Gothic (гра)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Gothic

Gothiccover.png

Розробник Німеччина Piranha Bytes
Видавець DE Shoebox (Egmont Interactive / dtp entertainment)[1]
NA Xicat Interactive[2]
RU [3], Руссобіт-М[4]
Дистриб'ютор Egmont Interactive
CD Projekt
Локалізатор Snowball Studios
Boolat Games[5][6]
Частина серії Gothic
Наступна гра серії Gothic II
Дата випуску DE 15 березня 2001[7]
NA 15 листопада 2001[8][7]
PL 20 березня 2002[9][7]
RU 25 жовтня 2002[3][7]
Версія 1.08k
Жанр(и) Action RPG
Вікові
рейтинги
ESRB: T
PEGI: 12+
USK: 12
Платформа Microsoft Windows
Рушій гри ZenGin[10]
Режим гри одиночна гра
Носій CD (2)[11], DVD (1), цифрова дистрибуція
Керування клавіатура, миша
Сайт gothic.de/gothic1/index.php?lang=eng

Gothic (укр. Го́тика) — відеогра жанру пригодницький action RPG, розроблена німецькою компанією Piranha Bytes для платформи Windows. Спочатку гра вийшла в Німеччині (15 березня 2001), потім в США (15 листопада 2001), Польщі (20 березня 2002) та Росії (25 жовтня 2002)[12].

Історія гри розгортається на острові Хорініс, де знаходяться великі залежі магічної руди, і куди потрапляє головний герой за якусь невизначену провину. Героєві, ім’я якого в грі так і не називається, доводиться побудувати з нуля свою репутацію серед місцевих таборів, розкрити немало загадок, протистояти небезпечним істотам, та в кінцевому рахунку врятувати весь острів від стародавнього демона.

Гра отримала досить високі оцінки критиків та швидко здобула популярність. У 2002 році вийшло продовження Gothic II, а в 2006 вийшла третя та остання частина серії.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Керування[ред.ред. код]

На відміну від інших комп'ютерних рольових ігор, «Готика» має дещо нестандартне управління — будь-яка взаємодія з персонажем або об'єктом відбувається при одночасному натисненні двох клавіш «Дія» + «Рух вперед». В інших іграх для цього найчастіше достатньо або натиснути клавішу «Дія», або клацнути мишею. На думку деяких оглядачів, таке дивне управління було викликане тим, що спочатку планувалася випустити гру на одну з ігрових консолей, але пізніше вона була перенесена на PC.

Бойова система[ред.ред. код]

Система бою в грі досить стандартна: при натисненні клавіші «Підготуватися до бою» головний герой дістає зброю, готує бойове закляття або кулаки і переходить в бойовий режим. Будь-який об'єкт в цьому режимі, навіть дружній персонаж, розглядається тільки як ціль. Тому, коли герой займає бойову стійку, практично будь-який нейтральний та рівний по силі персонаж теж вийме зброю і підготується до бою. При тривалому протистоянні він навіть може напасти першим. Слабкіші персонажі при демонстрації наміру атакувати можуть просто втекти. Виняток складає лише колективний бій за участю друзів на боці головного героя — в цьому випадку можна ходити із оголеною зброєю без ризику бути атакованим. Для повернення в «мирний режим» необхідно прибрати зброю або підготовлене закляття повторним натисненням клавіші «Підготуватися до бою», або гарячою клавішею того або іншого виду зброї або закляття.

Особливістю бою є автоматична фіксація на цілі, що стоїть перед героєм. Тобто, при бажанні атакувати іншу ціль необхідно припинити фіксацію на одній цілі (відпустити ліву кнопку миші) і, повернувшись в бік нової цілі, затиснути ліву кнопку миші і атакувати (клавіша «Вперед/Вверх» за замовчуванням).

