Кальміус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ка́льміус
Нижньокальміуське водосховище у Донецьку
Нижньокальміуське водосховище у Донецьку
Витік с. Яковлівка
Гирло м. Маріуполь, Азовське море
Довжина 209 км
Площа басейну 5070 км²
Притоки Мокра Волноваха, Кальчик (праві),
Грузька (ліва)
Ка́льміус на Вікісховищі

Ка́льміус — річка в Донецькій області України.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Довжина 209 км, площа водного басейну 5070 км². Бере початок на південному схилі Донецького кряжу, впадає в Азовське море у місті Маріуполь.

Середні витрати води поблизу смт Сартана 8,25 м³/сек. Кальміус використовується в народному господарстві для зрошення та водопостачання. На річці діє 4 водосховища. Кальміус протікає територією міст Донецьк та Маріупольгирлі ріки).

Бере початок на південних схилах Донецького кряжа поблизу с. Яковлівки, пониззя — в межах приазовської низовини. У верхній і середній течії долина Кальміусу переважно вузька, глибока (до 60 м), розчленована ярами та балками, у нижній — схили долини пологі, завширшки 2,5 км і більше. Заплава річки двостороння, у місцях звуження долини — відсутня, ширина заплави від 150 м до 2 км. Річище, крім верхів'я, звивисте, подекуди порожисте; ширина його від 1-1,5 м до 70-80 м (пониззя). У межах Донецька Кальміус тече у штучному річищі завширшки до 7 м. Глибина до 1,5-1,7 м. Похил річки 0,91 м/км.

Основні притоки: Мокра Волноваха, Кальчик (праві), Грузька (ліва). Живиться атмосферними і підземними водами. Замерзає у середині грудня, скресає наприкінці лютого. Гідрологічні пости біля с. Роздольне (з 1945) та смт Сартана (з 1927). Річка зарегульована' водосховищами (зокрема, у верхів'ї споруджене Верхньокальміуське водосховище, що входить до комплексу гідроспоруд Сіверський Донець — Донбас каналу), а також численними ставками. Воду використовують для промислового і побутового водопостачання; у штучних водоймах — рибництво.

На Кальміусі — міста Донецьк, Маріуполь. Річище Кальміусу на окремих ділянках (упродовж 30 км) розчищене; проводиться залуження берегів.

У Тельманівському районі на берегах Кальміусу розташований філіал Українського степового природного заповідника Кальміуський.

Див. також[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Слюсарев А. А. Природа Донбаса. Научно-популярные очерки. Донецк, 1983.


Посилання[ред.ред. код]


Україна Це незавершена стаття з географії України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.