Шрі Ауробіндо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шрі Ауробіндо
бенг. অরবিন্দ ঘোষ
Ім'я при народженні бенг. অরবিন্দ ঘোষ
Народився 15 серпня 1872(1872-08-15)[1][2][…]
Sri Aurobindo Bhawand, Ward No. 63, Kolkata Municipal Corporationd, Borough No. 7, Kolkata Municipal Corporationd, Колката, Британська імперія[4]
Помер 5 грудня 1950(1950-12-05)[1][2][…] (78 років)
Пудучеррі, Пудучеррі, Індія
Країна  Британська Індія
 Індія[5]
Діяльність поет, перекладач, філософ, есеїст, письменник, літературний критик, професор, політик, державний службовець, революціонер, yogi
Галузь філософія, Інтегральна йога, поезія і Йоґа
Alma mater Школа святого Павлаd, Королівський коледж, Кембрідж і Loreto Conventd
Відомі учні Mirra Alfassad, Nolini Kanta Guptad, Champaklald, Nirodbarand, Pavitrad, Satpremd, Indra Send і Jean Herbertd
Знання мов бенгальська, англійська, гінді, французька[6], німецька[6] і іспанська[6]
Заклад Maharaja Sayajirao University of Barodad
Magnum opus Савітрі (поема), The Life Divined, The Synthesis of Yogad, The Mother With Letters on the Motherd, The Secret of the Vedad, Isha Upanishadd і Essays on the Gitad
Конфесія індуїзм
Брати, сестри Barindra Kumar Ghoshd і Manmohan Ghosed
Автограф
Сайт sriaurobindoashram.org
Індуїзм
Категорія КатегоріяПортал Портал

Шрі Оробіндо (англ. Sri Aurobindo, (бенг. শ্রী অরবিন্দ — Шрі Оробіндо, санскр. श्री अरविन्दः — Шрі Аравінда, англ. Sri Aurobindo, урожд. Оробіндо Гхош (бенг. অরবিন্দ ঘোষ Ôrobindo Ghosh, санскр. अरविन्दो घोष, англ. Aurobindo Ghosh (Ghose), (18721950) — індійський філософ, поет, революціонер і організатор національно-визвольного руху Індії, націоналіст, йоґін, ґуру і основоположник Інтегральної йоґи.

Шрі Оробіндо[ред. | ред. код]

Ранні роки[ред. | ред. код]

Шрі Оробіндо народився в Калькутті 15 серпня 1872. З народження отримав англійське ім'я Акройд і разом з двома своїми братами виховувався в дусі англійської культури. У п'ять років почав відвідувати ірландську монастирську школу в Дарджилінзі Darjeeling. Двома роками пізніше (в 1879) був відправлений у Англію, де до двадцяти років завершив свою освіту в Королівському коледжі Кембриджа. Отримавши західну освіту і повернувшись до Індії (в 1893), Шрі Оробіндо присвячує себе самостійному вивченню санскриту, сучасних індійських мов, філософських систем і древніх священних книг Індії — Упанішад, Бгаґавад-Ґіти, Рамаяни, Вед.

Протягом наступних 13 років Шрі Оробіндо займає різні пости в адміністрації міста Барода (Baroda) (зараз Вадодара), викладає англійську та французьку літературу в місцевому університеті, а в 1906 році переїжджає в Калькутту, де стає ректором Національного коледжу. З перших днів перебування в Індії Шрі Оробіндо невпинно стежить за політичною ситуацією в країні. Після спалаху заворушення проти поділу Бенгалії в 1905 році Шрі Оробіндо відкрито приєднується до визвольного націоналістичного руху. Протягом восьми років (19021910) бере активну участь у політичному житті країни, що двічі приводить його до арештів з подальшим виправданням.

Новий напрямок досвіду[ред. | ред. код]

Під час другого арешту та перебування у аліпорській в'язниці (19081909) Шрі Оробіндо відчуває духовне осяяння, яке поклало початок нового етапу його життя. У 1910 році Шрі Оробіндо йде з активного політичного та суспільного життя і зосереджує свої сили на духовній роботі. Цією «роботою» було дослідження планів свідомості, що лежать за межами звичайного людського розуму, і підготовка свідомої еволюційної зміни природи людини. Він переселяється в Пудучеррі, французьку колонію на півдні Індії, щоб почати інтенсивні заняття йогою.

