зі спецсталі марки «71» виробництва України. Корпуси бронетранспортерів були виготовлені на ЛКМЗ[17].

Тим часом, за даними видання Defense Express стало відомо про наявність проблем із виробництвом корпусів до БТР-3 та БТР-4 на ЛКМЗ: через відтік працівників штат фахівців, залучених до виробництва корпусів бронетранспортерів істотно скоротився, що, в свою чергу, істотно зменшило можливості підприємства з випуску цих виробів. Тому ДК «Укроборонпром» був вимушений терміново відрядити команду зварників з ХКБМ до ЛКМЗ. Також ці збої призвели до збільшення вартості БТР-3 та БТР-4. Крім того, тривала сертифікація виробництв бронекорпусів на ХКБМ та КБТЗ[18].

Наприкінці лютого 2019 року стало відомо, що ДП «Завод ім. Малишева» вже успішно завершив повний цикл випробувань першого зразка БТР-4, виготовленого на підприємстві, та був кваліфікований, як виробник цих машин. Аналогічну процедуру кваліфікації, за результатами випробувань, вже завершує і «ХКБМ ім. Морозова». Під час випробувань БТР-4 з новими корпусами пройшли декілька сотень кілометрів по бездоріжжю та дорогам з твердим покриттям та витримали випробування обстрілом, зокрема і з великокаліберних кулеметів. Таким чином, «Завод ім. Малишева» та «ХКБМ ім. Морозова» вже у 2019 році готові розпочати серійне виробництво БТР-4 з корпусів власного виготовлення[19].

Наприкінці травня 2019 року між ДК «Укроборонпром» та військовою прийомкою Міністерства оборони України виникла суперечка з приводу якості сталі, з яких було зроблено корпуси нещодавно виготовлених бронетранспортерів. Житомирський бронетанковий завод зупинив виробництво корпусів БТР-4 через відмову військової прийомки допустити до експлуатації БТРи, які виготовлені з бронесталі країн ЄС. З точки зору концерну проблеми виникли через те, що наявна система стандартизації в ОПК досі частково основана на застарілих радянських стандартах. Водночас, через розбіжності ГОСТ з міжнародними та європейськими стандартами, необхідно проводити ресертифікацію імпортної оборонної продукції, яка закупляється для потреб оборони[20].

Натомість, Міністерство оборони заявило, що проведений аналіз використаної сталі виявив істотні розбіжності з заявленими параметрами на вміст шкідливих речовин та на стійкість до обстрілу. Крім того, поставлена через посередника сталь не має належного маркування і сертифікатів якості[21].

Опис конструкції[ред. | ред. код]

На відміну від радянського сімейства бронетранспортерів (БТР-60/70/80) та їхніх модифікацій, БТР-4 є абсолютно новою суто українською розробкою. Компонування машини аналогічне західним проектам, на зразок німецького бронетранспортера «Фукс», з відсіком механіка-водія і командира в передній частині корпусу, моторно-трансмісійним відсіком в центрі і десантним відсіком у кормовій частині. Доступ до десантного відсіку здійснюється через задні двері та люки в даху, відсік управління машини оснащений дверима з боків корпусу.

Будова бронетранспортера[ред. | ред. код]

Корпус[ред. | ред. код]

Корпус БТР-4 модульний, повністю герметичний, броньований, зроблений зі сталевих катаних листів і є несучою конструкцією, на якій встановлено всі агрегати і механізми машини. Рівень захисту відповідає стандартам STANAG 4569 Level 2.

Бронетранспортер здатний вплав форсувати водні перешкоди з приводом двома водометними рушіями, встановленими в кормовій частині корпусу по бортах. Для подолання водної перешкоди водій, не виходячи з бронетранспортера, активує водовідбивальний щиток і включає водовідкачувальні насоси[22].

БТР-4 має три відділення:

 • Переднє — відділення управління (водій і командир).
 • Середнє — моторно-трансмісійне відділення.
 • Заднє — бойове і десантне відділення (стрілець, який управляє бойовим модулем і десант)[6].

У відділенні управління розташовуються робочі місця водія (ліворуч) і командира (праворуч), а також органи управління. Спереду розміщені двоє броньованих вікон, збоку — двері, а на даху — люки над робочими місцями. Водійський люк-лаз обладнано перископічними приладами спостереження (ПС). Замість центрального ПС може встановлюватися прилад нічного бачення. Водій здатний управляти БТР з відкритим люком. У лобовому листі навпроти місця командира розташовано шахту люка з блоками приладів спостереження.

У моторно-трансмісійному відділенні (МТВ) встановлюється двигун з трансмісією і роздавальною коробкою, а також іншими підсистемами. Між правим бортом і перегородкою МТВ є лаз з відділення управління в десантно-бойове, що дозволяє залишати БТР командиру і водієві через кормові двері в екстрених ситуаціях.

