Шрі Ауробіндо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шрі Ауробіндо
бенг. অরবিন্দ ঘোষ
Sri aurobindo.jpg
Ім'я при народженні бенг. অরবিন্দ ঘোষ
Народився 15 серпня 1872(1872-08-15)[1][2][…]
Sri Aurobindo Bhawand, Ward No. 63, Kolkata Municipal Corporationd, Borough No. 7, Kolkata Municipal Corporationd, Колката, Британська імперія[4]
Помер 5 грудня 1950(1950-12-05)[1][2][…] (78 років)
Пудучеррі, Пудучеррі, Індія
Країна Flag of Imperial India.svg Британська Індія
Flag of India.svg Індія[5]
Діяльність поет, перекладач, філософ, есеїст, письменник, літературний критик, професор, політик, державний службовець, революціонер
Галузь філософія
Alma mater Школа святого Павлаd, Королівський коледж, Кембрідж і Loreto Conventd
Відомі учні Jean Herbertd
Знання мов бенгальська, англійська і хінді
Заклад Maharaja Sayajirao University of Barodad
Magnum opus Савітрі (поема)
Конфесія Індуїзм
Брати, сестри Barindra Kumar Ghoshd
Діти Manmohan Ghosed
Автограф Sri-Aurobindo-Signature-Transparent.png
Сайт sriaurobindoashram.org
Індуїзм
Om symbol.svgПустий ієрогліф.pngHinduSwastika.svg
Категорія КатегоріяПортал Портал

Шрі Оробіндо (англ. Sri Aurobindo, (бенг. শ্রী অরবিন্দ — Шрі Оробіндо, санскр. श्री अरविन्दः — Шрі Аравінда, англ. Sri Aurobindo, урожд. Оробіндо Гхош (бенг. অরবিন্দ ঘোষ Ôrobindo Ghosh, санскр. अरविन्दो घोष, англ. Aurobindo Ghosh (Ghose), (18721950) — індійський філософ, поет, революціонер і організатор національно-визвольного руху Індії, націоналіст, йоґін, ґуру і основоположник Інтегральної йоґи.

Шрі Оробіндо[ред. | ред. код]

Ранні роки[ред. | ред. код]

Шрі Оробіндо народився в Калькутті 15 серпня 1872. З народження отримав англійське ім'я Акройд і разом з двома своїми братами виховувався в дусі англійської культури. У п'ять років почав відвідувати ірландську монастирську школу в Дарджилінзі Darjeeling. Двома роками пізніше (в 1879) був відправлений у Англію, де до двадцяти років завершив свою освіту в Королівському коледжі Кембриджа. Отримавши західну освіту і повернувшись до Індії (в 1893), Шрі Оробіндо присвячує себе самостійному вивченню санскриту, сучасних індійських мов, філософських систем і древніх священних книг Індії — Упанішад, Бгаґавад-Ґіти, Рамаяни, Вед.

Протягом наступних 13 років Шрі Оробіндо займає різні пости в адміністрації міста Барода (Baroda) (зараз Вадодара), викладає англійську та французьку літературу в місцевому університеті, а в 1906 році переїжджає в Калькутту, де стає ректором Національного коледжу. З перших днів перебування в Індії Шрі Оробіндо невпинно стежить за політичною ситуацією в країні. Після спалаху заворушення проти поділу Бенгалії в 1905 році Шрі Оробіндо відкрито приєднується до визвольного націоналістичного руху. Протягом восьми років (19021910) бере активну участь у політичному житті країни, що двічі приводить його до арештів з подальшим виправданням.

Новий напрямок досвіду[ред. | ред. код]

Під час другого арешту та перебування у аліпорській в'язниці (19081909) Шрі Оробіндо відчуває духовне осяяння, яке поклало початок нового етапу його життя. У 1910 році Шрі Оробіндо йде з активного політичного та суспільного життя і зосереджує свої сили на духовній роботі. Цією «роботою» було дослідження планів свідомості, що лежать за межами звичайного людського розуму, і підготовка свідомої еволюційної зміни природи людини. Він переселяється в Пудучеррі, французьку колонію на півдні Індії, щоб почати інтенсивні заняття йогою.

Реалізація[ред. | ред. код]

«Переживання — це слово, яке охоплює майже все, що відбувається у йозі, тільки коли щось міцно встановлюється, це вже не переживання, а частина сиддхи; наприклад, мир, коли він приходить і йде, є переживанням — коли він встановлюється і більше не йде, тоді це — сиддхи. Реалізація — інша річ: це коли щось, до чого ви прагнете, стає реальним для вас, наприклад, ви маєте ідею про Божество в усьому, але це — тільки ідея, коли ж ви відчуваєте і бачите Божество в усьому, це стає реалізацією». (Листи про Йогу, т.2).

