ChatGPT

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ChatGPT
ChatGPT logo.svg
Тип Чат-бот
Автор(и) OpenAI
Розробник OpenAI
Перший випуск 30 листопада 2022; 3 місяці тому (2022-11-30)
Версії ChatGPT Mar 14 Version (14 березня 2023)[1]
Платформа OpenAI
Мова програмування Python
Доступні мови багатомовний
Українська мова підтримує
Стан розробки Функціонує
Ліцензія пропрієнтарна
Вебсайт chat.openai.com/chat

CMNS: ChatGPT у Вікісховищі

ChatGPT (англ. Generative Pre-trained Transformer[2], укр. Породжувальний попередньо тренований трансформер) — чат-бот зі штучним інтелектом, розроблений лабораторією OpenAI[3]. Це велика статистична модель мови, оптимізована для ведення діалогів та відлагоджена завдяки технікам навчання з учителем та навчання з підкріпленням. В основі прототипу лежить модель OpenAI GPT-3.5 — покращена версія GPT-3.

Прототип ChatGPT було випущено 30 листопада 2022 року. Через детальність та ясність відповідей, його популярність виросла неймовірно швидко, хоча фактична точність цих відповідей підлягала критиці.

Після релізу ChatGPT оцінка компанії OpenAI виросла до 29 мільярдів доларів[4]. Лише за два місяці після випуску, кількість активних користувачів перевищила 100 мільйонів, що стало історичним рекордом серед користувацьких програм[5].

14 березня 2023 року OpenAI представили нову модель — GPT-4, яка стала доступною для користувачів платної версії ChatGPT Plus. В цій версії чат-бот може обробляти не тільки текст, а і зображення[6].

Особливості[ред. | ред. код]

Уривок розмови з ChatGPT про Вікіпедію

ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) отриманий шляхом доопрацювання моделі GPT-3.5, використовуючи техніки машинного навчання з учителем і з підкріпленням[7]. Обидві техніки передбачали участь людей, які тренували модель, щоб покращити її продуктивність. У випадку навчання з учителем, модель тренувалася на діалогах, де людина-тренер виконувала дві ролі: користувача і асистента ШІ. На етапі підкріплення тренер оцінював відповіді, що давала модель у попередньому діалозі. Ці оцінки були використані для створення «моделей винагород», на яких модель була допрацьована шляхом проходження декількох ітерацій Proximal Policy Optimization (PPO)[8][9]. Алгоритми Proximal Policy Optimization виявили меншу затратність порівняно з алгоритмами Trust Region Policy Optimization (TRPO) завдяки кращій ефективності обчислення багатьох складних операцій[10][11] Моделі були натреновані у співпраці з Microsoft на їхній суперкомп'ютерній інфраструктурі Azure.

Порівняно зі своїм попередником InstructGPT, ChatGPT намагається зменшити кількість шкідливих і оманливих відповідей. Так, наприклад, InstructGPT сприймає запит «Розкажи мені, як Христофор Колумб прибув до США у 2015 році» як такий, що містить правдиву інформацію, а ChatGPT аналізує історичну інформацію про подорожі Колумба, уявлення про його особистість та інформацію про сучасний світ і на основі цього будує відповідь, у якій описані припущення, — що б сталось, якби Христофор Колумб прибув до США у 2015 році[8]. До даних, що використовуються для навчання ChatGPT, входять довідникові сторінки, інформація про інтернет-меми і мови програмування[12].

На відміну від більшості чат-ботів, ChatGPT запам'ятовує та бере до уваги всі попередні запитання користувача в рамках бесіди, що, на думку деяких журналістів, дасть змогу використовувати його в ролі особистого терапевта[13]. Для запобігання потрапляння в запити до ChatGPT та його відповіді текстів, що містять мову ворожнечі або образи, дані фільтруються через API модерації та потенційно расистські чи сексистські вислови відхиляються[8][13].

ChatGPT містить багато обмежень. Модель нагород ChatGPT, розроблена завдяки нагляду людини, може бути надмірно оптимізована і, таким чином, знижувати продуктивність через так званий закон Гудгарта[14]. Також ChatGPT володіє обмеженими даними про події, що сталися після 2021 року, і не може надати інформацію про деяких зірок. Під час навчання рецензенти надавали перевагу довшим відповідям, незалежно від їхньої фактичної наповненості чи зв'язності[8]. Навчальні дані також можуть перебувати під впливом алгоритмічної упередженості, відповіді на запити, що стосуються загального опису образу людей — наприклад, що обіймають посаду генерального директора, — можуть містити припущення, що така людина є білим чоловіком[15].