У десантно-бойовому відділенні розташовано двостулкові двері. На даху десантного відділення є верхні люки. У бортах зроблено бійниці, що закриваються броньованими кришками, для ведення стрільби з особистої стрілецької зброї. У верхніх люках також є бійниця. Індивідуальні сидіння десантників кріпляться до даху десантного відсіку і можуть розташовуватися уздовж бортів навпроти одне одного або по центру машини у бік бортів. Місця, що швидко знімаються, дозволяють трансформацію десантного відсіку під різні завдання, зокрема для перевезення вантажів[22].

Озброєння[ред. | ред. код]

Варіації озброєння бойової броньованої машини різнопланові. Існують проекти, які не мають важкого озброєння і слугують для перевезення піхоти (2 членів екіпажу і 10 десантників), БТР також може бути озброєний відповідно до вимог замовника[5]. Прототип обладнаний локально розробленим новим модулем, який озброєний однією 30-мм автоматичною гарматою, 7,62-мм спареним кулеметом, протитанковими ракетами 9П135M «Конкурс» або Бар'єр (по дві з кожного боку башти) та/або одним 30-мм автоматичним гранатометом (встановленим на місці протитанкової ракети з лівого боку башти).

Бронетранспортер також може бути оснащений модулями озброєння:

Модуль «Грім»[ред. | ред. код]

Докладніше: Грім (модуль)
Силует БТР-4 з модулем «Грім».

Універсальний бойовий модуль «Грім» з винесеним озброєнням передбачає[5]: 30-мм автоматичну гармату ЗТМ-2, 30-мм автоматичний гранатомет АГ-17, 7,62-мм спарений кулемет КТ-7,62 та 4 × ПТРК 9М113 «Конкурс» або «Бар'єр»

Екіпаж: 3 (водій, командир, стрілець), десант: 8.

Модуль «Шквал»[ред. | ред. код]

Докладніше: Шквал (модуль)
Модифікація БТР-4 з модулем «Шквал» (Силует).

Український універсальний бойовий модуль «Шквал» розроблений КП «НТЦ АСО» і має 30-мм гармату ЗТМ-1[23], 7,62-мм спарений кулемет КТ-7,62 і протитанкове кероване озброєння ПТКР 9М113 «Конкурс» або «Бар'єр» з 4-ма ПТРК (опційно встановлюється 30-мм автоматичний гранатомет замість 2 ПТРК)[5]. Конструкція бойового модуля «Шквал» дуже гнучка, що дозволяє легко замінити наявне озброєння на інше.

На модуль встановлюється шість 81-мм установок димових/аерозольних гранат, змонтованих по три з кожного боку башти для стрільби вперед.

Комплекс управління вогнем включає прицільний комплекс ОТП-20, інтегрований з системою управління стрільбою керованими ракетами, і стабілізатор озброєння СВУ-500.

Екіпаж: 3 (водій, командир, стрілець), десант: 6.

Модуль БАУ 23×2[ред. | ред. код]

Докладніше: БАУ 23х2 (модуль)

Модуль БАУ 23×2 розроблений і випробуваний ДП «ХКБМ ім. А. А. Морозова». Основне озброєння бойового модуля — дві 23 мм автоматичні гармати 2А7М, що забезпечують скорострільність 850 пострілів на хвилину кожна, з дальністю стрільби 2000 м і боєкомплектом 200 снарядів кожна. Додатково встановлено кулемет КТ-7,62 (ПКТ) з боєкомплектом 2000 пострілів[5].

Управління модулем — ручне. Забезпечується наведення по горизонталі 360 градусів, а по вертикалі від −4 до +55 градусів. Екіпаж: 3 (водій, командир, стрілець), десант: 8.

Модуль забезпечує надійний захист стрільця від зброї калібром до 12,7 мм. Він перебуває всередині корпусу, а з верхньої півсфери його захищає, крім броні, розташоване зверху озброєння. Додатковий захист забезпечує система постановки завіси, яка має шість гранатометів калібру 81 мм, по три з кожного боку модуля. Завіса встановлюється в напрямку наведення гармати.

Модуль БМ-7 «Парус»[ред. | ред. код]

Докладніше: Парус (модуль)
Силует БТР-4 з модулем «БМ-7 «Парус»».

Дистанційно керований бойовий модуль БМ-7 «Парус» не займає місця всередині корпусу базової машини, і завдяки дистанційному керуванню та винесеному боєкомплекту забезпечується підвищена захищеність екіпажу.

У модулі встановлена 30-мм гармата КБА-1 (2А72) або ЗТМ-1 (боєкомплект 400 снарядів), 30-мм автоматичний гранатомет АГ-17 (боєкомплект 145 гранат), 7,62-мм танковий кулемет ПКТ (боєкомплект 2000 патронів) та комплекс керованого озброєння ПТРК «Бар'єр»[24] (боєзапас 4 ПТКР) з максимальною дальністю польоту ракети 5500 м[25]. Екіпаж: 3 (водій, командир, стрілець), десант: 7.