Символ Шрі Оробіндо[ред. | ред. код]

Символ Шрі Оробіндо складено двома трикутниками, один з яких звернений вершиною вниз і символізує Сат-Чит-Ананду (абсолютне буття, всеохопну свідомість-силу-волю і чисте безпримісне блаженство буття), інший, звернений вершиною вгору, Манас-Прана-Аннам (розум, життя і матерія), які є фундаментом для реалізації Сат-Чит-Ананди і усвідомлення єдності цих начал. Їх перетин — квадрат в центрі — є чистою ідеєю, яка сприймає Себе в порядку і розташуванні всеосяжної єдності у множині — все суще в єдності, і кожен об'єкт у належному місці, час і обставини (що об'єднує обидві ідеї — і єдність, і множинність). Сім цих начал є сімома ріками чи водами Пракріті, що згадуються у Ведах (симеричність Природи). Квітка Лотоса, розташована в квадраті, — уособлення Аватара Божественного; вода символізує різноманіття творіння.

Основні дати[ред. | ред. код]

1872 — 15 серпня день народження Шрі Оробіндо.
1884 — Переїзд до Англії.
1893 — Повернення до Індії.
1900 — Початок націонал-визвольної революційної діяльності.
1904 — Звернення до йоги, щоб використовувати духовну силу для здійснення політичних ідей.
1908 — Зустріч з Вішну Бхаскаром Леле. Перше фундаментальне духовне переживання — переживання безмовного Брахмана (Нірвани).
1908 — Арешт у Справі про «Банде Матарам».
1909 — Виправдання та звільнення з аліпорской в'язниці.
1910 — Переїзд в Пондічеррі.
1914 — 29 березня. Перша зустріч Шрі Оробіндо і Матері: Мірра і Поль Рішар приїхали в Пондічеррі.
1914 — 15 серпня. Перший випуск «Арьи».
1921 — 15 січня. Останній випуск «Арьи».
1922 — Мати бере на себе обов'язки з управління будинком Шрі Оробіндо.
1926 — 24 листопада. Четверта фундаментальна реалізація. Сходження Крішни, Божества Надразума, у фізичне.
1928 — 15 лютого. Зустріч з Рабіндранатом Тагором.
1934 — У Ашрамі Шрі Оробіндо — 150 учнів.
1942 — У Ашрамі Шрі Оробіндо — 350 учнів.
1943 — 2 грудня. Відкриття школи в Ашрамі, яка пізніше стане Міжнародним центром освіти.
1947 — 15 серпня. Звільнення Індії. Послання Шрі Оробіндо по Всеіндійському радіо.
1950 — Медаль «За мир і культуру Азіатського суспільства».
1950 — 5 грудня, 1:26. Махасамадхі.

Мірра Альфасса[ред. | ред. код]

Після відходу з життя Шрі Оробіндо в 1950 році його роботу продовжила його сподвижниця Мірра Альфасса (18781973), відома також як Мати (La Mère (франц .), The Mother (англ .)).

Мірра Альфасса (згодом Мірра Рішар, а після утворення Ашрама — Мати) народилася в Парижі 21 лютого 1878 року. Як і Шрі Оробіндо вона володіла потужними духовними здібностями і задовго до зустрічі з ним мала декілька сильних психічних переживань, які поклали початок її індивідуальної трансформації. 29 березня 1914 року вона зустрічається зі Шрі Оробіндо і вирішує приїхати в Пондічеррі, для того, щоб присвятити своє життя спільній духовній роботі. Протягом семи років (19141921) Шрі Оробіндо і Мати разом готують і випускають журнал «Арья». У 1922 році Мати бере на себе обов'язки з управління будинком Шрі Оробіндо, а 1926 році, коли Шрі Оробіндо пішов у повне усамітнення, Мати взяла на себе всі турботи, пов'язані з діяльністю Ашрама.

Шрі Оробіндо писав: «Свідомість Матері і моя свідомість — це одне й те саме». Символічним є те, що в результаті цієї зустрічі Шрі Оробіндо і Матері був досягнутий живий синтез між Сходом і Заходом, який є однією з цілей навчання Шрі Оробіндо.

У 1968 році Мірра Альфасса відкрила місто Ауровіль, що було збудоване за принципами вчення Шрі Оробіндо. У цей час (2011 рік) у місті проживає близько 2000 жителів.

Шрі Оробіндо в Індійській філософії[ред. | ред. код]

Внесок в Веданту[ред. | ред. код]

У своїй концепції «інтегральної веданти» Шрі Оробіндо прагнув до синтезу традицій індійської та європейської думки. Це виразилося в його полеміці з двома полярними позиціями — філософією «аскетичного» спіритуалізму адвайта Веданти і матеріалізмом західної філософії. Шрі Оробіндо працював над створенням нової інтегральної філософії, яка увібрала б у себе найкраще від першої й другої, позбувшись при цьому від їхніх слабких сторін. В основі цієї нової філософії повинен бути принцип, з якого можна було б вивести все якісне різноманіття світу. Ця філософія мусить показати зв'язок Духа і Матерії, не намагаючись заперечувати реальність обох, і при цьому вона повинна бути позбавлена дуалізму при поясненні всесвіту. Вона повинна пояснити поступальний процес світової еволюції, її закони, місце і призначення людини в цьому процесі.

