Сігулда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сігулда
латис. Sigulda
Герб Прапор
Герб прапор
Новий Сігулдський замок
Новий Сігулдський замок
Розташування міста Сігулда
Основні дані
Країна Латвія
Регіон Ризький район
Засноване 1207
Статус міста 1991
Населення 11650[1] (2014 рік)
Площа міста 18,2 км²
Густота населення 640,1 осіб/км²
Географічні координати 57°09′ пн. ш. 24°52′ сх. д. / 57.150° пн. ш. 24.867° сх. д. / 57.150; 24.867Координати: 57°09′ пн. ш. 24°52′ сх. д. / 57.150° пн. ш. 24.867° сх. д. / 57.150; 24.867
Міська влада
Веб-сторінка http://www.Sigulda.lv

Сігулда (латис. Аудіо Siguldaопис файлу, нім. Segewold) — місто в центральній частині Латвії з населенням 10.603 жителів (на 1 січня 2005). Розташована за 50 км на північний схід від Риги на ріці Гауя у межах національного парку Гауя (національний парк). Сігулда відома як центр зимового спорту, на околицях розташовані єдині значимі ландшафтні височини Латвії. У Сігулді неодноразово проходили міжнародні змагання з бобслею і санного спорту. Через мальовниче розташування вона також є популярним місцем відпочинку для рижан. Сігулда залучає також і численних іноземних туристів.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Мапа Сігулди

Датою заснування вважається 1207 рік — рік підстави ордену мечоносців замку Зегеволд (Зігвальд — нім. Siegwald «Переможний ліс»). У результаті багатої історії навколо Сігулди розташовані численні замки й фортеці, найголовнішою з яких є відновлена фортеця Турайда. Навколо неї є парк скульптур і музей просто неба.

У Сігулді працює єдина в Прибалтиці канатна дорога, що зв'язує пагорби в Сігулді й Кримулді, побудована в 1969 році й дозволяє подолати 1060 метрів над долиною Гауї.

У 2007 році був відзначений 800-літній ювілей міста, основні урочистості відбулись 9-12 серпня.

Природа[ред.ред. код]

Ріка Гауя біля Сігулди, Турайди й Крімулди тече по широкому древньому руслу, берега якого й навколишніх пагорбів обросли чудовими лісами. Тут також розташовані руїни замків древніх лицарів і древні городища. На берегах Гауї й на схилах древньої долини видні скелі червоного піщанику і їхні численні печери. Особливо з печер необхідно відзначити печери Гутманя й Ріса. Сігулда розташована в західній частині Відземської височини на відносно рівній ділянці платформи, придатної для розвитку сільського господарства, на висоті приблизно 100 — 102 метра над рівнем моря.

Руїни замку

Сігулда — центр туризму Латвії й Національного парку Гауї.

Особливість ландшафту Сігулдського краю надає добре сформована мережа ярів, що розрізає береги Гауї і її припливів глибоко в долину. Щільність ярів у Сігулді — 600 м/км².

По гідрографічному поділу Сілгулдський край належить до басейну Гауї. Тільки невелика площа — південна частина сігулдських боліт з річкою Суду — належить до басейну Даугави.

Територія багата водними ресурсами. Найвідоміша ріка — Гауя, що є другою за розміром й довжиною (452 км), а також найкрасивішою й підступною рікою в Латвії. Русло біля Сігулди шириною приблизно 100 метрів із сильно мінливою глибиною (0,3 — 7 метрів). В окрузі Сігулди є також багато джерел, озер і боліт. Озера невеликі, дрібні або середньої глибини (0,8 — 3 метри).

Сігулда

Визначні пам'ятки Сігулди[ред.ред. код]

Турайдський замок (11 століття) — практично повністю зруйнований і відновлений у наш час. Замки Біріні й Крімулдський. Печера Гутманя — сама більша печера в Латвії із джерелом, що вважали святим, Національний парк Гауя. Мальовничі береги стрімкої ріки Гауи з'єднує канатна дорога — є можливість прокотитися на повітряному трамвайчику.

Освіта[ред.ред. код]

У Сігулдському краї 6 загальноосвітніх шкіл, 4 дошкільні навчальні заклади, працюють багато спеціалізованих шкіл — музична школа, художня школа, спортивна школа, центр інтересів дітей і молоді. Число учнів у навчальних закладах самоврядування Сігулдського краю в 2005 році:

  • у загальноосвітніх школах — 2524,
  • у спеціалізованих школах — 1114,
  • у дошкільних навчальних закладах — 494.

Вихованці шкіл регулярно й успішно беруть участь у різних конкурсах регіонального й республіканського значення. Восени 2005 року свою роботу почала Сігулдська філія Сільськогосподарського університету Латвії, у якому заочно можна одержати вищу освіту по наступних напрямках: зоотехнік, організація й керування суспільством у сфері соціології й перший рівень професійного вищого утворення в підприємницькій діяльності.