Порівняльні характеристики бойових модулів[ред. | ред. код]

Назва Бойовий модуль «Грім» Бойовий модуль «Шквал» Бойовий модуль БМ-7 «Парус» Бойовий модуль «БАУ-23х2»
Основне озброєння автоматична гармата ЗТМ-2 автоматична гармата ЗТМ-1 гармата КБА-1 (2А72) або ЗТМ-1 дві автоматичні гармати 2A7M
Калібр гармати 30-мм 30-мм 30-мм 23-мм
Боєкомплект 360 360 300-400 400
Кулемет спарений кулемет КТ-7,62 спарений кулемет КТ-7,62 танковий кулемет ПКТ танковий кулемет ПКТ
Калібр кулемета 7,62-мм 7,62-мм 7,62-мм 7,62-мм
Боєкомплект 1200 2000 2000 2000
Автоматичний гранатомет АГ-17 АГ-17 АГ-17 -
Калібр гранатомета 30-мм 30-мм (опційно) 30-мм -
Боєкомплект 150 150 150 -
ПТРК ПТКР 9М113 «Конкурс» або «Бар'єр» ПТКР 9М113 «Конкурс» або «Бар'єр» «Бар'єр» -
Боєкомплект 4 2 або 4 4 -

Двигун[ред. | ред. код]

На БТР-4 серійно встановлюється горизонтальний рядний трициліндровий двотактний турбодизель прямого впорскування 3ТД-3 об'ємом 8,15 л, потужністю 500 к.с. при 2600 об/хв (крутний момент 1950 Нм[26]), виробництва філії Заводу ім. Малишева і розробленого ХКБД. Охолодження — рідинне. Маса двигуна 800 кг. Габарити (Д×Ш×В): 1182×955×581 мм[27]. Витрати пального на дорогах загального користування 70-90 л на 100 км, на бездоріжжі — 150 л на 100 км[5].

На БТР-4Е встановлюється дефорсований варіант двигуна ЗТД-3А потужністю 400 к.с.[28].

У перспективі можливе встановлення аналогічного двигуна 3ТД-4 зі збільшеною до 600 к.с. потужністю (крутний момент 1950 Нм)[29].

На бронетранспортер може встановлюватись німецький 4-тактний 6-тициліндровий горизонтальный турбодизель прямого вприску з рідинним охолодженням Deutz BF6M1015CP[3] об'ємом 11,91 л, потужністю 442–450 к.с. (крутний момент 1875 Нм), маса — 850 кг, габарити (Д×Ш×В): 1039×932×1174 мм[30].

Крім того, на бронетранспортер можуть встановлюватись німецькі двигуни Deutz потужністю 489 або 598 к.с. або італійський 4-тактний 6-тициліндровий двигун Iveco Cursor 10-430 об'ємом 10,3 л, потужністю 430 к.с. (крутний момент 1900 Нм)[31].

Шасі[ред. | ред. код]

Трансмісія[ред. | ред. код]

Трансмісію бронетранспортера виконано за повноприводною схемою. У трансмісію БТР входять: зчеплення, коробка перемикання передач, роздавальна коробка, карданні вали та чотири мости з приводами коліс. У БТР-4 використовуються 4 центральні ведучі мости з самоблокувальними диференціалами. Передні дві осі — поворотні.

Коробка передач[ред. | ред. код]

На БТР-4 встановлюється механічна коробка перемикання передач або автоматична американської фірми «Аллісон».

Ходова частина[ред. | ред. код]

Підвіска незалежна торсійного типу: торсійний вал, два поперечні важелі (верхній і нижній) та два гідравлічні амортизатори А1-237/412.2905.006 на кожне колесо.

На БТР-4 можуть встановлюватись безкамерні радіальні шини змінного тиску: 12,00R20 КІ113 140НС 10, ДТ-64 365/90R18, Michelin 335/80R20 і Michelin 365/80R20[32].

Модифікації[ред. | ред. код]

 • БТР-4А — варіант з двигуном Iveco + бойовий модуль «Гром» (замовлення МО України). Може бути укомплектований баштою від БТР-80, БМП-1, БМП-2 або бойовими модулями БАУ 23х2, «Шквал», «Штурм». Можлива установка башти БМП-3 після доопрацювання підбаштового листа.
 • БТР-4В — варіант з бойовим модулем БМ-7 «Парус», силовою установкою з дизельним двигуном німецької фірми «Deutz» потужністю 442 к.с. і автоматичною коробкою перемикання передач американської фірми «Allison» для колишнього ймовірного контракту з Македонією[3].
  • БТР-4МВ — модифікація вперше була представлена в лютому 2013. Конструкція бронемашини зазнала таких змін порівняно з базовою модифікацією: нова форма корпусу в носовій частині, відсутнє бронескло і бічні двері, посадка водія і командира здійснюється через окремі люки, в кормовій частині встановлена апарель. Бронезахист забезпечує балістичний захист третього рівня за стандартом STANAG 4569. Броня корпусу витримує влучання кулі 7,62×54 мм на дальності 30 метрів, а в лобовій проекції захист відповідає рівню «3+» і витримує влучання кулі 12,7×99 мм на дальності 30 метрів. Бронеавтомобіль оснащується бойовим модулем БМ-7 «Парус». Автомобіль комплектується двигуном Deutz BF6M1015CP потужністю 450 к.с. Запас ходу — 670 км.[3][33]
БТР-4МВ1
  • БТР-4МВ1 — модель, що представлена у жовтні 2017 року, отримала систему кругового огляду, кардинальні зміни в комплектації та додатковий захист, відсутні бічні двері.
 • БТР-4Е — лінійний варіант з бойовим модулем БМ-7 «Парус», розроблений для Іраку[3].
  • БТР-4Е1 — варіант броньованої машини з додатковим захистом, що виготовило ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О. О. Морозова» (ДП «ХКБМ») у березні 2014 року[34]. БТР-4Е1 розширює сімейство броньованих машин з колісною формулою 8х8, яке вже перебуває в серійному виробництві. ДП «ХКБМ» розробило і виготовило дослідний зразок і комплект навісної броні для нього, який дозволяє істотно підвищити захист екіпажу і десанту БТР-4Е1. При цьому броня може встановлюватися і демонтуватися силами екіпажу в польових умовах, залежно від бойового завдання, що виконується, та рівня загрози[35].
 • БТР-4М — модифікація створена для морської піхоти ВМС Індонезії, має двигун Deutz, бойовий модуль БМ-7 «Парус» та додаткові елементи корпусу, які покращують морехідні характеристики[36].