Вирішення проблеми дуалізму в поясненні Всесвіту

  • Полемізуючи з теорією Аді Шанкар, Шрі Оробіндо відзначає, що адвайта Веданта не змогла добитися головної мети своєї філософії — дати моністичне розуміння світу («адвайта» — «недвоякість»). Неминуче прагнучи подолати відрив сутності від явища, адвайта змушена була визнати наявність двох сутностей: вічного, реально існуючого Брахмана (Абсолют), і ілюзорну, що творить всесвіт, майя.
  • Долаючи дуалізм адвайта Веданти (Брахман — майя), Шрі Оробіндо наділяє майю реальною силою. Це сила Брахмана, яка робить можливим Його самовиявлення, самообмеження і самопоглинання, які проявляються на різних етапах створення всесвіту.
  • Він долає характерний для філософії адвайта метафізичний відрив явища від сутності у формі вчення про збіг протилежностей в Абсолюті: визначеного та невизначеного, єдиного і множинного, нерухомого і мінливого, безформного і такого, що має форму, без'якісного і якісного, скінченного і нескінченного буття. Він посилається на ідеї Геракліта, а також «Іша-Упанішади» і «Бхагавад Гіти». Такий збіг протилежностей робить нову філософію Шрі Оробіндо вільною від протиставлення сутності та явища при поясненні світу.
  • Синтез ідеалізму і матеріалізму в філософії Шрі Оробіндо дає збіг духовного і матеріального начал в Абсолюті. Однак духовне начало виявляється все-таки «сильнішим», бо воно здатне до самостійного існування, в той час як матеріальне може існувати лише як протилежність духовному як його прояв.

Рішення проблеми єдності і різноманіття

  • Шрі Оробіндо критикує ідею майа вада адвайта Веданти, і вирішує проблему зв'язку між невимовним єдиним Брахманом і світом множинності, поміщаючи між ними перехідну іпостась — Надрозум. Надрозум у філософії Шрі Оробіндо — це активний принцип, це Єдиний Розум, в якому наші індивідуальні свідомості і тіла постають як маніфестація множинності — являють безліч маленьких частинок.

Нове розуміння Еволюції

  • Одним з найвидатніших нововведень, зроблених Шрі Оробіндо у філософську думку Веданти, є новий виклад концепції космічної і людської еволюції. Філософія Санхьі виклала свою теорію еволюції декількома століттями раніше, однак Оробіндо відкинув матеріалістичні уявлення про еволюцію у філософії Санхьі і Дарвіна і розвинув концепцію інтегральної еволюції духу і матерії, засновану на сходженні Божественної сили в Матерію і подальшої трансформації Матерії.
  • Відповідно до еволюційної теорії Шрі Оробіндо людство як форма існування не є кінцевим пунктом еволюційної ієрархії, але, за допомогою інтеграції з Божественним, може бути залучене до подальшого духовного існування, яке долає наявні матеріальні обмеження, що виходить за межі невідання до стану Супраментально існування. Цей стан, згідно з Шрі Оробіндо, стане Божественним життям на Землі, яке буде супроводжувати знання, істина, а також субстанція і енергія Супраментальної свідомості.

Основні положення Інтегральною йоги[ред. | ред. код]

Інтегральна йога як шлях трансформації свідомості

Духовний досвід Шрі Оробіндо синтезований в його багатогранній філософській системі Інтегральною йоги, метою якої є не тільки звільнення людської свідомості, але також глибока трансформація самої природи людини.

Шрі Оробіндо почав свою практику йоги в 1904 році. Зібравши основні елементи духовного досвіду, отримані різними шляхами, він продовжив пошук більш інтегрального шляху, що об'єднує і гармонізує два полюси існування — Дух і Матерію. Більшість традиційних систем йоги пропонують шлях реалізації Духовного існування через відхід від матеріальної фізичного життя; сходження Шрі Оробіндо до Духа має на меті трансформацію самої людської природи через привнесення світла і свідомості в Матерію. Згідно з Інтегральною йогою, справжнє існування людини в матеріальному світі є життям у невігластві і несвідомості, але навіть у її темряві й незнанні існує присутність Божественного. Створений матеріальний світ — це не помилка, яку потрібно відкинути душею, спрямованою до небес або Нірвани, але найважливіший еволюційний рівень, що робить можливим подальший розвиток духу. Духовна робота в матеріальному світі є тим ключем, за допомогою якого має бути відкрито зростаюче Божественне Свідомість в Матерії.

