Сукуленти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Сукуле́нти (від лат. succulentus — «соковитий») — рослини, що мають спеціальні тканини для запасу води.

Місця зростання[ред.ред. код]

Декоративний седум — типовий листяний сукулент

Група сукулентів в цілому охоплює понад 10 000 видів (майже 4 % судинних рослин).[1] До даної обширної групи належать рослини різного географічного походження. Особливо характерні сукулентні рослини для флори засушливих регіонів Південної та Північної Америки (кактуси, ехеверії, агави, пахіфітуми), Південної Африки (аргіродерми, швантезії, літопси, конофітуми, плейоспілоси, гавортії, гастерії, гудії, гуернії, стапелії), Східної Африки та Мадагаскару (алое, аденіуми, пахіподіуми), Західної Африки та Канарських островів (еоніуми, монантеси), де вони ростуть поодиноко або великими групами часто в умовах різкої нестачі вологи.

Морфологічні та фізіологічні особливості[ред.ред. код]

Епідерміс сукулентних рослин зазвичай має дуже потовщену кутикулу, стебла та листя часто вкриті восковим шаром і багаточисельними волосинками. Для них характерна форма стебла з малою площею випаровування, повна відсутність листя або своєрідна будова та їх розміщення. До того ж ці рослини володіють особливим типом метаболізму, який дозволяє економно витрачати, накопичену у вологий період воду.

Різновиди[ред.ред. код]

Сукулентні рослини надзвичайно різноманітні: серед них є трав'янисті рослини та чагарники, малюки розміром 2-3 см та великі рослини, в природніх умовах досягаючі у висоту 6 м. Сукулентні рослини не зв'язані між собою загальним походженням, їх схожі риси викликані схожими умовами проживання. Тому — це категорія не ботанічна, а скоріш фізіологічна; такі рослини зустрічаються в найрізноманітніших родинах. В повному складі до сукулентів відносяться всі представники родини Аїзові, а також багато родів родин Ластівневі, Товстянкові, Агавові, Асфоделові, Молочайні. Сукуленти є навіть серед таких родин як Ароїдні (заміокулькас), Бромелієві (діккія), Виноградові (циссус чотирикутний). Багато видів сукулентів занесені до «Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори», а також до «Червоних списків рослин» країн світу.

Класифікація[ред.ред. код]

Розрізняють стеблові та листяні сукуленти.

Сукуленти в Україні[ред.ред. код]

Окрім приватних колекцій та ботанічних садів, сукуленти зустрічаються на території України в дикій природі. Серед них є, як «місцеві мешканці», такі, як молодило та очиток, так і «варяги», що акліматизувалися в наших умовах. Насамперед, це деякі види опунцій, що зустічаються в дикій природі на південному узбережжі Криму.

Застосування[ред.ред. код]

Сукулентні рослини широко застосовуються в озелененні житлових приміщень при створенні мікроландшафтних композицій та любительських колекцій. Оригінальність зовнішності в них поєднується з надзвичайною невибагливістю. Уродженці посушливих районів, вони чудово переносять сухе повітря квартир. Для доброго росту більшості з них потрібні легкий, вологопроникний ґрунт, яскраве сонячне освітлення, помірний полив в період росту, прохолодне та майже сухе утримання в період спокою, який у більшої частини видів припадає на зиму. Багато видів сукулентів протягом всього року легко розмножуються стеблами і листовими живцями. У медицині, в тому числі і народній отримали широке застосування алое та каланхое. В фармакології також застосовуються деякі види агав, з яких виробляють гормональні препарати, та гудія, яку використовують як засіб для зниження ваги. Opuntia ficus-indica і зараз залишається одною з найулюбленіших харчових рослин мексиканців. Опунції ж вирощують в якості живих загорож. З агав виробляють алкогольні напої: пульке, мескаль та текілу.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Гайдаржи Марина Миколаївна. Життєві форми і онтоморфогенез сукулентних рослин : Дис… д-ра наук: — 2009.

Література[ред.ред. код]

  • Широбокова Д. Н., Нікітіна В. В., Гайдаржи М. М., Баглай К. М. Кактуси та інші сукулентні рослини. — К.: Українські пропілеї, 2003. — с. 110. ISBN 966-7015-28-9 (укр.)
  • Рой Маккалистер. Все о суккулентах. — Санкт-Петербург: ООО "СЗКЭО"Кристалл", 2007. — 208с., ил. — ISBN 978-9603-0061-2 (рос.)
  • Андреева Н. Г. Суккуленты и их секреты: справочная литература — Киев: Софія-А, 2007. — 96 с. — ISBN 978-966-8684-35-7 (рос.)
  • Стивен Хаммер Литопсы — богатство дикой природы (Обзор рода Lithops N. E. Br.): «Британское общество любителей кактусов и других суккулентов», 2002. — 176с., ил. (рос.)
  • Буренков А. А. Кактусы в гостях и дома, — Феникс, 2007г., — 472с. — ISBN 978-966-651-431-1 (рос.)
  • Борисенко Т. И. Кактусы. Справочник, — Киев: Наукова думка, 1986г., — 286с., ил. (рос.)
  • Jacobsen H. Handbuch der Sukkulenten Pflanzen. — Jena, 1954. — Bd. 1. (нім.)
  • Jacobsen H. Lexicon of succulent plants: short descriptions, habitats and synonymy of succulent plants other than Cactaceae. London: Blandford, 1974 (нім.)


Посилання[ред.ред. код]


Листок дуба Це незавершена стаття з ботаніки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.