Федір Коріятович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Федір Коріятович
Korjatovics.jpg
Федір Коріятович
Князь Подільський і господар Мукачівський
Початок правління: 1394(?)
Кінець правління: 1414(?)
Інші титули: Князь подільський і господар мукачівський, управитель Мукачівського замку (Dux Podoliae et dominius de Munkach gubernator castri Munkach)
Попередник:
Наступник: Ольга
Дата народження: невід.
Дата смерті: 1414
Місце смерті: Мукачеве
Дружина: Ольга
Діти: Володимир, Жедевид-Іван, Марія, Анна
Династія: Коріятовичі
Батько: Коріат-Михайло Гедимінович

Федір Корятович (Коріятович) (? — 1414) — литовський князь з роду Коріятовичів, син Коріята-Михайла Гедиміновича, що князював у Новогрудку (Новгород-Литовське князівство).

Князі Юрій, Олександр та Костянтин Корятовичі після битви на Синіх Водах (1362 р.) стали володарями Подільського князівства. Близько 1389 р. Федір Коріятович успадкував Поділля по смерті старших братів. 1392 року вступив в союз з Свидригайлом — на той час князем Вітебським, що також противився політиці Ягайла, спрямованій на повне підпорядкування удільних князівств аж до їх ліквідації. Восени 1393 молдовсько-подільські війська потерпіли поразку; Федір Корятович покинув Поділля під натиском Вітовта і з сім'єю виїхав в Угорщину, сподіваючись з допомогою Сигізмунда продовжити боротьбу. Поділля було залишено на воєводу Нестиса, якому на допомогу прибули молдовські та угорські загони. Був прийнятий угорським королем Сигізмундом I і з 1393 р. став паном Мукачівської домінії на Закарпатті. В 13931414 рр. був власником Бардіїва. Заснував монастир в Мукачеві і привів на Закарпаття близько 40 тисяч українців з Поділля (деякі історики вважають це легендою[1]).

Біографічні відомості[ред.ред. код]

Дата народження[ред.ред. код]

Дмитро Данилюк, дослідник історії Закарпаття, говорить про Федора Корятовича як князя Карпатської Русі у 90-х роках XIV століття, дати його життя визначає так : ? — 1414. На думку Михайла Лучкая, Федір Корятович народився десь на початку XIV століття і в дев'яностих роках цього століття він не міг воювати із князем Литви Вітовтом Великим, бо тоді «міг би мати вже понад дев'яносто років».

Кінематограф[ред.ред. код]

Німа стрічка «Коріатович» (або «Чарівний перстень Карпат») була однією з перших робіт, відзнятих на чеській студії А-В (згодом Barrandov) в 1922 р. Спонсорами художнього фільму виступили монсеньйор Августин Волошин та губернатор Подкарпатської Руси (Карпатської України) Констянтин Грабар, лібрето до фільму написав поет Василь Пачовський. Прем'єра відбулась у Празі 9 листопада 1922 року за присутності президента ЧСР Томаша Масарика[2].

Примітки[ред.ред. код]

Попередник
Костянтин Коріятович
Юрій Коріатович
Олександр Коріятович
Alex K Podolia.svg Князь подільський
1389-1393
Alex K Podolia.svg Наступник
Спитко II Мельштинський
Попередник
Coat of Arms of Mukacheve.jpg Князь Мукачівський
1394-1414
Coat of Arms of Mukacheve.jpg Наступник
Ольга


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.