Бій ділиться на ближній і дальній. У будь-якому вигляді бою (ближньому чи дальньому) погляд героя фіксується на одній цілі, що підсвічується. Будь-які удари чи постріли наводяться тільки на неї, упередження не береться. Проте, якщо на шляху проходження стріли або закляття опиниться будь-який об'єкт, то він отримає пошкодження. Ближній бій ведеться будь-якою доступною зброєю або кулаками, якщо зброї немає. Завжди існує тільки один вид активної зброї ближнього бою, прив'язаний до гарячої клавіші «1», для його зміни треба вибрати бажаний предмет в інвентарі. Як зброя в грі використовуються одноручні мечі, сокири, молоти та булави (як зброю можна використати кирку або кочергу), дворучні мечі, сокири. Деякі види чудовиськ, наприклад кам'яні големи, уразливі тільки до молотів і булав (за наявності достатнього рівня сили — до кулаків). Дальній бій представлений магією, луками і арбалетами. Луки у грі доступні раніше, ніж арбалети, і цілком конкурентоздатні з останніми. Лук має трохи вищий темп вогню, але арбалет відчутно сильніший. Навчання стрільбі з арбалету складніше, навчитись їй можна тільки повністю опанувавши вміння стрільби з лука. Як і для зброї ближнього бою, в конкретний момент часу доступний тільки один лук або арбалет (гаряча клавіша «2»), змінити його можна в інвентарі. Запас боєприпасів для лука або арбалета обмежений тільки кількістю стріл або болтів в інвентарі, поповнити його можна у торговців. Магічні ударні закляття призначаються на гарячі клавіші від «4» до «0» і є ще одним видом дальнього бою. Деякі з них вимагають тривалого часу на підготовку, герой може контролювати їх силу, накопичуючи магічну енергію, що вивільнюється до певної межі. Оскільки в грі є можливість перетворення в різних тварин, існує також режим бою для кожного створіння, аналогічний такому для даної тварини.

Магія[ред.ред. код]

Магія у грі присутня у вигляді рун (постійний носій закляття) і одноразових сувоїв, що витрачаються із використанням закляття. Сувої та руни телепортації можуть бути використані без знання секретів магії, тоді як для інших необхідний певний рівень володіння магією. Набір заклять в цілому стандартний для рольових ігор: удари вогнем, холодом або струмом (як зосереджені, так і на площині), лікування, телекінез, виклик істот-союзників. Є такі специфічні закляття, як наведення сну на супротивника, управління ним, «приниження» — зменшення чудовиська з втратою останнім бойових характеристик. Також присутні закляття перетворення на якого-небудь звіра, що дозволяє дістатися до деяких недосяжних місць або зістрибнути у вигляді шершня з дуже великої висоти без ризику розбитися насмерть.

Інвентар[ред.ред. код]

Інвентар головного героя практично необмежений, він може вміщати будь-яку кількість предметів, які тільки можна знайти (єдине: у інвентарі може знаходитися не більше 1000 однакових предметів, за умови, що кожен займає один осередок інвентаря). До основних категорій предметів відносяться обладунки; зброя; амулети і кільця; магічні руни і сувої; книги, мапи і документи; еліксири; їжа; інші речі.

Кожен предмет має вартість, але при продажу вона зменшується вдвічі, за винятком боєприпасів. Окремі торговці купують деякі категорії предметів за повною вартістю. Предмети не ламаються. В режимі торгівлі доступний як обмін на магічну руду ігрового світу, що виконує роль грошей, так і бартер, якщо приведена вартість предметів обміну рівна або вигідніша для торговця.

Рольова система[ред.ред. код]

Основні параметри рольової системи стали згодом стандартними для всіх ігор серії Gothic.

В Gothic є навички володіння одноручною і дворучною зброєю, луком і арбалетом, злому замків, що мають два рівні майстерності; шість мисливських умінь; навички підкрадання і кишенькової крадіжки; шість кіл магії і акробатика.

Сюжет[ред.ред. код]

Сетинг[ред.ред. код]

Сюжет гри розгортається у середньовічному фентезійному світі, у королівстві Міртана, яким править король Робар ІІ. Королівство веде програшну війну з орками, гуманоїдною расою, яка прийшла з півночі. Для того щоб дати відсіч сильнішому і численнішому ворогу королівству потрібна магічна руда, з якої виготовляють могутню зброю та обладунки. Одним з місць, де добувають магічну руду, є острів Хорініс (нім. Khorinis) з однойменним містом-портом, в глибині якого знаходиться Долина Копалень. Щоб збільшити видобування руди в Долині, король наказує відправляти на роботу в рудниках усіх злочинців, незалежно від тяжкості їхнього злочину.

Щоб виключити можливість втечі, король наказує дванадцятьом наймогутнішим магам звести над колонією магічний бар'єр. Проте щось іде не так, як планувалося, і магічний бар'єр розростається до небачених розмірів, поглинаючи всю Долину разом із магами. Тим часом ув'язнені піднімають бунт, вбивають охорону і беруть колонію під свій контроль. Королю не залишається нічого іншого, як укласти угоду з новими хазяями долини, згідно з якою магічну руду обмінюють на їжу, інструменти та інші товари з зовнішнього світу.

