Мертель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 08:21, 24 травня 2019, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (замінено закодовану відсотковим кодуванням частину URL-адреси на кирилічні літери)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мертелі (нім. Mörtel < лат. mortarium — «вапняний розчин», «вапно») — тонкоподрібнені вогнетривкі суміші, призначені (зазвичай після додавання води) для зв'язування вогнетривких виробів в муруванні та заповнення швів.

Склад

Мертелі складаються із заповнювача і зв'язуючої речовини; їх хіміко-мінералогічний склад повинен, як правило, відповідати природі вогнетриву кладки.

Види мертелів

  • Вогнетривкі мертелі, твердіючі при високій температурі в результаті утворення керамічної зв'язки;
  • Гідравлічно твердіючі мертелі, що містять добавки гідравлічного цементу;
  • Мертелі з хімічною зв'язкою, що тверднуть при кімнатній температурі або при нагріванні.

Суміші, до яких заздалегідь добавлена ​​зв'язка, відмінна від керамічної, називаються вогнетривкими цементами. Ступінь подрібнення мертелів залежить від їх призначення. Величина зерен тонкозернистих мертелів не перевищує 1 мм (деяких спеціальних — 0,5 і навіть 0,1-0,2 мм), крупнозернистих — 2 мм.

Застосування

Мертелі застосовують при муруванні промислових печей і пристроїв, наприклад: шамотні та високоглиноземисті — в доменних печах і повітронагрівачах, сталерозливних ковшах; динасові — в коксових печах; магнезіальні — в мартенівських печах, міксерах тощо. Розчин необхідної консистенції з мертеля з водою (рідше з іншими рідинами) готують зазвичай на місці робіт; деякі спеціальні мертелі, в тому числі вогнетривкі цементи, іноді постачають в розведеному вигляді.

Література

  • Мамыкин П. С., Стрелов К. К., Технология огнеупоров, 2 изд., M., 1970
  • Химическая технология керамики и огнеупоров, M., 1972.

Посилання