Широковух звичайний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Широковух звичайний
Mopsfledermaus-drawing.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Рукокрилі (Chiroptera)
Родина: Лиликові (Vespertilionidae)
Рід: Широковух (Barbastella)
Вид: Широковух звичайний
Біноміальна назва
Barbastella barbastellus
Schreber, 1774
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Barbastella barbastellus
ITIS logo.jpg ITIS: 631926
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 59449
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Barbastella barbastellus

Широковух звичайний (Barbastella barbastellus) — вид кажанів родини лиликові.

Етимологія[ред.ред. код]

лат. Barba — «борода», лат. stella — «зірка». При поверхневому погляді збоку, верхня губа, здається, має бороду або швидше вуса.

Опис[ред.ред. код]

Відносно короткі, але дуже широкі вуха, що з'єднуються на лобі. Це невелика тварина (довжина 47-57 мм, маса 8-15,7 г) з відносно довгими, вузькими і загостреними на кінцях крилами. Хвіст майже дорівнює довжині тіла. Забарвлення чорно-буре, черево світліше, хутро густе. Тримаються поодинці або невеликими групами.

Особливості біології[ред.ред. код]

Політ досить швидкий, з крутими поворотами. Навесні та в першій половині літа веде поодинокий спосіб життя на горищах, під ставнями вікон, за дерев'яною обшивкою стін, рідше в дуплах. У другій половині літа трапляються невеликі колонії. Полює недалеко від укрить, на алеях парків, у садах, над городами, ставками, на узліссі, поблизу будівель.

Склад їжі різноманітний: двокрилі, метелики, жуки та ін. В Україні широковух — осілий вид. У кінці березня — на початку квітня просинається, залишає зимові сховища і переміщується на літні, де ховається у вузьких щілинах скель, гротів, стін тощо. Полює з настанням сутінок, уникає відкритих просторів. Погода майже не впливає на полювання.

Життєвий цикл[ред.ред. код]

Широковухи селяться скрізь: днюють у різних печерах, погребах, покинутих шахтах, в розщелинах скель або між камінням. Люблять самотність, але на зимову сплячку збираються по кілька особин. Масове розмноження починається в кінці травня. Малюки ростуть швидко. В кінці липня до зграй самок і молодняка приєднуються самці, які до того живуть окремо. В кінці жовтня тварини переселяються в зимові укриття. Сплячка не дуже міцна, тварини часто просинаються.

Генетика[ред.ред. код]

2n=32, FN=50. Число хромосом таке ж, як у видів роду Plecotus і є найнижчим серед європейських Vespertilionidae.

Широковух в Україні[ред.ред. код]

В Україні характерний вид для лісової та лісостепової смуг Правобережжя, гірських екосистем. Знайдений в Київській, Житомирській, Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській, Черкаській, Кіровоградській областях та в Криму. Занесений до Червоної книги України.

Зареєстровано в печерах України[1][ред.ред. код]

  • Закарпаття: печ. Романія, Білих Стін, Вів, Обвальна, Ведмеже Ікло, Молочний Камінь, Система Червоний Камінь, Соколець; шт. Черемшина, Довгаруня, Стаціонар;
  • Поділля: печ. Кришталева;
  • Галичина: печ. Медова, Страдецька;
  • Крим: печ. Червона, Холодна, Гугерджин, Тисячоголова, Вялова, Еміне-Баїр-Хосар, Армійська; Бешуйські копальні; печерне місто Тепе-Кермен; Наскрізний грот.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.