Ірод Агріппа II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ірод Агріппа II
Ірод Агріппа II
Ірод Агріппа II
Цар Юдеї
49 — 91
Попередник: Ірод Халкіський
 
Народження: 28(0028)
Рим, Римська імперія
Смерть: 96(0096)
Рим, Римська імперія
Поховання: Юдея
Країна: Стародавній Рим
Релігія: юдаїзм
Рід: Іродіади
Батько: Ірод Агріппа I
Мати: Cyprosd

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Ірод Агріппа II чи Марк Юлій Агріппа II (лат. Marcus Iulius Agrippa) — (*27 — †93), цар Юдеї, син Ірода Агріппи I, онук Арістобула та праонук Ірода Великого. Четвертий і останній правитель з династії Іродіадів.

Згадки в Біблії[ред. | ред. код]

Ірод Агріппа II згадується у Діяннях святих апостолів (Дії 25:13-26 — Дії 26:32). Апостол Павло в той час був заарештований в Кесарії та звинувачений своїми противниками. Агріппа II прибув туди разом зі своєю сестрою Беренікою з метою привітати Порція Феста із заняттям високої посади римського прокуратора Юдеї. Агріппа II, згідно з Діяннями святих апостолів, вислухав захисну промову апостола Павла і визнав його невинним.

Біографія[ред. | ред. код]

Вихований в Римі, при дворі імператора Клавдія, та був після смерті батька у 44 році лише 17-річним юнаком. Римляни не зважилися йому передати всіх повноважень батька. Юдея була залишена у керуванні правителів з римлян. Лише у 48 році по смерті його дядька Ірода II в Єрусалимі йому було доручено верховне спостереження над храмом, право призначення первосвящеників і царські почесті. У 53 році Агріппа отримав у володіння території колишньої Філіппської тетрархії. По смерті Клавдія (54 р.) імператор Нерон додав до його володінь частину Галілеї з головним містом Тівберіада.

У єврейських джерелах говориться, що Агріппа жив у кровозмішенні з рідною сестрою Вернікою (Йосип Флавій Ant. Jud. XX, 7, 8; Juvenal, satira 6). Береніка була жінкою надзвичайної краси, до цього була заміжня вже за двома царями. Пізніше вона була коханкою імператорів Веспасіана й Тита. Інша сестра його, Друзілла, кинула свого чоловіка, емеського царя Азіза, відкрито перейшла в язичництво і вийшла заміж за римського претора Фелікса. А коли настав останній час юдейського царства, то при облозі Єрусалиму останній юдейський цар знаходився в рядах ворогів свого народу.

Ірод Агріппа II безуспішно пробував запобігти юдейській війні (66-70/73 р) з римлянами. Однак невдало. Після війни супроводжував римського воєначальника і пізнішого імператора Тіта у Рим, де він і дожив до кінця своїх днів.

Агріппа II помер в 3-й рік царювання Траяна, на 51 році свого власного царювання, маючи 68 років. Агріппа II вважається останнім царем юдейським. У нього був племінник, син його сестри Друзілли, якого також звали Агріппою і який загинув разом з своєю дружиною у 79 році н. е. при виверженні Везувію, який засипав міста Геркуланум та Помпеї.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]