Незабаром після цього засуджені поділяються на три табори: Старий Табір, який керує торгівлею з королем, Новий Табір, який відмовляється торгувати магічною рудою, бо замість цього планує використати її магічну силу, щоб підірвати Бар'єр, та Братство, члени якого вірять, що їхній бог на ім'я Сплячий допоможе їм покинути колонію. Маги, що створили Бар'єр також розділяються: Маги Вогню приєднуються до Старого Табору, а Маги Води - до Нового Табору[13].

Соціальна структура колонії[ред.ред. код]

Від Дієго і інших доброзичливих ув'язнених головний герой дізнається, що з моменту появи Бар'єру самі ув'язнені розділилися на три табори, до одного з яких йому треба приєднатися. Ті, хто не хотів працювати на Гомеза і його стражників залишили замок і рушили до однієї з шахт, де заснували Новий Табір, на чолі якого встали маги Води. Через якийсь час деякі люди в Старому Таборі почали бачити видіння від надприродної істоти, яку назвали Сплячим. Підкорившись його заклику, вони рушили до руїн стародавнього храму на дальньому болоті і заснували Братерство Сплячого (Табір Сектантів, Болотяний табір з погляду інших фракцій). У кожному з таборів встановилася своя жорстка ієрархія і своєрідний «розподіл праці».

Старий Табір[ред.ред. код]

Колишні шахтарі-каторжани, що підняли повстання захопили замок варти. Контролюють Стару шахту, розташовану достатньо далеко, на північному заході колонії, і єдині ведуть обмін із зовнішнім світом. Окрім повсталих, до табора належать маги кола Вогню, що створили Бар'єр, — їх не чіпали під час повстання, як побоюючись їх сили, так і в надії, що вони придумають спосіб зняти Бар'єр. Між Гомезом і магами відношення досить напружені (один з вбивць Гомеза був в клапті розірваний при спробі замаху на магів), але у них є певні загальні інтереси.

Гільдія Опис
Рудні барони Фактичні хазяї Долини, очолювані Гомезом.
Маги Вогню Послідовники бога Інноса, що відсторонилися від управління колонією. Верховний маг Вогню в колонії — Коррісто.
Стражники Конвоюють поставки із зовнішнього світу в Старий табір і обмінювану руду до Бар'єру. Повинні захищати рудокопів від нападів монстрів, але в основному байдикують і вибивають з них «плату за захист». Голова стражників — Торус.
Привиди Нижні чини варти і лазутчиків, перший ступінь в ієрархії, що дає певні права. Головним серед привидів є Дієго.
Рудокопи Практично безправна категорія жителів Старого табору. Вони видобувають руду в Старій шахті і займаються допоміжними роботами в таборі.

Новий табір[ред.ред. код]

Частина увязнених, що з різних причин не побажала залишатися в Старому таборі заснувала Новий табір. Вся діяльність табору направлена на звільнення від Бар'єру. Їх єдиною надією є план магів Води з руйнування Бар'єру за рахунок вивільнення магічної енергії з величезної кількості руди. Не маючи доступу до їстівних припасів зовнішнього світу, частково добувають їх самі (вирощують рис на фермі і полюють на дичину), частково відбивають їх, нападаючи на каравани, що охороняються стражниками Гомеза. Ці запаси дозволяють їм здобувати магічну руду у власній невеликій Вільній шахті, що розташована недалеко від їх табору, в горах.

Гільдія Опис
Маги Води Послідовники бога Аданоса. Голова магів води — Сатурас.
Найманці Довірені воїни і захисники Нового табору. Ватажок найманців — Лі, колишній генерал Робара II, несправедливо звинувачений у вбивстві його дружини.
Крадії Найчисленніший прошарок в ієрархії Нового табору. Крадуть запаси і важливу інформацію у Старого табору. Ватажок злодіїв — Ларес.
Скребки і селяни Перші видобувають руду у Вільній шахті, щоб здійснити план зі знищення Бар'єру; другі вирощують рис для прокорму шахтарів. Мають трохи більше можливостей в порівнянні з колегами зі Старого Табору.

Болотний табір[ред.ред. код]

Вирощують болотник (рослину, що містить наркотичні речовини і викликає видіння) і здійснюють обмін самокруток на руду і інші ресурси з іншими таборами. Їх надії на звільнення покладені на божество на ім'я Сплячий, якому вони поклоняються.

Гільдія Опис
Гуру (Ідоли) Духовні наставники і маги табору. Верховний гуру — Ю'Беріон, його довірені особи — гуру-алхімік Кор Галом і голова вартових Кор Ангар. Проводять дні, навчаючи послушників і молячись Сплячому.
Вартові Основне завдання вартових — охороняти табір і добувати слину повзунів в Старій Шахті за домовленістю зі Старим Табором. Головний вартовий — Кор Ангар. Його права рука — Гор На Тоф.
Послушники Люди, що прийшли в табір для служіння Сплячому. Виконують волю гуру.
Новачки Люди, що тільки вступили до табору. Носять на стегнах пов'язку.