Населення[ред.ред. код]

Серед всього населення міста переважають латиші — 86%, близько 9% росіяни, 3% білоруси, 2% інші. Чисельність населення Сігулди в 20 столітті1909 по 2000 рік) зросла більш ніж в 10 разів. Якщо буде тривати будівництво приватних і багатоквартирних будинків, то в найближчі 2 — 3 роки число жителів різко зросте — від 15000 до 17000 чоловік.

Спорт[ред.ред. код]

Сігулда — значимий центр зимового спорту в Латвії. У Сігулді знаходиться бобслейно-санна траса, установлено 8 гірськолижних трас — сім на лівому березі Гауї, а восьма — у Крімулдській волості.

Традиційними стали щорічні змагання з гірськолижного спорту й сноуборду — «Сигілдський кубок», які цього року були організовані вже 28-й раз. У ньому взяли участь понад 300 спортсменів. Регулярно влаштовуються також змагання республіканського значення.

Сігулду полюбили не тільки представники зимових видів спорту. В інші пори року особливості рельєфу Сігулди використають велосипедисти. Наприклад, веломарафон, підтриманий Президентом країни, традиційно з 1997 року проходить у Сігулді. Торік у ньому брали участь понад 1500 велосипедистів, серед яких посадові особи Латвії й голова Сігулдської крайової думи Таліс Пукітіс. Багато охочих беруть участь у змаганнях з орієнтування. Уже традицією стало авторалі «Відземе». Аматори спорту Сігулди об'єдналися в різні спортивні клуби — з ім'ям Сігулди зареєстровані бадмінтонний і баскетбольний клуби, клуб з орієнтування, діє спортивний клуб «Брівнієкі», клуб санного спорту й сноуборду.

Для тренувань і змагань використовуються не тільки спортзали й майданчики Сігулдської спортивної школи, але також спортзал АТ «Сігулдас бувмейстарс», майданчик мінігольфу, пляж для волейболу, вулиці й майданчики для баскетболу. У 2000 році повністю відновлений міський стадіон, давши стимул для розвитку легкої атлетики. Наприкінці 2005 року в Сігулді проходила 1 зимова олімпіада Латвії, у якій змагалося понад 600 найкращих спортсменів Латвії в 11 зимових видах спорту.

Традицією стали й зимові спортивні ігри в 14 різних видах спорту, взяти участь у яких може будь-який житель Сігулдського краю. Щорічно в рамках свята Сігулдського краю організуються турніри по футболу, настільному тенісу, новусу, стрілянині з повітряної рушниці й «День спорту родини» у Рокенах, де у великій кількості збираються сігулдські родини.

Охорона здоров'я[ред.ред. код]

Жителям Сігулди доступні багато лікарів-практиків, поліклініка й лікарня Ризького району, технічне забезпечення якої, завдяки підтримці Сігулдської крайової думи, щорічно поповнюється сучасним устаткуванням. Проведено істотні вкладення в модернізацію лікарні й поліклініки, ремонт і перебудову приміщень. За державним планом структур охорони здоров'я, лікарня Ризького району запланована як єдиний медичний стаціонар у всьому Ризькому районі.

Один із замків

Підприємницька діяльність[ред.ред. код]

Для подання інтересів підприємців створене суспільство «Клуб підприємців Сігулди», що поєднує підприємців Сігулдського краю. Усього в Сігулдському краї зареєстровано приблизно 900 підприємців. Рівень безробіття в краї навіть трохи нижчий, ніж у державі в цілому, і тісно пов'язаний з придатним середовищем для підприємництва в Сігулді й появою нових робочих місць. При співробітництві з Державними агентурами зайнятості тим людям, які перебувають у статусі безробітних, пропонується можливість попрацювати в області озеленення й догляду за територією краю.

У 2005 році самоврядування організувало міжнародний форум підприємців, у якому брали участь підприємці Сігулди й 6 дружніх міст. Він дав можливість підприємцям створювати ділові й дружні зв'язки, можливості по обміні досвідом у міжнародному масштабі. Сігулдська крайова дума підтримує ініціативу підприємців, проекти й можливості вкладення капіталу, щоб формувати край з розвитий інфраструктурою.

У 2006 році Клуб підприємців за сприяння Сігулдської крайової думи організував першу виставку, де 50 підприємств Сігулдського краю презентували свою сферу діяльності, надавані послуги й зроблену продукцію. Щоб залучити інвестиції фондів ЄС, самоврядування регулярно бере участь у конкурсних проектах. На сьогоднішній день фінансування одержали 7 значимих проектів самоврядування.

Міста-побратими[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. Чисельність жителів у самоврядуваннях. 01.07.2014(латис.)