mTOR

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сигнальний шлях mTOR

mTOR (оригінальна назва англ. mammalian target of rapamycin, зараз офіційно англ. mechanistic target of rapamycin[1]) — серин/треонінова протеїнкіназа ссавців родини фосфатидилінозитол 3-кінази, ключовий компонент сигнального шляху, який регулює базові аспекти поведінки клітини, такі як ріст (збільшення маси) і проліферація (поділ), в залежності від її енергетичного статусу, наявності/браку амінокислот, сигналів від факторів росту та інших зовнішніх і внутрішніх факторів. mTOR є мішенню рапаміцину — бактерійного токсину Streptomyces hygroscopicus, що використовується в клініці як імуносупресант і протираковий препарат. Дерегуляція шляху mTOR спостерігається у ряді захворювань людини, в тому числі нейродегенеративних, онкологічних, під час ожиріння та цукрового діабету другого типу[1].

mTOR входить до складу двох мультимерних білкових комплексів, що відрізняються активаторами, мішенями, та чутливістю до рапаміцину. mTOR комплекс 1 — TORC1, що містить білок «raptor», стимулює ріст клітин шляхом пришвидшення біогенезу рибосом і трансляції, сповільнення деградації білків і активації захоплення поживних речовин із середовища. TORC1 чутливий до рапаміцину. До складу TORC2 (mTOR комплекс 2) входить білок «rictor», цей комплекс регулює цитоскелет через родину ГТФаз Rho і допомагає активувати кіназу Akt[2].

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Laplante M, Sabatini DM (2012). mTOR signaling in growth control and disease. Cell 149. с. 274—93. PMID 22500797. doi:10.1016/j.cell.2012.03.017. 
  2. Alberts et al, 2007, с. 935

Джерела[ред.ред. код]