Розвиток сюжету у грі[ред.ред. код]

Гравець бере під контроль ув'язненого, який тільки що був скинутий до Долини Копалень. Перед тим, як бути скинутим, герой одержує лист, який він повинен передати Магам Вогню Старого Табору. Після приєднання до одного з трьох таборів, герой отримує можливість говорити з Магами Вогню і дізнається, що Ксардас, голова Магів Вогню і той кому адресований лист, усамітнився в башті десь посеред орочих земель для того, щоб вивчати темну магію.

Тим часом головний герой допомагає Табору Сектантів завершити підготовку ритуалу виклику Сплячого, який, вони вірять, покаже їм шлях втечі з колонії. Під час ритуалу члени табору мають нечітке видіння і Ю'Беріон, лідер Братерства, який виконував ритуал, падає від знемоги після встановлення контакту зі Сплячим. У видінні члени Братерства бачать шлях до старого кладовища орків. Гуру і декілька вартових вирушають в дорогу до зазначеного місця. Трохи згодом до кладовища вирушає і головний герой. Він бачить що всі вартові загинули в боротьбі з орками, в живих залишився тільки гуру, якого і зустрічає герой. Під час пошуків у підземному комплексі обидва не знаходять нічого. Гуру божеволіє і звинувачує героя в тому, що Сплячий відмовився явити себе через нього, а після намагається вбити його.

Після вбивства божевільного гуру, головний герой повертається до Болотного Табору де він бачить, що Ю'Беріон все ще слабкий після ритуалу. Незважаючи на всі зусилля допомогти йому отямитися, Ю'Беріон скоро вмирає. Проте перед смертю він попереджає решту табору про істинну, злу природу бога який повинен був привести їх до свободи і покладає всі надії на план втечі Магів Води з Нового Табору — підірвати Бар'єр, використавши силу магічної руди.

Маючи важливу інформацію щодо подій в Таборі Сектантів, герой дістає дозвіл бачити Магів Води, які просять допомоги їм з їх планом порятунку. Після того, як герой здобуває чотири юнітори за допомоги чотирьох каторжників (Дієго, Мільтена, Горна і Лестера), яким він надав допомогу, Маги Води потребують допомоги Магів Вогню, щоб скерувати магічну енергію. Проте, головний герой дізнається, що ворота Старого Табору були закриті після руйнування Старої Копальні. Побоюючись що цей інцидент міг би позбавити його влади, лідер Старого Табору Гомез наказав своїм людям взяти під свій контроль Нову Копальню і вбив Магів Вогню, які виступали проти його дій. Тільки Мільтену, наймолодшому з магів, вдалося втекти.

Не маючи іншого виходу Маги Води посилають головного героя просити допомоги Ксардаса, мага, який полишив Магів Вогню. Проте Ксардас відмовляється допомагати Магам Води, бо стверджує що їх план не спрацює. Замість цього він розповідає герою про те, що під час своїх досліджень він встановив, що саме орки викликали Сплячого для того, щоб той допоміг їм в боротьбі проти їх ворогів, і що демон знаходиться в храмі глибоко під Орочим Містом.

За допомогою Ксардаса герою вдається проникнути до храму Сплячого, вбити п'ятьох орочих шаманів і знайти могутній меч — Урізель, за допомогою якого герой перемагає Сплячого, і тим самим руйнує Бар'єр, звільнюючи ув'язнених з колонії. На цьому кінець.

Технічні подробиці[ред.ред. код]

Piranha Bytes працювали над розробкою технологічної частини Gothic понад 4 роки[14]. Рушій був розроблений повністю власними силами, як і його модификована версія, що пізніше була використана в Gothic II. Кодова назва рушію — ZenGin, тому що файли рушію мають розширення *.zen[10].

