Коцюба (знаряддя)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Кочерга)
Перейти до: навігація, пошук
Fireplace poker.jpg

Коцюба́ (зменшене — коцю́бка) або кочерга́ (зменшене — кочере́жка) — знаряддя у вигляді насадженого на держак залізного прута з розплесканим загнутим кінцем для перемішування палива, в печі й вигрібання з неї жару, попелу.

Ко́цюбилно, кочержи́лно — держак коцюби (кочерги).

Коцю́бник, кочере́жник — місця біля печі для коцюб (кочеріг).

Коцюба і кочерга[ред.ред. код]

У сучасній українській мові слова «коцюба» і «кочерга» вважають синонімами[1]. Проте, у деяких місцевостях України вони мають різні значення. Так, на Лемківщині слово «кочерга» означає сапоподібний прилад, призначений для вигрібання жару з печі (наприклад, під час випікання хліба)[2].

Походження слів[ред.ред. код]

Слово «коцюба» має дві версії походження. Згідно з першою, воно є запозиченням з тюркських мов, пор. чаг. косагу, казах. косау («палиця, якою мішають вогонь»), тур. kusku («лом»), кирг. козо[3]. За другою, воно питомо слов'янське і споріднене зі словами коцюбити, коцюрбити, коцюбнути, тоді її буквальне значення — «гнута», «викривлена».

Слово «кочерга» також етимологізують по-різному. За одною з версій, воно походить від слова кочера («кокора», «дерево з відростком») і споріднене зі словами «качан», «корч», рос. кочерыжка («качан»). За другою, воно має тюркське походження: від *köčirgā; пор. алт. köcür- («переводити кудись»), тат. küčǝr- («переносити»), чув. turdž́ǝ̀gа («коцюба»). Третя версія виводить слово «кочерга» з німецького Kotschaufel («лопата для згрібання гною») або Kotschabe («шкрябачка для гною»)[4].

Історія[ред.ред. код]

Для перемішування жару у вогнищі колись уживалася звичайна палиця. Згодом для цієї мети стали уживати залізний прут зі загнутим кінцем. Кочерги можуть являти собою простий загнутий прут, а можуть бути зразками художньої ковані.

Звичаї[ред.ред. код]

До коцюби ставилися з пошаною, її не можна кидати, а слід ставити; разом з тим атрибут нечистої сили, на ній верхи відьма відправляється на Лису гору; верхи на ній їздили хлопці, коли дострибували до Калити (обрядовий корж на вечорницях 13 грудня); виступала також предметом покарання, тому жартують: «Побий тебе коцюба і чесний макогін!». «Мовчи, бабо, чорт з тобою! Ось я тебе коцюбою» (П. Чубинський); «В коцюби два кінці: один по мені, другий по вас» (І. Нечуй-Левицький); фразеологізм: «носа й коцюбою (кочергою) не дістане» — хтось надмірно чваниться, пишається.

Інше[ред.ред. код]

  • Шуровий лом (шурівка) — прилад для перегортання твердого палива у топках котлів у вигляді довгого сталевого прута.
  • У ливарстві коцюбою звали довгий металевий прут, розплесканий на кінці у вигляді ложки для розмішування розтопленої сталі, чавуну в печі[1].


Джерела[ред.ред. код]

  • Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 312

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Академічний тлумачний словник української мови. 
  2. Словник лемківської говірки. 
  3. Етимологічний словник української мови у 7 томах. К.: Наукова думка, 1982 - 2009. 
  4. Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973. 
Тарас Шевченко Це незавершена стаття про українську культуру.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Інструменти Це незавершена стаття про інструмент, прилад або пристрій.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.