Інститут кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Інститут кібернетики імені
В. М. Глушкова НАН України
Головний корпус
Головний корпус
Головний корпус
Основні дані
Засновано 1962
Приналежність НАН України
Контакт
Ключові особи директор — академік Іван Сергієнко
Країна  Україна
Адреса Проспект Академіка Глушкова, 40, 03680, МСП, Київ
Тип науково-дослідний інститут
Материнська
організація
НАН України
Вебсторінка icyb.kiev.ua
Мапа
Мапа

CMNS: Інститут кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України у Вікісховищі

Інститу́т кіберне́тики і́мені В. М. Глушко́ва Націона́льної Ака́демії нау́к Украї́ни — науково-дослідний інститут Відділення інформатики НАН України, один з провідних світових наукових центрів з вирішення фундаментальних і прикладних проблем інформатики та обчислювальної техніки, впровадження їх методів і засобів в різні сфери людської діяльності.

Історія

[ред. | ред. код]

Історія інституту починається з 1957 року, коли на базі лабораторії обчислювальної математики та техніки Інституту математики АН УРСР був заснований Обчислювальний центр Академії наук УРСР, перетворений в 1962 році в Інститут кібернетики, на який покладались завдання розвитку обчислювальної техніки і кібернетики та їх застосування в усіх галузях господарства, науки, оборони. Саме у згаданій лабораторії у 1950 році під час перебування її у складі Інституту електротехніки АН УРСР під керівництвом академіка С. О. Лебедєва було створено першу в СРСР і континентальній Європі лампову Малу електронну лічильну машину (рос. МЭСМ)[1].

Засновник і перший директор інституту (до 1982 року) — академік Віктор Глушков.

У період з 1992 р. по 1997 р. на базі автономних підрозділів інституту створено Інститут програмних систем НАН України, Інститут проблем математичних машин і систем НАН України, Інститут космічних досліджень НАН України та НКА України, Навчально-науковий комплекс «Інститут прикладного системного аналізу» МОН України та НАН України, Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій і систем НАН України та Міносвіти і науки України, які увійшли до складу створеного у 1992 році Кібернетичного центру НАН України.

Інститут став колискою вітчизняних наукових кадрів в галузі кібернетики, інформатики, обчислювальної техніки. Вченими інституту створені всесвітньо відомі наукові школи з математичної кібернетики та теорії обчислювальних машин і систем, теорії оптимізації та системного аналізу, математичного моделювання, математичної теорії надійності, теорії програмування та ін.

В 1996 році спільним рішенням Національної академії наук України та Національного космічного агентства України на базі Відділення систем керування Інституту кібернетики створено Інститут космічних досліджень НАН України та НКА України.

Інститут сьогодні

[ред. | ред. код]

Станом на 2024 рік в інституті працює близько 500 співробітників, серед яких 13 членів Національної академії наук України, 46 докторів та понад 129 кандидатів наук.

В Інституті кібернетики функціонує суперкомп'ютерний обчислювальний комплекс (СКІТ). Він складається з п'ятьох комп'ютерних кластерів: СКІТ-1, СКІТ-2, СКІТ-3, СКІТ-4, СКІТ-5[2].

При інституті діють спеціалізовані вчені ради з захисту докторських та кандидатських дисертацій та працює кафедра Київського академічного університету. Аспірантура та докторантура інституту ведуть підготовку з широкого спектра спеціальностей в галузі інформатики. За часи існування в інституті підготовлено близько 250 докторів та більше 1000 кандидатів наук, видано понад 400 монографій і опубліковано декілька десятків тисяч статей, одержано сотні авторських свідоцтв.

Науковці

[ред. | ред. код]

Директори

[ред. | ред. код]

Засновником і директором інституту до 1982 року був академік Віктор Глушков, ім'я якого сьогодні носить інститут. З 1982 року по 1994 рік інститут очолював академік Володимир Михалевич. З 1995 року інститут очолює академік Іван Сергієнко.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Офіційний сайт: Історія інституту. Перший комп'ютер. Архів оригіналу за 1 квітня 2010. Процитовано 12 квітня 2010.
  2. Суперкомп'ютер ІК НАН України

Література

[ред. | ред. код]
  • Институт кибернетики имени В. М. Глушкова — колыбель микроэлектронной базы компьютерных систем: монография / Васюхин М. И. ; Нац. ун-т биоресурсов и природопользования Украины. — Киев: Компринт, 2016. — 289 с. : ил., портр. — Библиогр.: с. 287—289 (46 назв.). — ISBN 978-966-929-420-3

Посилання

[ред. | ред. код]