БТР-4МВ1[ред. | ред. код]

Докладніше: БТР-4МВ1

Модифікація БТР-4МВ1 була представлена в жовтні 2017 року. Машина отримала систему кругового огляду, зазнала кардинальних змін в комплектації та додатковому захисті. В корпусі відсутні бічні двері. На цей раз розробники відмовились від притаманних радянським БТР вікон в передній частині, чим посилили захист екіпажу[37].

Додатково захист екіпажу підсилений використанням рознесеної броні та встановленням спеціальних ергономічних крісел, що поглинають енергію вибуху. Окрім того, завдяки модульному підходу у бронюванні і наявності багатоцільових відсіків, які дозоляють встановлювати додаткові паливні баки, поплавки або додаткову броню, існує можливість за мінімальний час переоснастити БТР-4МВ1[38].

Камери огляду та триплекси водія

У зв'язку з кардинальною перебудовою фронтальної частини БТР-4МВ1, для забезпечення комфортного водіння машини у бойових умовах, місце водія забезпечено панорамними оглядом за допомогою п‘яти триплексів . Але, окрім того, БТР-4МВ1 оснащений додатковою цифровою системою огляду на 360°. Для чого по периметру бойової машини розташовані камери огляду, які працюють, як в день так і в ночі. Це рішення дозволяє водію БТР-4МВ1 бачити всю ситуацію на маршруті та навколо машини[38].

Внаслідок внесених змін вага машини зросла до 24-25 т., що на 2-3 тони більше за звичайну версію БТР-4. Всі ходові властивості, які забезпечує колісна формула 8х8 у поєднанні із двигуном від Deutz та трансмісією Alisson, залишились без змін: максимальна швидкість — 110 км/год. Окрім того, БТР-4МВ1 зберіг можливість форсування водних перешкод уплав, зі швидкістю до 10 км/год[38].

Бойовий модуль має нове прицільне пристосування ОЕП-ВН виробництва ДП «Ізюмський приладобудівний завод» з потужним тепловізором, лазерним далекоміром, та цифровою системою управління вогнем. Новий тепловізійний модуль дає можливість виявляти цілі на відстані до 5 км. Була зменшена вага прицілу майже вдвічі — до 17 кг[39].

8 грудня 2017 року були завершені заводські випробування нової модифікації[38].

Новий український бронетранспортер БТР-4МВ1 буде представлений на Interpipe TechFest.[40]

В листопаді 2018 фахівці держпідприємства «Харківське конструкторське бюро машинобудування імені Морозова» завершили повний цикл заводських випробувань нової бронемашини БТР-4МВ1.[41]

Машини на базі БТР-4[ред. | ред. код]

120-мм самохідний міномет[ред. | ред. код]

З оприлюдненого наприкінці 2015 року річного звіту державного концерну ДК «Укроборонпром», стало відомо про плани створення двох самохідних гармат на базі виготовленої в Україні бронетехніки. З української сторони проект має реалізовувати Конструкторське бюро ім. Морозова, а з польської — компанія Гута Стальова Воля. Планують реалізувати два проекти: створення 120-мм самохідного міномета на шасі БТР-4Е та 155-мм самохідної гаубиці на базі шасі танка БМ «Оплот».

Польська компанія Гута Стальова Воля (пол. Huta Stalowa Wola; HSW) реалізує проект зі створення і виробництва 120-мм мінометної системи під назвою «Rak», нова польська башта з озброєнням запланована поєднувати в собі можливості міномета і гармати. Зварна башта зі сталевої броні забезпечує захист 1-го рівня за класифікації STANAG 4569 і озброєна гладкоствольним 120/25-мм мінометом казенного заряджання. Rak 120 обладнаний автоматичною системою заряджання, яка дозволяє досягти скорострільності 10 пострілів за хвилину, машину можуть обслуговувати дві людини (водій і командир), командир зі свого місця управляє всіма функціями через комп'ютерний інтерфейс.