Прийом[ред.ред. код]

Огляди
Світові
Видання Оцінка
Absolute Games 70/100[15]
Eurogamer 8/10[16]
Game.EXE 4.6/5[17]
GameSpot 7.2/10[18]
GameSpy 83/100[19]
IGN 8.6/10[20]
PC Gamer (US) 75/100
Игромания 8.5/10[21]
Страна игр 8/10
Українські
Видання Оцінка
Домашний ПК 94/100[22][23]
Агрегатори
Агрегатор Оцінка
GameRankings 79.35%[25]
Game Ratio 79%[26]
Metacritic 81/100[24]
MobyRank 82/100[27]

Посилання[ред.ред. код]

 1. Shoebox. MobyGames (англійською). Архів оригіналу за 7 квітня 2016. Процитовано 8 травня 2016. 
 2. Gothic (англійською). Xicat Interactive. Архів оригіналу за 2 червня 2002. Процитовано 8 травня 2016. 
 3. а б 1С:Snowball ИГРУШКИ "Готика" (російською). 1C. 17 жовтня 2002. Архів оригіналу за 1 березня 2005. Процитовано 8 травня 2016. 
 4. Готика. Коллекционное издание [Готика. Колекційне видання] (російською). Руссобіт-М. Архів оригіналу за 13 липня 2014. Процитовано 8 травня 2016. 
 5. Локализации [Локалізації] (російською). Boolat Games. Архів оригіналу за 4 жовтня 2011. Процитовано 8 травня 2016. 
 6. Романов, Борис (2004). Gothic. Переиздание [Gothic. Перевидання]. Теленеделя-Луганск (російською). №33, 16.08 - 22.08.2004. Архів оригіналу за 8 травня 2016. Процитовано 8 травня 2016. 
 7. а б в г Gothic - Releases [Gothic - Релізи]. MobyGames (англійською). Архів оригіналу за 15 вересня 2015. Процитовано 8 травня 2016. 
 8. Gothic - Release date for North America [Gothic - Дата виходу у Північній Америці] (англійською). Piranha Bytes. Архів оригіналу за 15 серпня 2002. Процитовано 8 травня 2016. 
 9. Gothic w sklepach! [Gothic в магазинах!] (польською). CD Projekt. Архів оригіналу за 8 квітня 2002. Процитовано 8 травня 2016. 
 10. а б ZenGin engine [Рушій ZenGin]. Mod DB (англійською). Архів оригіналу за 4 серпня 2014. Процитовано 7 травня 2016. 
 11. Готика - Издание [Готика - Видання] (російською). Snowball Studios. Архів оригіналу за 5 лютого 2003. Процитовано 8 травня 2016. 
 12. http://www.mobygames.com/game/windows/gothic/release-info
 13. Готика - Предыстория [Готика - Передісторія] (російською). Snowball Studios. Архів оригіналу за 4 квітня 2003. Процитовано 7 травня 2016. 
 14. KaiRo. Відповідь розробника. JoWooD Forum (англійською). Питання №122. Архів оригіналу за 28 вересня 2007. Процитовано 7 травня 2016. 
 15. Владимир "Nomad" Горячев (7 грудня 2001). Готика - рецензия [Готика - рецензія]. Absolute Games (російською). Архів оригіналу за 25 лютого 2012. Процитовано 7 травня 2016. 
 16. Taylor, Martin (15 січня 2002). Gothic. Eurogamer (англійською). Архів оригіналу за 25 лютого 2012. Процитовано 7 травня 2016. 
 17. Вершинин, Александр (жовтень 2001). Фольксгамен - Gothic. Game.EXE (російською). №10'01. с. 38–41. 
 18. Park, Andrew (18 грудня 2001). Gothic Review [Gothic - рецензія]. GameSpot (англійською). Архів оригіналу за 24 жовтня 2013. Процитовано 7 травня 2016. 
 19. Wessel, Craig (15 січня 2002). Gothic. GameSpy (англійською). Архів оригіналу за 12 січня 2005. Процитовано 7 травня 2016. 
 20. Krause, Staci (15 січня 2002). Gothic. IGN (англійською). Архів оригіналу за 25 лютого 2012. Процитовано 7 травня 2016. 
 21. "Darkmaster" (19 березня 2002). Готика - вердикт. Игромания (російською). Архів оригіналу за 6 лютого 2010. Процитовано 7 травня 2016. 
 22. Светличный, Сергей (2002). Немецкая готика [Німецька готика]. Домашний ПК (російською). №1-2 (38), січень-лютий 2002. с. 78–79. 
 23. Светличный, Сергей. Gothic. ITC Online (російською). Архів оригіналу за 13 жовтня 2004. Процитовано 7 травня 2016. 
 24. Gothic. Metacritic (англійською). Архів оригіналу за 25 лютого 2012. Процитовано 7 травня 2016. 
 25. Gothic. Game Rankings (англійською). Архів оригіналу за 25 лютого 2012. Процитовано 7 травня 2016. 
 26. Gothic. Game Ratio (англійською). Архів оригіналу за 22 лютого 2012. Процитовано 7 травня 2016. 
 27. Gothic. MobyGames (англійською). Архів оригіналу за 3 жовтня 2015. Процитовано 7 травня 2016.