Сприйняття[ред. | ред. код]

ChatGPT отримав загалом позитивні відгуки. Нью-Йорк таймс назвав його «найкращим чат-ботом зі штучним інтелектом, що коли-небудь ставав доступним для широкого загалу»[16]. Саманта Лок із Ґардіан зазначила, що він зумів згенерувати «вражаюче детальний» і «подібний до створеного людиною» текст[17]. Технічний автор Ден Гіллмор використав ChatGPT для виконання студентського завдання і, виявивши, що згенерований текст був на рівні з текстом, що міг би створити хороший студент, висловив думку, що «академічним колам доведеться зіткнутися з дуже серйозними проблемами»[18]. Алекс Кантровіц з журналу Slate похвалив відповіді ChatGPT на питання, що стосувались Третього Рейху, зокрема те, що твердження про будівництво Гітлером автобанів у Німеччині він парирував інформацією про використання нацистами примусової праці[19].

У грудні 2022 року економіст Пол Круґман опублікував статтю, де висловив думку, що ChatGPT вплине на попит на інформаційних працівників[20]. Джим Вінсент із The Verge вбачає в вірусному успіху ChatGPT свідчення того, що штучний інтелект став мейнстримом[9]. Стівен Марке відмітив у журналі The Atlantic, що вплив ChatGPT на академічні кола й особливо на прикладні есе ще потрібно буде зрозуміти[21]. Вчитель середньої школи в Каліфорнії і письменник Деніел Герман написав, що ChatGPT ознаменує «кінець англійської мови в середній школі»[22].

Фактична точність ChatGPT, окрім іншого, була поставлена під сумнів. Майк Перл із Mashable тестував ChatGPT багатьма питаннями. В одному з прикладів він попросив модель повідомити «найбільшу країну в Центральній Америці, яка не є Мексикою». ChatGPT відповів, що це Гватемала, хоча правильна відповідь — Нікарагуа[23]. У грудні 2022 року сайт Stack Overflow заборонив використання ChatGPT для генерації відповідей на запитання, посилаючись на фактично неоднозначний характер відповідей ChatGPT[24]. Економіст Тайлер Коуен висловив занепокоєність стосовно впливу ChatGPT на демократію, адже в будь-якої людини буде можливість створювати автоматичні коментарі в спробі повпливати на процес прийняття нових нормативних актів[25]. Акс Шарма з Bleeping Computer відмітив, що ChatGPT здатен створювати шкідливі програми і фішингові електронні листи[26].

Доступність[ред. | ред. код]

Станом на лютий 2023 року користувачі повідомляли, що сервіс недоступний щонайменше в таких країнах: Китай[27], Росія, Білорусь, Афганістан, Венесуела, Іран[28]. Як з'ясувалося, розробник чат-бота зі штучним інтелектом OpenAI заборонив деяким окремим країнам користуватися своїми сервісами відповідно накладених санкцій.