Башти «Rak» зі 120-мм мінометами можуть бути встановлені як на гусеничні, так і на колісні шасі (зокрема, на БТР «Росомак»)[42]. Як польська сторона, так і українське Державне ККБ «Луч» зацікавлене в застосуванні українських високоточних боєприпасів у рамках спільного проекту зі створення самохідних мінометів з використанням української керованої міни. Розроблена ККБ «Луч» керована 120-мм міна з лазерним напівактивним самонаведенням (як перша версія виробу), за заявою розробників, здатна забезпечити гарантоване ураження широкого спектра цілей. Імовірність ураження цілі з першого пострілу — 0,75 — 0,8. Маса міни — 16,8 кг. Тип бойової частини — кумулятивна. Відомо, що при використанні для ведення навісного вогню установка матиме мінімальну дальність стрільби 500 м, а максимальна дальність ураження цілі стандартною міною становить близько 8 кілометрів. При використанні мін з додатковим реактивним двигуном цей показник збільшується до 12 км. Польський БТР «Росомак» являє собою вироблений за ліцензією компанією WZM S. A. варіант фінського БТР «Патріа», українська ж сторона розглядає розробку даного проекту на шасі вітчизняного БТР-4Е[43].

Оцінка машини[ред. | ред. код]

Переваги[ред. | ред. код]

Невисока вартість БТР-4, яка варіюється від 1,1[1][2] до 1,6 млн доларів США[3][4] залежно від озброєння і рівня захисту.

Модульна конструкція і компонування машини з центральним розташуванням двигуна дозволяє встановлювати на бронетранспортер різноманітне обладнання і розробляти на його основі різноманітні машини. Його трансформації можуть здійснюватися в умовах польових майстерень.

Розташований в задній частині десантний відсік з виходом десанту назад забезпечує безпеку солдатів при виході з машини, особливо в міських умовах, чого не може забезпечити жоден пострадянський БТР, такий як, наприклад, БТР-80 чи БТР-3[60].

БТР-4 надійніший і простіший в експлуатації порівняно з іноземними конкурентами, такими, як французький VBCI[3].

Недоліки[ред. | ред. код]

Плоске, а не клиновидне днище бронетранспортера знижує його протимінний захист.

Не надто надійна 30-мм гармата. Гучний двигун українського виробництва, проблеми з ходовою частиною та коробкою перемикання передач. Багато електроспоживачів, тому потрібно додатковий генератор.

Імпортозаміщення[ред. | ред. код]

Російські комплектуючі поступово замінюються на українські[60].

У 2014 при виробництві БТР-4 використовувалося 45 % російських деталей, така ж частка — українських і 10 % — іноземних.[61]

У 2015 його почали виробляти без жодної російської деталі. Одночасно частка українських комплектуючих у 2015 зросла до 65 %, а в 2016 — до 85 %.[61]

Оператори та замовники[ред. | ред. код]

Сучасні оператори БТР-4.
 • 26 одиниць були передані Іраку у березні 2011[64].
 • 12 вересня 2012 Україна відвантажила за контрактом Іраку другу партію БТР-4 з 62 одиниць.
 • 7 лютого 2013 Міноборони Іраку прийняло 40 БТР-4[65]

Індонезія[ред. | ред. код]

22 січня 2014 року стало відомо про інтерес до БТР-4 Індонезії. ДГЗП «Спецтехноекспорт», яке входить до складу ДК «Укроборонпром», виграло тендер Міністерства оборони Індонезії на постачання для потреб індонезійських ВМС партії бронетранспортерів БТР-4 з 55 одиниць[68]. В 2014 році передбачалось поставити 5 машин[69]. 24 серпня 2016 року в соціальній мережі Twitter з'явилися фото судна «Texel» з українськими БТР-4М (в кількості не менше 4 машин) під час проходження Босфору в напрямі Середземного моря[36]. У травні 2017 року багатоцільовий морський батальйон морської піхоти Індонезії розпочав офіційну експлуатацію п'яти БТР-4М[67]. У цьому ж році авторитетний американський журнал «Janes Defense» повідомив про наміри Корпусу морської піхоти Індонезії відмовитись від подальших закупівель українських БТР-4[70].

Ірак[ред. | ред. код]

Машини БТР-4 постачалися за контрактом між «Укрспецекспортом» та Іраком, який був укладений 2009. Цю операцію назвали найбільшою в історії незалежної України. Крім 420 БТР, Україна зобов'язалася поставити Іраку танки і літаки на загальну суму $ 2,4 млрд[71].

Проблеми з контрактом почалися зі зриву першої поставки 26 бойових машин, відправлених міноборони Іраку з майже піврічним запізненням. Другу партію БТРів з 62 одиниць поставили замовникові через півтора року — у листопаді 2012-го[72].

