Десна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Десна
Десна
Десна
Витік Смоленська височина, болото Голубєв Мох, поблизу с. Юр'єво (Смоленська область)
Координати витоку 54°35′38″ пн. ш. 33°17′55″ сх. д. / 54.59389° пн. ш. 33.29861° сх. д. / 54.59389; 33.29861
Гирло Дніпро
Координати гирла 50°33′03″ пн. ш. 30°32′14″ сх. д. / 50.55083° пн. ш. 30.53722° сх. д. / 50.55083; 30.53722
Країни басейну Росія Росія
Україна Україна
Чернігівська область,
Сумська область,
Київська область
Довжина 1130 км (в Україні 591 км)
Середньорічний стік 360 м³/с
Площа басейну 88,9  тис. км²
Притоки праві: Судость, Убедь, Снов
ліві: Болва, Шостка, Сейм, Остер
Desna.png
Десна на Вікісховищі

Десна́ — річка в Росії (Смоленська та Брянська області) та в Україні (Сумська, Чернігівська, Київська області). Ліва притока Дніпра (басейн Чорного моря).

Опис[ред.ред. код]

Довжина 1130 км (з них в Україні 591 км). Площа басейну 88,9 тис. км² (за водозбірною площею Десна посідає друге місце серед приток Дніпра). Площа водозбору річки Десна на території України становить 33820 км²[1][2]. Долина переважно трапецієподібна, у верхній та (частково) середній течії асиметрична — з низьким лівим і високим (до 35—40 м) правим берегом; нижче береги пологі, піщані. Заплава заболочена, багато проток, стариць та озер. Річище звивисте, завширшки до 450 м (пересічна ширина 200 м). Глибина річки 2—4 м (максимальна 17 м). Похил річки 1 м/км.

Живлення переважно снігове, навесні часті повені, вліткумежень) рівень води спадає на 3—4 м. Швидкість течії у межах Київської області дуже висока як для рівнинної річки.

Мінералізація води р. Десна (м. Чернігів) в середньому становить: весняна повінь — 271 мг/дм³; літньо-осіння межень — 351 мг/дм³; зимова межень — 376 мг/дм³[3].

Географія[ред.ред. код]

Починається Десна на Смоленській височині. Тече переважно на південь/південний захід. Впадає до Дніпра на північній околиці Києва.

Притоки[ред.ред. код]

На своєму шляху приймає 18 правих та 13 лівих значних приток, серед них найбільші — Судость, Снов, Сейм, Остер.

Інші притоки:

Міста на Десні[ред.ред. код]

Судноплавство[ред.ред. код]

Середня глибина Десни у більшій частині її протяжності в Україні — 2—4 м, максимальна — 17 м. Регулярне судноплавство здійснювалося до 1990-х років на 535 км від гирла. З 1990-х регулярне судноплавство занепало, фарватер здебільшого не поглиблюється.

Десна має велике рекреаційне значення, на її берегах розташована велика кількість пансіонатів. У межах України по Десні проходять популярні байдаркові маршрути з великою кількістю зручних стоянок.

Фауна[ред.ред. код]

У Десні та в її притоках водяться риби понад 35 видів, серед яких карась, окунь, короп, щука, вугор, сом, в'юн, лящ, йорж, лин. Рибне багатство в останні роки зменшується через масове браконьєрство.

Походження назви[ред.ред. код]

Слово «десна» є древнім слов'янським словом, що значить «правиця», права рука. Згідно зі словником Б. Грінченка, цим словом українці називали праву руку ще на початку ХХ сторіччя. Академік О. О. Шахматов на доказ просування на північ слов'янських племен антів після їхньої поразки від аварів (обрів) наводить гідронім Десна. Адже тільки якщо рухатися з півдня на північ, річка Десна стає правою притокою Дніпра, а не лівою, якою вона є за законами географії.

Відомий краєзнавець О. Знойко зазначає: «Десна — антський гідронім, подібно до інших. Неподоланна любов до своєї землі не дозволила антам відступити перед аварами. Жорстока поразка від готів (IV ст.), безперечно, посунула антів на північ. До зустрічі з аварами дожили нащадки колись могутнього народу — плем'я танів — данів (за Шафариком — танва), але й вони, мабуть, подалися на північ. Тому з VI століття згадок про перебування антів на Дніпрі немає. Хроніка Менандра (568–582 рр.), де йдеться про разгром антів у бою з аварами й жахливі наслідки цієї поразки, пояснює, чому в сучасних хронологіях 568 рік згадується як дата розселення слов'ян на захід. Академік О. О. Шахматов писав, що в цей час анти зайняли північну частину території Подолії, Волині й Київщини. Саме на Київщині, треба думати, й відбувся остаточний розгром антів аварами».

Десна дала свою назву українській етнічній землі — Подесінню.

Десна в творах мистецтва[ред.ред. код]

Річка оспівана в повісті Олександра Довженка «Зачарована Десна» та однойменному фільмі, знятому цим кінорежисером і письменником.

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Національна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Україні у 1999 році / Міністерство екології та природних ресурсів України. – К., 2000
  2. Зуб Л.М. Малі річки України: характеристика, сучасний стан, шляхи збереження
  3. Горєв Л.М., Пелешенко В.І., Хільчевський В.К. Гідрохімія України. К.: Вища школа, 1995. - 307 с. ISBN 5-11-004522-4

Джерела[ред.ред. код]

  • Знойко О.П. Міфи Київської землі та події стародавні. - К.:Молодь, 1989

Посилання[ред.ред. код]Україна Це незавершена стаття з географії України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.