Ірод Архелай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ірод Архелай
Ірод Архелай
Етнарх Юдеї
4 до н. е. — 6
Попередник: Ірод I Великий
Спадкоємець: Ірод Агріппа I
 
Народження: 23 до н. е.(-023)
Смерть: 18(0018)
Династія: Іродіади
Батько: Ірод I Великий
Мати: Мальтаке
У шлюбі з: Glaphyrad

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Розподіл Царства Іродом Великим:
   Територія Ірода Архелая
   Територія Ірода Антипи
   Територія Ірода Филипа ІІ
   Територія Саломеї (міста Явне, Азот, Фазаеліс)
   Автономні міста (Десятимістя)

Ірод Архелай (лат. Archelaus, * бл. 23 р. до н. е. — †18 рік) — етнарх Самарії, Юдеї та Ідумеї з 4 р. до н. е. до 6 р н. е., син Ірода I і його четвертої дружини, самаритянки Мальтаке.

Заповіт Ірода І Великого[ред. | ред. код]

Ірод Великий у своїм третім за рахунком заповіті призначив Архелая спадкоємцем свого царства, а іншим своїм синам — Іродові Антипі та Іродові Филипу II, виділив менші області (тетрархії).

Боротьба у Римі за затвердження царювання[ред. | ред. код]

Після смерті Ірода, Архелай не зміг прийняти царський титул відразу, а попрямував в Рим за затвердженням свого права царювання в імператора Августа. Перед його від'їздом в Єрусалимському Храмі відбулися заворушення з боку фарисеїв, противників Ірода. Це сталося під час святкування Великодня, коли в Єрусалим приходило безліч євреїв з ізраїльських земель. Бунт було придушено силою.

Після розгрому бунтарів крім Архелая в Рим вирушив його брат Ірод Антипа, а також посольство з безлічі противників Архелая, щоб оскаржити його право на успадкування престолу Ірода. Однак імператор, вислухавши обидві сторони, поклався на вибір Ірода і віддав перевагу Архелаю. Імператор Август підтвердив заповіт Ірода у всьому крім царського титулу: замість царя Архелай став етнархом — «правителем народу». Згідно із заповітом Архелай став правителем Самарії, Юдеї (включаючи Єрусалим) і Ідумеї. У цей час однак бунти поширюються по усій Юдеї. Два римські легіони під проводом Квінтилія Вара були послані на допомогу легіону, що перебував в Юдеї. Разом вони придушують ці бунти.

Правління, суд та заслання[ред. | ред. код]

По прибутті з Рима до Юдеї у якості етнарха, Архелай одружився на Глафірі, вдові свого брата Олександра та на той час нерозлученій дружині Юби II. Свою дружину Маріамму, дочку Арістобула IV, він виганяє. Таке одруження було заборонене. Невдовзі через жорстоке поводження з підданими та численні скарги, Октавіан Август у 6 р н. е. провів над ним суд та відправив Архелая на заслання у Вієнн — місто в Нарбонській Галії, недалеко від Ліона, та конфіскував все його майно. Для секвестру майна Архелая, та проведення загального перепису населення були послані префектом Юдеї — Копоній, разом із намісником імператора у Сирії — Квірінієм[1]. Таким чином закінчилося правління Архелая, а його володіння були включені до складу римської провінції Сирія. Про перебування Архелая у Вієнні не залишилося відомостей.

Ірод Архелай у Новому Заповіті[ред. | ред. код]

У Новому Заповіті ім'я Ірода Архелая згадується один раз Евангелістом Матвієм у Євагеліїї від Матвія Мт. 2:22. Таким чином вступ до правління Ірода Архелая служить для датування повернення після втечі Ісуса, Марії і Йосипа з Єгипту до країв галилейських і Назарету.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]