До початку 2013 Ірак за цим контрактом отримав лише 88 бронетранспортерів (двома партіями — 26 були відвантажені у квітні 2011 і 62 — у жовтні 2012). Остання партія з 42 машин, яку навесні 2013 доставило в порт Умм-Каср судно SE Pacifica (прапор Сингапуру, власник — White Whale Shipping), виявилася бракованою. Сторона-одержувач виявила тріщини в корпусі БТР (дефекти були виявлені ще на машинах другої партії, поставлених у жовтні 2012) і відмовилася вивантажувати БТР на берег. Судну довелося стати на якір посеред Перської затоки[71]. Також замість українських БТР-4 Ірак вирішив придбати російські БТР-82.

У вересні 2013 заступник голови Харківської ОДА Андрій Моченков заявив: «У нас є достатній оптимізм. Ірак погодився прийняти чергову партію БТР-4», а контракт виконується в штатному режимі[73]. У лютому 2013 прес-служба Укрспецекспорту повідомляла, що Міністерство оборони Іраку успішно провело випробування чергової партії з 40 БТР та підписало акт прийому-передачі військової техніки[74].

За даними ЗМІ, 1 січня 2014 суховантаж SE Pacifica з 42 українськими БТР-4, від яких відмовилася армія Іраку, прибув у спеціалізований порт Ольвія, розташований біля Миколаєва[75][76].

Можливі[ред. | ред. код]

 •  Македонія має намір виготовити 200 цих бронетранспортерів за ліцензією. Зазначається, що комплектація цих бронетранспортерів може бути змінена[77].
 •  М'янма в березні 2019 року з неофіційних джерел інтернет-видання Defence Blog стало відомо, що Республіка Союзу М'янма вироблятиме на своїй території корпуси для БТР-4 та САУ 2С1 «Гвоздика» за допомогою технічної документації та обладнання придбаних в Україні. Угода про спільне виробництво військової техніки підписана держкомпанією «Укрспецекспорт». Завод має почати свою роботу у другій половині 2020 року. Українська сторона вже почала постачання документації, обладнання та спеціальних машин для організації виробництва, що включає виробничу лінію для збірки бронетранспортера БТР-4У та 122-мм самохідної гаубиці 2С1У на базі багатоцільового шасі МТ-ЛБ[78].
 •  Казахстан: 3 травня 2012 було заявлено про плани спільного виробництва 100 українських БТР-4 за ліцензією протягом 20122013. Сума контракту — 150 млн доларів[79].
 •  Кувейт: Влітку 2012 стало відомо про інтерес до БТР-4 Кувейту. Зокрема представники ХКБМ взяли участь у порівняльних тест-драйвах з французьким бронетранспортером[3].

Бойове застосування[ред. | ред. код]

Російсько-українська війна[ред. | ред. код]

БТР-4 з модулем БМ-7 «Парус» на Донбасі

БТР-4 використовується у війні на сході України (2014) українською армією. Машина з екрануванням показала себе якнайкраще, пройшовши бойове хрещення[80]. Так, 4 червня 2014 офіційні представники компанії оприлюднили інформацію, що БТР-4E був застосований при проведенні Антитерористичної операції в районі Слов'янська. Бронювання БТР витримало прямі влучення куль великокаліберних кулеметів, навісне екранування захистило екіпаж та десант від ураження протитанковими гранатами, а броньоване скло вистояло проти прямих влучень куль зі снайперської гвинтівки[81].

БТР-4, які брали участь у боях, належать до партії, яка була повернута з Іраку через відмову приймати браковану техніку на озброєння іракської армії[82][83][84][85][86][87][88]. Оригінальне пустельне розфарбування, нанесене за вимогами іракських збройних сил, було помічене на світлинах та відео з місця боїв[89].

Як підкреслив директор Укроборонпрому Ю.Терещенко, БТР-4Е переживає серйозні випробування власного іміджу, але має потужні перспективи просування на світовому ринку озброєнь:

«Ми бачимо значне зростання інтересу потенційних покупців українських броньованих машин у світі»[81].

