Sputnik

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Sputnik
Логотип
Країна Flag of Russia.svg Росія
ФорматFM, DAB/DAB+, HD Radio
Вебсторінкаsputniknews.com

Sputnik (укр. Супутник) — російська пропагандистська інформаційна агенція, яка включає веб-сайти, мобільний застосунок[1], онлайн-трансляції[2], радіомовну службу[3] і прес-центри[4], заснована міжнародною інформаційною агенцією «Россия сегодня». Головний офіс агенції знаходиться у Москві.

Sputnik має регіональні представництва та бюро в різних країнах, зокрема в США (Вашингтон), Єгипті (Каїр), Китаї (Пекін), Британії (Единбург), Уругваї (Монтевідео), Киргизстані (Бішкек). Агенція висвітлює новини світової політики й економіки і орієнтована на зарубіжну аудиторію[5].

Новинні сайти агенції працюють на більш ніж 30 мовах, включаючи англійську, іспанську, польську, киргизьку, сербську та інші. На сайтах також здійснюється радіомовлення. Окрім новинного контенту, Sputnik продає фоторепортажі, прямі трансляції, інфографіку, опитування громадської думки та інші формати.

Попередником агенції Sputnik є міжнародний відділ російської державної інформаційної агенції «РИА Новости», основна частина матеріалів якої надходила з Москви. Sputnik отримує матеріали з міжнародних представництв. Головним редактором видання є Маргарита Симоньян. Вона ж придумала назву для видання: «Я вирішила, що це єдине російське слово з позитивною конотацією, і його знає весь світ»[6].

Деякі західні політики та ЗМІ звинувачують агенцію у необ'єктивній подачі інформації та упередженості у висвітленні подій.

Діяльність[ред. | ред. код]

Сайти та радіостанції Sputnik доступні кількома десятками мов.

Радіо[ред. | ред. код]

«Радіо Sputnik» — аудіокомпонент платформи Sputnik, який здійснює радіомовлення. Є наступником радіостанції Голос Росії. Працює в більш ніж 90 містах і 20 країнах на частотах FM, DAB / DAB + (цифрове радіомовлення), HD Radio, а також, через мобільні додатки, і в інтернеті. Радіо Sputnik також є на різних супутникових ретрансляторах, включаючи цілодобову англомовну службу, доступну у Північній Америці через супутник Galaxy-19.

Серед відомих ведучих Радіо Sputnik: Макс Кайзер і Стейсі Герберт, які ведуть щотижневе ток-шоу Double Down, присвячене економіці, а також ліберальний ведучий Том Хартманн, програма якого Thom Hartmann Program виходить на радіо Sputnik щодня.

Sputnik UK мовить з Единбурга і Лондона, продукує такі програми, як World in Focus (дискусійне шоу на тему світових подій, яке ведуть Джек Фостер і Керолін Скотт). Для програми регулярно пишуть репортажі журналісти Sputnik UK. Також частиною британського мовлення є програми Brave New World і Level Talk (ведучий Джон Харрісон) і Hard Talk (ведучий: журналіст і коментатор Джон Вайт).

Sputnik France транслює регулярні новинні програми, зокрема World Disorder with Rachel Marsden. У програмі, яку веде відома журналістка і медіаперсона Рейчел Марсден, беруть участь відомі політики і посадові особи. Програма виходить двічі на тиждень.

Новинні стрічки[ред. | ред. код]

Sputnik веде новинні стрічки 5 мовами: англійською, арабською, іспанською, китайською і фарсі. Матеріали на стрічку надходять від журналістів з усього світу, а також публікуються на відповідних сайтах Sputnik. Доступ до контенту новинних стрічок надається за підпискою через веб-браузери, ел. пошту і FTP .

Англійською[ред. | ред. код]

Іншими мовами[ред. | ред. код]

Sputnik. Polls[ред. | ред. код]

У січні 2015 року агенція Sputnik запустила проект Sputnik.Polls для опитувань громадської думки. Опитування здійснюють компанії Populus і Ifop серед мешканців європейських країн і США. Опитування проводяться на теми політичного життя і міжнародних відносин.

Опитування Sputnik регулярно цитуються іншими новинними агенціями[7]. Наприклад, у серпні 2016 року британська газета Daily Express опублікувала статтю про опитування на тему життя в СРСР до і після його розпаду[8].

SputnikPro[ред. | ред. код]

Проект міжнародної інформаційної агенції та радіо Sputnik для журналістів, студентів профільних вузів, співробітників прес-служб та інших фахівців медіасфери, спрямований на обмін досвідом із зарубіжними колегами, розвиток медіакомунікацій і професійних зв'язків. За час існування проекту, в різних форматах у ньому взяли участь представники більш ніж 80 країн. Очні майстер-класи SputnikPro пройшли в Абхазії, Азербайджані, Вірменії, Білорусі, Греції, Грузії, Індії, Киргизстані, Туреччині, Естонії та Південній Осетії.

Sputnik. Images[ред. | ред. код]

Sputnik. Images — це фотобанк агентства Sputnik. Банк фотослужби містить більше 2 млн фотографій, доступних за передплатою. Серед матеріалів — архівні та оперативні фото, а також інфографіка та інші формати представлення даних.

Sputnik Білорусь[ред. | ред. код]

Sputnik Білорусь — відділення в Білорусі, працює з грудня 2014 року. Поширює новини, радіо і відео, а також інфографіку як російською, так і українською мовами. Активи агенції, крім двомовного порталу, включають радіо і прес-центр[9][10].

