Ющенко Катерина Логвинівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ющенко Катерина Логвинівна
Kateryna Lohvynivna Yushchenko.jpg
Народилася 8 грудня 1919(1919-12-08)
Чигирин, Київська губернія, Українська СРР
Померла 15 серпня 2001(2001-08-15) (81 рік)
Громадянство
(підданство)
Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність інформатик
Alma mater Національний університет Узбекистану (1942)
Сфера інтересів кібернетика
Заклад Інститут кібернетики
Науковий ступінь доктор фізико-математичних наук і Член-кореспондент (1976)
Науковий керівник Віктор Глушков
Член НАН України
Відома завдяки: Адресне програмування
Нагороди
Орден княгині Ольги ІІІ ступеня
Державна премія УРСР у галузі науки і технікиДержавна премія УРСР у галузі науки і технікиПремія Ради Міністрів СРСР

CMNS: Ющенко Катерина Логвинівна на Вікісховищі

Катери́на Ло́гвинівна Ю́щенко (8 грудня 1919(19191208), Чигирин  — 15 серпня 2001) — науковець-кібернетик, доктор фізико-математичних наук, член-кореспондент АН УРСР (1976)[1], заслужений діяч науки, лауреат премії Ради Міністрів СРСР, дійсний член Міжнародної академії комп'ютерних наук[2], двічі — Державної премії України, премії НАН України імені Глушкова. Нагороджена орденом княгині Ольги.

За участі Катерини Ющенко було розроблено концепцію і формальну мову адресного програмування, де у вигляді математичного формалізму вводилися операції з адресами комп'ютера (такі як взяття або запис значення за заданою адресою). Роботи з адресного програмування з'явилися раніше мови PL/I, у рамках якої Гарольдом Лоусоном[en] було введене поняття вказівник.[3]

Життєпис[ред. | ред. код]

Катерина Логвинівна Ющенко (у дівоцтві Рвачова) народилася 8 грудня 1919 року. Закінчила Середньоазійський університет (1942). Працювала в Львівському відділі теорії імовірностей Інституту математики АН УРСР (1946—1950), старший науковий співробітник Інституту математики АН УРСР (1950—1957), завідувач відділу Інституту кібернетики АН УРСР (з 1957).

Написала перші програми для першої ЕОМ, створеної у НАН України під керівництвом Сергія Олексійовича Лебедєва. За сорок років роботи в Інституті кібернетики ім. В. М. Глушкова НАН України нею створена широковідома в Україні і за кордоном[джерело?] наукова школа теоретичного програмування.

Внесок в науку[ред. | ред. код]

Створення Адресної мови програмування — перше фундаментальне досягнення наукової школи теоретичного програмування. Випередивши створення перших мов програмування Фортран (1958), Кобол (1959) і Алгол (1960), Адресна мова програмування підготувала появу не тільки мов програмування з апаратом непрямої адресації, але й асемблерів.

У 1970—1980-ті роки остаточно склався предмет дослідження теоретичного програмування. Основним досягненням школи у цей час стало створення алгебро-граматичного (АГ) апарату синтезу програмного продукту.

У 1990-ті роки школа теоретичного програмування сконцентрувала зусилля на дослідженні АГ-методів представлення знань про моделі організації обчислень і дружнього інтерфейсу користувача при проектуванні і розробці баз даних і знань для систем прийняття рішень, експертних систем і методів одержання знань для них, навчаючих систем різної орієнтації.

Пройшовши сорокарічний шлях досліджень, теоретичне програмування збагатилося власним розвинутим формально-алгоритмічним апаратом, а предмет досліджень істотно розширився від процедурних мов до методів подання знань, що складають штучний інтелект інструментарію розробників прикладних систем. Як спосіб спілкування з комп'ютером і засіб розробки програм, мови трансформувалися у алгоритмічні системи зі збалансованими наборами конструктивів.

Праці[ред. | ред. код]

Облікова картка лауреата Державної премії УРСР Ющенко К. Л.

Праці з теорії імовірностей, алгоритмічних мов і мов програмування, методів побудови автоматизованих систем обробки даних.

Книги[ред. | ред. код]

  • (рос.)Вычислительная машина «Киев»: математическое описание / В. М. Глушков, Е. Л. Ющенко. — К. : Техн. лит., 1962. — 183 с.
  • (рос.)Ющенко Е. Л. Адресное программирование / Е. Л. Ющенко. — К. : Техн. лит., 1963. — 286 с.
  • (рос.)Ющенко Е. Л. Программирующая программа с входным адресным языком для машины Урал−1 / Е. Л. Ющенко, Т. А. Гринченко. — К. : Наук. думка, 1964. — 107 с.
  • (рос.)Управляющая машина широкого назначения «Дніпро» и программирующая программа в ней / Е. Л. Ющенко, Б. Н. Малиновский, Г. А. Полищук, Э. К. Ядренко, А. И. Никитин. — К. : Наук. думка, 1964. — 280 с.
  • (англ.)Viktor Mikhaĭlovich Glushkov, Ekaterina Logvinovna IUshchenko The Kiev Computer; a Mathematical Description

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Національна академія наук України. Архів оригіналу за 18 червень 2008. Процитовано 18 червень 2008. 
  2. Перший в Європі комп'ютер запрограмувала жінка з Чигирина з простим ім'ям — Катерина Ющенко…. Архів оригіналу за 26 квітень 2012. Процитовано 23 грудень 2011. 
  3. Ющенко Е. Л. Адресное программирование. — Київ : Техніка, 1963. — 286 с.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]