Військова операція проти Ісламської держави[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Техніка для порівняння[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Виноски
 1. Бронетранспортер названо на честь улюбленого коня Александра Македонського Буцефала
Джерела
 1. а б Харьковский завод им. Малышева изготовит для Ирака четыреста БТР-4
 2. а б База данных поэкспорту/импорту отдельных категорий вооружений и военной техники. Архів оригіналу за 23 березень 2012. Процитовано 11 липень 2014. 
 3. а б в г д е ж и к БТР-4 Буцефал — достойный ответ конкурентам (рос.)
 4. а б Подписание соглашения с Казахстаном о совместном производстве БТР-4 — это выход Украины на новый рынок — Д.Саламатин
 5. а б в г д е Armoured Personnel Carrier BTR-4 (англ.)
 6. а б в Бронетранспортер БТР-4 на ХКБД Архівовано 17 грудень 2007 у Wayback Machine. (рос.)
 7. Бронетранспортер БТР-4
 8. Бронетранспортер БТР-4 (Украина)
 9. BTR-4 Armoured Personnel Carrier (APC), Ukraine (англ.)
 10. Президент України нагородив розробників сучасного БТР-4Е. Укроборонпром. 20 травня 2016. Архів оригіналу за 28 травень 2016. Процитовано 26 травень 2016. 
 11. Может ли армия рассчитывать на украинские танки и БТР? Гендиректор завода Малышева. AutoConsulting. 2014-09-10. 
 12. Український бронетранспортер БТР-4 тепер виготовлятимуть і в Житомирі. Військова панорама. 8 Dec 2015. Архів оригіналу за 13 січня 2016. Процитовано 29 грудня 2015. 
 13. «УКРОБОРОНПРОМ» ДОДАВ ТЕМПУ У ВИРОБНИЦТВІ БТР-4. Укроборонпром. 25 травня 2016. Архів оригіналу за 28 травень 2016. Процитовано 25 травня 2016. 
 14. «УКРОБОРОНПРОМ» ДОДАВ ТЕМПУ У ВИРОБНИЦТВІ БТР-4. MILITARY NAVIGATOR. 25 травня 2016. Процитовано 25 травня 2016. 
 15. Korrespondent.net. У Житомирі робитимуть нові БТРи Буцефал. Процитовано 2016-08-24. 
 16. Завод ім. Малишева складає іспит на спроможність виробництва корпусів БТР-4. Ukrainian Military Pages. 2018-08-08. 
 17. ЛКМЗ виготовив перші корпуси БТР-4 з нової бронесталі. Ukrainian Military Pages. 2018-10-29. 
 18. КОГДА НОВЫЕ БТР ДОЕДУТ В УКРАИНСКУЮ АРМИЮ. Defense Express. 2018-10-29. 
 19. Відео: Завершуються випробування БТР-4 з новими корпусами. Український мілітарний портал (uk). 2019-02-25. 
 20. Військові не приймають несертифіковані БТР-4. Ukrainian Military Pages. 2019-05-29. 
 21. Укроборонпром намагається продати ЗСУ «некондицію» під виглядом натівської броні для БТР-4. Ukrainian Military Pages. 2019-06-07. 
 22. а б «Буцефал» став сильнішим. Архів оригіналу за 15 липня 2014. Процитовано 12 липня 2014. 
 23. Украинская армия вооружилась новой пушкой (ФОТО) 29.03.2014
 24. а б BTR-4 WITH MOUNTED FIRE UNIT PARUS (BM-7)
 25. Бронетранспортер БТР-4 «Ладья» с боевым модулем «Парус»
 26. Танковый дизель Архівовано 8 серпень 2013 у Wayback Machine. (рос.)
 27. Двигатели серии 3ТД (рос.)
 28. Новый бронетранспортер БТР-4МВ украинского производства принят на вооружение (рос.)
 29. Двигатель 3ТД-4 Архівовано 14 липень 2014 у Wayback Machine. (рос.)
 30. DEUTZ BF6M1015CP (рос.)
 31. От модернизации БТР-80 до нового БТР-4 «Буцефал» (рос.)
 32. Оценка влияния гистерезисных потерь в шинах колес на плавность хода многоосных бронированных колесных машин В. А. Жадан, Я. М. Мормило, С. Е. Токарь, Д. Н. Угненко, А. А. Шипулин, 12.07.2014 (рос.)
 33. Новий бронетранспортер БТР-4МВ прийнятий на озброєння. Архів оригіналу за 15 липня 2014. Процитовано 12 липня 2014. 
 34. ХКБМ виготовило новий варіант БТР-4Е1 з додатковим захистом. Військова панорама. 9 березня 2014. Архів оригіналу за 13 березень 2014. Процитовано 25 квітень 2014. 
 35. БТР-4Е и его главные конкурентные преимущества (рос.)
 36. а б «Укроборонпром» відправив першу партію БТР-4М для ВМС Індонезії. Військові сторінки України. 26 серпня 2016. 
 37. Павло Волошин (2017-10-09). Укроборонпром продемонструє на “Зброя та безпека” новий БТР-МВ1. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. Процитовано 10 жовтня 2017. 
 38. а б в г БТР-4МВ1 ЗА СТАНДАРТАМИ НАТО ВІД "ХКБМ ІМ. МОРОЗОВА" ЗАКІНЧИВ ПРОХОДЖЕННЯ ЗАВОДСЬКИХ ВИПРОБУВАНЬ – ВІДЕО. Укроборонпром. 08.12.2017. 
 39. "РОЗУМНА" ЗБРОЯ, НОВИЙ "ЗІР" ДЛЯ БРОНЕТЕХНІКИ ТА СТВОЛИ ДЛЯ ЗАХИСНИКІВ УКРАЇНИ – ПРЕМ‘ЄРИ "ЗБРОЇ ТА БЕЗПЕКИ-2017". Укроборонпром. 13.10.2017. 