Аудиторія[ред. | ред. код]

 • За даними ComScore від 2018 року, Sputnik France входить до 20 найбільш відвідуваних сайтів новин і до 5 найбільш відвідуваних іноземних новинних сайтів у Франції[11].
 • За даними рейтингового агентства Gemius, «Sputnik Молдова» з 2017[12] по 2019 рік займав перше місце серед інтернет-видань по аудиторії у Молдові. У квітні 2019 року аудиторія видання сягнула понад 374 тисяч чоловік[13].
 • За даними від 2019 року, у китайській соціальній мережі Weibo у Sputnik China понад 10 млн передплатників[14].

Нагороди[ред. | ред. код]

 • 12 квітня 2016 року вечірня програма радіостанції Sputnik Türkiye «Послухай і це» (тур . Bide Bunu Dinle), присвячена політичним і громадським проблемам Туреччини, удостоєна нагороди Союзу журналістів Туреччини «За успіхи в галузі журналістики»[15].
 • 31 березня 2017 року Sputnik став лауреатом Клубу журналістів Мексики в категорії «Інформаційна агенція» за надані інформаційні послуги[16].
 • 9 червня 2017 року Sputnik Azərbaycan став володарем азербайджанської національної премії NETTY-2017 у номінації «Інформація та новини»[17].
 • 22 січня 2019 року керівник «Sputnik Молдова» Володимир Новосадюк отримав премію «Людина року — 2018» у категорії «ЗМІ» за версією молдовської Міжнародної громадської асоціації «Personalitate»[18].

Критика[ред. | ред. код]

Пропаганда[ред. | ред. код]

Sputnik разом з RT часто називають у різних доповідях західних організацій як орган пропаганди. Агенція звинувачується у пропаганді. Зокрема, про це заявляють:

Блокування[ред. | ред. код]

 • 29 березня 2016 року влада Латвії заблокувала сайт агенції Sputnik у національній доменній зоні .lv, пославшись на постанову Ради ЄС «про обмежувальні заходи у зв'язку з загрозою територіальної цілісності, суверенітету і незалежності України»[23].
 • 14 квітня 2016 року Управління з телекомунікації і зв'язку Туреччини заблокувало сайти Sputnik англійською та турецькою мовами. 16 квітня суд затвердив рішення про блокування, пославшись на статтю про «захист життя, майна і безпеки громадян, а також захисту національної безпеки, громадського порядку та попередження злочинності»[24]. Блокування зняли 8 серпня після поліпшення російсько-турецьких відносин.
 • 10 липня 2019 року Литовська комісія з питань радіомовлення і телебачення прийняла рішення про блокування «з метою захисту авторських прав в інтернеті», рішення приведено до виконання 12 липня[25].
 • 12 липня 2019 року за скаргою литовського телеканалу LRT на порушення авторського права рішенням Вільнюського окружного адміністративного суду заблоковано сайт Sputnik литовською мовою[26].
 • У грудні 2019 року співробітники «Sputnik Естонія» отримали від Департаменту поліції і прикордонної охорони Естонії лист із попередженням про порушення проти них кримінальних справ на підставі санкцій ЄС, введених у березні 2014 року проти низки фізичних і юридичних осіб через події в Україні, в числі яких члени керівництва інформаційної агенції «Россия сегодня». З 1 січня 2019 року співробітники «Sputnik Естонія» припинили трудові відносини з редакцією за спільним рішенням[27].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://play.google.com/store/apps/dev?id=7759599383286063150
 2. https://www.periscope.tv/search?q=ru_radiosputnik
 3. Радио Sputnik
 4. пресс-центр Sputnik
 5. КАТАЛОГ ВИДАНЬ Sputnik
 6. RT, Sputnik і нова російська теорія війни
 7. Опитування: Європейці не довіряють іноземним воєнним базам
 8. Back in the USSR: 64 per cent of Russians say life was better in the Soviet Union than now // Daily Express, Aug 17, 2016
 9. Sputnik запустив білоруськомовну версію сайту. marketing.by. 2015-04-16. Процитовано 2018-05-21. 
 10. Sputnik запустив мультимедійний хаб у Білорусі. РИА Новости. 2014-12-15. Процитовано 2018-05-21. 
 11. Sputnik увійшов до п'ятірки найбільш відвідуваних іноземних медіасайтів у Франції
 12. Топ-10 Інтернет-ЗМІ Молдови: хто не по зубах навіть «мертвому сезону»
 13. Sputnik зберігає впевнене лідерство в рейтингу інтернет-ЗМІ Молдови
 14. «Sputnik. Думки»: за місяць число французів, які вважають Крим частиною Росії, зросло на 11 %
 15. Sputnik тримав нагороду Союзу журналістів Туреччини
 16. Sputnik і RT отримали нагороди мексиканського журналістського товариства
 17. Sputnik Азербайджан став володарем національної премії NETTY-2017
 18. Керівник Sputnik Молдова удостоєний премії «Людина року — 2018»
 19. Макрон звинуватив "Russia Today" і "Спутник" у "пропаганді" (ru). Радіо Свобода. Процитовано 2019-05-26. 
 20. A Russian propaganda outlet prospers in Turkey // The Economist. — 2019. — 28 лютого. — ISSN 0013-0613.
 21. MacFarquhar, Neil (2016-08-28). A Powerful Russian Weapon: The Spread of False Stories. The New York Times. 0362-4331. Процитовано 2019-05-26. 
 22. Європарламент прийняв резолюцію про протидію російським ЗМІ (ru). РІА Новини. 20161123T1512+0300Z. Процитовано 2019-05-26. 
 23. Латвія заблокувала сайт російської агенції Sputnik
 24. Турецький суд затвердив блокування сайту Sputnik
 25. У Вільнюсі затвердили рішення про блокування сайту Sputnik Литва
 26. Суд у Вільнюсі затвердив рішення про блокування сайту Sputnik
 27. Співробітники Sputnik Естонія припинять трудові відносини з редакцією

Посилання[ред. | ред. код]