Загальноприйнято сприймати людський розум як найвищий рівень, досягнутий на сучасному еволюційному етапі розвитку природи. Згідно з Інтегральною йогою, розум — це не кінцева точка розвитку свідомості. Існують плани свідомості вищі й нижчі за людський рівень — це супраментальний і субментальний плани. Проте людський розум не має з ними контакту і не може охопити всіх можливих діапазонів свідомості, точно так само, як людський зір не може охопити всі колірні відтінки, а людський слух — всі рівні звуку. Подальша еволюція людини полягає саме в тому, щоб стати свідомою істотою на всіх рівнях і планах існування. Реалізація цієї еволюції є головною метою йоги Шрі Оробіндо.

Інтегральна йога підкреслює індивідуальність кожної людської свідомості і не обмежує ти, хто практикує її, яким-небудь певним набором правил для реалізації досвіду йоги, даючи лише основні напрямки та роз'яснюючи основні труднощі шляху. Йогічні устремління через роботу, медитацію, любов, відданість і відкритість Божественному свідомості, згідно з досвідом Шрі Оробіндо, є рушійною силою для перетворення свідомості та трансформації людської природи.

Вибрані цитати[ред. | ред. код]

«Не уподібнюйтеся багатьом сучасним опонентам, що пригнічують думку багатоскладовими словами або піддаються зачаруванню доказів, заколисуючим заклинанням формулювань і лицемірству слів. Завжди вивчайте; з'ясовуйте розумність того, що представляється побіжно кинутому погляду просто випадковим або ілюзорним.»

«Еволюцію  не завершено; розум не є останнє слово, мисляче тварина не є вищий ідеал Природи. Також як людина походить від тварини, так і від людини відбудеться надлюдина».

«Натхнення — лише вузький струмочок у великому потоці вічного знання; воно перевершує розум більшою мірою, ніж розум перевищує достовірність почуттів».

«Кажуть, що Євангелія — це фальшивки, а Крішна — творіння поетів. Дякую тобі, Боже, тоді за ці фальшивки і низько схиляюся перед їхніми творцями».

«Існує лише два типи людей, яким світить надія: людина, котра відчула дотик Бога і тягнеться до нього, а також скептик або самовпевнений атеїст. Але що стосується описувачів релігій і наслідувачів вільної думки, то це мертві душі, які слідують за смертю, називаючи її життям».

«Одна з найбільших утіх релігії полягає в тому, що іноді ви в змозі отримати Бога і задати йому гарну прочуханку. Люди сміються над дурістю дикунів, що б'ють своїх богів, коли їх молитви не знаходять відповіді, але насмішники самі при цьому виявляються в дурнях і є дикунами».

«Хіба з того, що добрі гинуть, а злі живуть і торжествують, випливає, що Бог злий? Я не бачу в цьому логіки. Я повинен спочатку переконатися, що смерть і падіння — зло. Часом я думаю, що моменти їх приходу є для нас надзвичайно милостиви. А ми, оглупленні своїми пристрастями і почуттями, переконані, що вони приносять зло, тому що не бажані і не до вподоби нам».

«Егоїзм — це єдиний гріх, підлість — єдиний порок, ненависть — єдиний злочин. Все інше легко звертається в добро, але ці вперто чинять опір божественному».

«Середньовічне Християнство назидало расу: „Людина, ти в земному житті исчадье зла і черв'як із Богом; відкинь егоїзм, живи заради майбутнього і підкори себе Богові і Його священства“. Результати були вкрай невтішні для людства. Сучасне знання напучує расу: „Людина, ти ефемерне істота і не більше для природи, ніж мураха і дощовий черв'як, лише тимчасова комашка у всесвіті. Живи ж тоді заради Держави і підкори себе, подібно мурашкам, уготоване адміністратору і науковому експерту“. Досягне успіху чи це євангеліє більше, ніж перше?»

"Люди  все ще закохані в печаль: коли вони бачать когось, хто набагато вище печалі і радості, вони проклинають його і кричать: «О, ти бездушна! „Тому Христос все ще висить на хресті в Єрусалимі“. (Шрі Оробіндо. Думки і Афоризми)»

Вибрані праці[ред. | ред. код]

З 1914 рік а Шрі Оробіндо починає публікацію своїх робіт у щомісячному філософському огляді «Арья» (19141921). Його літературна спадщина налічує 35 томів, серед яких світоглядні праці, листування з учнями, безліч віршів, п'єс і грандіозна епічна поема «Савітрі», яку він створював протягом останніх тридцяти п'яти років життя і яка стала дієвим втіленням його багатогранного духовного досвіду.

Основні філософські праці Шрі Оробіндо[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]


Література[ред. | ред. код]