 40. Новітній український БТР буде представлено на Interpipe TechFest. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-08-24. Процитовано 25 серпня 2018. 
 41. Найкращий вітчизняний БТР для української армії. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-11-23. Процитовано 23 листопада 2018. 
 42. Maksymilian Dura (6 September 2014). New Capabilities of the Polish Rosomak APC – Rak Self-propelled Mortar. Defence 24. 
 43. Детальніше про українсько-НАТОвський проект 155-мм самохідної гаубиці і 120-мм самохідного міномета. Military Navigator. 27 грудня 2015. 
 44. Стрільби БТР-3 в Таїланді
 45. БТР-80А
 46. Armoured Personnel Carrier
 47. VBCI
 48. Patria AMV
 49. LAV III
 50. PANDUR II 8x8
 51. Stryker Armoured Combat Vehicle Family, United States of America
 52. VBM Freccia
 53. Lazar 2 8x8 MRAV
 54. Сербский бронетранспортер Lazar 2
 55. PARS® 8x8
 56. TERREX 8x8 Armoured Personnel Carrier
 57. Type 96
 58. Type 07
 59. CM-32 Yunpao
 60. а б «Авто. Вести» о плюсах и минусах БТР-3Е1 от БТР-4Е
 61. а б Аналітична доповідь до Щорічного Послання Президента України до Верховної Ради України Архівовано 8 вересень 2017 у Wayback Machine., вересень 2017, сторінка 98
 62. Глава МВД показал новые БТР для Национальной гвардии. ФОТОрепортаж (рос.)
 63. В Николаеве началась отгрузка БТР-4 в интересах Нац гвардии Украины Архівовано 20 квітень 2014 у Wayback Machine. // «Вести Дня» от 12 апреля 2014
 64. Україна здала першу партію БТР-4 Іраку 27.03.2011
 65. Міноборони Іраку прийняло 40 БТР-4 українського виробництва УНН 7.02.2012
 66. а б Інформація про обсяги міжнародних передач окремих категорій озброєнь, здійснених Україною у 2014 році. http://www.dsecu.gov.ua/. державна служба експортного контролю України. Процитовано 6 травня 2018. 
 67. а б ІНДОНЕЗІЙСЬКІ МОРПІХИ РОЗПОЧАЛИ ЕКСПЛУАТАЦІЮ УКРАЇНСЬКИХ БТР-4М - Укроборонпром. Укроборонпром (uk-UA). 2017-05-25. Процитовано 2017-05-26. 
 68. Индонезии планирует закупить 55 украинских бронетранспортеров БТР-4. Украина промышленная. 28 січня 2014. 
 69. «Укроборонпром» продасть Індонезії п'ять БТР-4. УкрІнформ. 24 січня 2014. Архів оригіналу за 24 лютий 2014. Процитовано 14 лютий 2014. 
 70. БІДНІ, БО ДУРНІ: ЧОМУ В УКРАЇНІ НЕ ВЩУХАЮТЬ СКАНДАЛИ У СФЕРІ ЕКСПОРТУ ОЗБРОЄНЬ. Ч.1. defence-ua.com. Процитовано 2019-04-05. 
 71. а б Забраковані Іраком українські БТР повернулися в порт Ольвія. Дзеркало Тижня. 3 січня 2014. 
 72. Дмитро Менделєєв (13 грудня 2013). Я пам'ятаю всі твої тріщинки... Дзеркало Тижня. 
 73. Ірак погодився прийняти чергову партію харківських БТРів - ОДА. УкрІнформ. 02.09.2013. Архів оригіналу за 10.01.2014. Процитовано 10.01.2014. 
 74. Iraq defense ministry accepts 40 Ukrainian BTR-4. УкрІнформ. 07.02.2013. Архів оригіналу за 10.01.2014. Процитовано 10.01.2014. 
 75. Суховантаж SE PACIFICA з забракованими Іраком українськими БТР-4 прибув у порт Ольвія - фоторепортаж. Black Sea News. 2 січня 2014. 
 76. Ірак повернув Україні забраковані БТР. ua.korrespondent.net. 2 січня 2014. 
 77. Продаж Іраку БТР-4 може повернути Україну в лідери збройового бізнесу
 78. М'янма налагоджує виробництво БТР-4 і САУ «Гвоздика». Ukrainian Military Pages. 2019-03-06. 
 79. Український мілітарний портал: КАЗАХСТАН КУПУЄ БТР-4 НА 150 МЛН.ДОЛ. Архів оригіналу за 8 травень 2012. Процитовано 6 травень 2012. 
 80. Український БТР-4 пройшов перевірку боєм під Слов’янськом. Відомості. 4 червня 2014. 
 81. а б BTR-4 8x8 armoured personnel carrier used during anti-terrorist operation in Sloviansk[недоступне посилання з червень 2019]
 82. Iraq Accuses Ukraine of Selling Inferior Armored Vehicles
 83. Iraqi BTR-4 shipment heads back to Ukraine
 84. Iraq; Ukrainian BTR-4 shipment is rejected. Архів оригіналу за 14 липень 2014. Процитовано 13 липень 2014. 
 85. Good Bad News: 100 APCs for Ukraine
 86. Ukrainian BTR-4 returned from Iraq to Ukraine
 87. Iraqi BTR-4 shipment heads back to Ukraine
 88. Azerbaijan refuses BTR-3 and BTR-4 armored personnel carriers offered by Ukraine
 89. Ukraine National Guard to receive BTR-4s
 90. Led by an Armored Bulldozer, Shia Militia Fought to Restore Their Credibility — War Is Boring — Medium

Посилання[ред. | ред. код]

Відео[ред. | ред. код]