Рулонні покрівельні матеріали

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Руберойдна покрівля, скручена в рулон

Руло́нні покріве́льні матеріа́ли використовуються у будівництві для гідроізоляції. Бувають основні та безосновні рулонні матеріали. Основні виготовляють шляхом обробки основи (покрівельного картону, азбестового паперу, склотканини та ін) бітумами, дьогтем та їх сумішами. Безосновні отримують у вигляді полотнищ певної товщини, застосовуючи прокатку сумішей, складених з органічного в'яжучого (частіше бітуму), наповнювача (мінерального порошку або подрібненої гуми) і добавок (антисептика, пластифікатора).

Найпоширенішими рулонними покрівельними матеріалами є руберойд, пергамін і толь.

Толь[ред. | ред. код]

Толева покрівля

Толь (від фр. tôle — «листове залізо») — папір, просочений вугільними або сланцевими дьогтями, що надає йому водонепроникності. Толь може бути з мінеральною посипкою (крупнозерниста, піщана) і без посипки (толь-шкіра).

Руберойд[ред. | ред. код]

Укладання руберойду

Руберойд (від англ. rubberoid — «гумоподібний») — матеріал, основа якого просочена м'якими нафтовими бітумами і покрита шаром тугоплавкого бітуму з наповнювачем. Різновиди руберойду — склоруберойд (на основі склотканини) і руберойд наплавний (його наклеюють без мастики, шляхом розплавлення нижнього покрівельного шару).

Маркування руберойду[ред. | ред. код]

Євроруберойд[ред. | ред. код]

Євроруберойд — це рулонна бітумно-полімерна мембрана довжиною 10-15 м, і шириною 1 м. Вона має принципово відмінний склад від традиційного руберойду. Армована основа євроруберойду складається або зі склополотна, або з поліестеру.

У виробництві євроруберойду використовують модифікатори: атактичний поліпропілен (АПП), стирол-бутадієн-стирол (СБС).

Маркування євроруберойду[1][ред. | ред. код]

  • вид армуючої основи (ПЕ/СХ);
  • вид модифікатора (АПП/СБС);
  • показник гнучкості на брусі (°С);
  • показник теплостійкості (°С);
  • питома вага (кг/кв.м);
  • вид верхнього покриття (плівка, базальт, гранвідсів)

Пергамін[ред. | ред. код]

Пергамін — рулонний безпокровний матеріал, що отримується просоченням покрівельного картону розплавленим нафтовим бітумом з температурою розм'якшення не нижче 40 °C. Слугує підкладковим матеріалом під руберойд і використовується для пароізоляції.

Пергамін являє собою покрівельний матеріал з покрівельного картону, просоченого нафтовими бітумами. На відміну від руберойду, пергамін не має на поверхні покривного шару бітуму.

Пергамін виготовляється на руберойдних машинах (при цьому залишаються невикористаними покривна ванна, посипальні бункери, а також велика частина холодильного обладнання) або на спеціальних пергамінових апаратах, що складаються з розмотувальні верстата для картону, магазину запасу картону, просочувальної ванни з віджимними вулицями, охолоджуючих циліндрів і намотувального верстата.

У виробництві пергаміну застосовується нафтовий бітум з температурою розм'якшення не нижче 42 °C.

За технічними умовами пергамін випускається чотирьох марок: П-350, П-300, П-250 і П-200 шириною від 650 до 1 050 мм. Площа рулону 20+0,5 м². Вага рулону для зазначених марок відповідно не нижче 13, 11, 9 і 7 кг. Опір розриву смуги пергаміну шириною 50 мм відповідно не менше 27, 25, 22 і 20 кг.

Пергамін використовується головним чином для нижніх шарів багатошарових покрівельних покриттів при укладанні на гарячих мастиках з забарвленням останніх і засипанням суцільним шаром гравію, шлаку або з захистом плитками. Він застосовується також для будівель усіх класів як підкладковий матеріал під руберойд при укладанні на гарячих мастиках.

Хороші результати дає укладка пергаміну під фасонні бітумні листи, азбестоцементні плити і черепицю для зменшення водопроникності та продувності покрівель із цих матеріалів.

Полотнища пергаміну наклеюються на покрівлю так само, як полотнище руберойду.

Характеристики різних типів покрівельних матеріалів[ред. | ред. код]

Порівняння характеристик різних типів покрівельних матеріалів[2]
Властивість Руберойд Євроруберойд Полімерні мембрани
Морозостійкість, атмосферостійкість, озоностійкість низька висока висока
Стійкість до окиснення і дії УФ-променів низька висока висока
Деформативність мала висока дуже висока
Еластичність низька висока дуже висока
Теплостійкість низька висока дуже висока
Схильність до гниття так немає немає
Термін експлуатації, років 3 20 30 — 50
Трудомісткість при устрої покрівлі висока низька низька
Можливість укладання за низьких температур немає так так
Реальна вартість з урахуванням експлуатаційних витрат висока низька низька
Експлуатаційні витрати на ремонт високі низькі низькі

На ринку покрівельних матеріалів внаслідок підтримки виробниками морально застарілих товарів асортиментна структура споживання кардинально відрізняється від аналогічної в індустріально розвинених країнах.[2]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • УРЕС — 2-е видання.
  • Будівельне матеріалознавство / За ред. П.В.Кривенко. — К. : Ліра-К, 2012. — 624 с. — ISBN 978-966-2609-04-2.

Посилання[ред. | ред. код]