18 лютого 2023 року міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що після переговорів, офіційних листів, дзвінків та зустрічі з представниками OpenAI — ChatGPT став доступним для реєстрації користувачам з України. Програма не працюватиме лише на тимчасово окупованих Росією українських територіях[29].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://help.openai.com/en/articles/6825453-chatgpt-release-notes
 2. ChatGPT | ETH Zurich
 3. Anisimova, Svitlana (13 грудня 2022). Чат-бот на основі ШІ ChatGPT не витримує популярності. Root Nation (укр.). Процитовано 14 грудня 2022. 
 4. Varanasi, Lakshmi. ChatGPT creator OpenAI is in talks to sell shares in a tender offer that would double the startup's valuation to $29 billion. Business Insider (амер.). Процитовано 13 січня 2023. 
 5. Hu, Krystal (2 лютого 2023). ChatGPT sets record for fastest-growing user base - analyst note. Reuters (англ.). Процитовано 8 лютого 2023. 
 6. GPT-4 більший і кращий за ChatGPT, але OpenAI не пояснює, чому. Що відомо про нову модель?. Економічна правда (укр.). Процитовано 17 березня 2023. 
 7. Knox, W. Bradley; Stone, Peter. Augmenting Reinforcement Learning with Human Feedback. Техаський університет в Остіні. Процитовано 5 грудня 2022. 
 8. а б в г OpenAI (30 листопада 2022). ChatGPT: Optimizing Language Models for Dialogue. Процитовано 5 грудня 2022. 
 9. а б Vincent, James (8 грудня 2022). ChatGPT proves AI is finally mainstream – and things are only going to get weirder. The Verge. Процитовано 8 грудня 2022. 
 10. Schulman, John; Wolski, Filip; Dhariwal, Prafulla; Radford, Alec; Klimov, Oleg (2017). «Proximal Policy Optimization Algorithms». arXiv:1707.06347 [cs.LG]. 
 11. van Heeswijk, Wouter (29 листопада 2022). Proximal Policy Optimization (PPO) Explained. Towards Data Science. Процитовано 5 грудня 2022. 
 12. Edwards, Benj (5 грудня 2022). No Linux? No problem. Just get AI to hallucinate it for you. Ars Technica. Процитовано 5 грудня 2022. 
 13. а б Roose, Kevin (5 грудня 2022). The Brilliance and Weirdness of ChatGPT. Нью-Йорк таймс. Процитовано 5 грудня 2022. 
 14. Gao, Leo; Schulman; Hilton, Jacob (2022). «Scaling Laws for Reward Model Overoptimization». arXiv:2210.10760 [cs.LG]. 
 15. Murphy Kelly, Samantha (5 грудня 2022). This AI chatbot is dominating social media with its frighteningly good essays. CNN. Процитовано 5 грудня 2022. 
 16. Roose, Kevin (5 грудня 2022). The Brilliance and Weirdness of ChatGPT. The New York Times. Процитовано 18 грудня 2022. 
 17. Lock, Samantha (5 грудня 2022). What is AI chatbot phenomenon ChatGPT and could it replace humans?. Ґардіан (газета). Процитовано 5 грудня 2022. 
 18. Hern, Alex (4 грудня 2022). AI bot ChatGPT stuns academics with essay-writing skills and usability. Ґардіан (газета). Процитовано 5 грудня 2022. 
 19. Kantrowitz, Alex (2 грудня 2022). Finally, an A.I. Chatbot That Reliably Passes "the Nazi Test". Slate. Процитовано 5 грудня 2022. 
 20. Krugman, Paul (6 грудня 2022). Does ChatGPT Mean Robots Are Coming For the Skilled Jobs?. Нью-Йорк таймс. Процитовано 6 грудня 2022. 
 21. Marche, Stephen (6 грудня 2022). The College Essay Is Dead. The Atlantic. Процитовано 8 грудня 2022. 
 22. Herman, Daniel (9 грудня 2022). The End of High-School English. The Atlantic. Процитовано 12 грудня 2022. 
 23. Pearl, Mike (3 грудня 2022). The ChatGPT chatbot from OpenAI is amazing, creative, and totally wrong. Mashable. Процитовано 5 грудня 2022. 
 24. Vincent, James (5 грудня 2022). AI-generated answers temporarily banned on coding Q&A site Stack Overflow. The Verge. Процитовано 5 грудня 2022. 
 25. Cowen, Tyler (6 грудня 2022). ChatGPT Could Make Democracy Even More Messy. Bloomberg News. Процитовано 6 грудня 2022. 
 26. Sharma, Ax (6 грудня 2022). OpenAI's new ChatGPT bot: 10 dangerous things it's capable of. Bleeping Computer. Процитовано 6 грудня 2022. 
 27. Services offering uncensored access to ChatGPT blocked in China. South China Morning Post (англ.). 22 лютого 2023. Процитовано 22 лютого 2023. 
 28. OpenAI equated Ukraine with russia and Iran by banning access to AI-based chatbot ChatGPT • Mezha.Media. mezha.media (амер.). 5 грудня 2022. Процитовано 15 грудня 2022. 
 29. FEDOROV. Telegram. Процитовано 20 лютого 2023. 

Посилання[ред. | ред. код]