Реалізація[ред. | ред. код]

«Переживання — це слово, яке охоплює майже все, що відбувається у йозі, тільки коли щось міцно встановлюється, це вже не переживання, а частина сиддхи; наприклад, мир, коли він приходить і йде, є переживанням — коли він встановлюється і більше не йде, тоді це — сиддхи. Реалізація — інша річ: це коли щось, до чого ви прагнете, стає реальним для вас, наприклад, ви маєте ідею про Божество в усьому, але це — тільки ідея, коли ж ви відчуваєте і бачите Божество в усьому, це стає реалізацією». (Листи про Йогу, т.2).

Символ Шрі Оробіндо[ред. | ред. код]

Символ Шрі Оробіндо складено двома трикутниками, один з яких звернений вершиною вниз і символізує Сат-Чит-Ананду (абсолютне буття, всеохопну свідомість-силу-волю і чисте безпримісне блаженство буття), інший, звернений вершиною вгору, Манас-Прана-Аннам (розум, життя і матерія), які є фундаментом для реалізації Сат-Чит-Ананди і усвідомлення єдності цих начал. Їх перетин — квадрат в центрі — є чистою ідеєю, яка сприймає Себе в порядку і розташуванні всеосяжної єдності у множині — все суще в єдності, і кожен об'єкт у належному місці, час і обставини (що об'єднує обидві ідеї — і єдність, і множинність). Сім цих начал є сімома ріками чи водами Пракріті, що згадуються у Ведах (симеричність Природи). Квітка Лотоса, розташована в квадраті, — уособлення Аватара Божественного; вода символізує різноманіття творіння.

Основні дати[ред. | ред. код]

1872 — 15 серпня день народження Шрі Оробіндо.
1884 — Переїзд до Англії.
1893 — Повернення до Індії.
1900 — Початок націонал-визвольної революційної діяльності.
1904 — Звернення до йоги, щоб використовувати духовну силу для здійснення політичних ідей.
1908 — Зустріч з Вішну Бхаскаром Леле. Перше фундаментальне духовне переживання — переживання безмовного Брахмана (Нірвани).
1908 — Арешт у Справі про «Банде Матарам».
1909 — Виправдання та звільнення з аліпорской в'язниці.
1910 — Переїзд в Пондічеррі.
1914 — 29 березня. Перша зустріч Шрі Оробіндо і Матері: Мірра і Поль Рішар приїхали в Пондічеррі.
1914 — 15 серпня. Перший випуск «Арьи».
1921 — 15 січня. Останній випуск «Арьи».
1922 — Мати бере на себе обов'язки з управління будинком Шрі Оробіндо.
1926 — 24 листопада. Четверта фундаментальна реалізація. Сходження Крішни, Божества Надразума, у фізичне.
1928 — 15 лютого. Зустріч з Рабіндранатом Тагором.
1934 — У Ашрамі Шрі Оробіндо — 150 учнів.
1942 — У Ашрамі Шрі Оробіндо — 350 учнів.
1943 — 2 грудня. Відкриття школи в Ашрамі, яка пізніше стане Міжнародним центром освіти.
1947 — 15 серпня. Звільнення Індії. Послання Шрі Оробіндо по Всеіндійському радіо.
1950 — Медаль «За мир і культуру Азійського суспільства».
1950 — 5 грудня, 1:26. Махасамадхі.

Мірра Альфасса[ред. | ред. код]

Після відходу з життя Шрі Оробіндо в 1950 році його роботу продовжила його сподвижниця Мірра Альфасса (18781973), відома також як Мати (La Mère (франц .), The Mother (англ .)).

Мірра Альфасса (згодом Мірра Рішар, а після утворення Ашрама — Мати) народилася в Парижі 21 лютого 1878 року. Як і Шрі Оробіндо вона володіла потужними духовними здібностями і задовго до зустрічі з ним мала декілька сильних психічних переживань, які поклали початок її індивідуальної трансформації. 29 березня 1914 року вона зустрічається зі Шрі Оробіндо і вирішує приїхати в Пондічеррі, для того, щоб присвятити своє життя спільній духовній роботі. Протягом семи років (19141921) Шрі Оробіндо і Мати разом готують і випускають журнал «Арья». У 1922 році Мати бере на себе обов'язки з управління будинком Шрі Оробіндо, а 1926 році, коли Шрі Оробіндо пішов у повне усамітнення, Мати взяла на себе всі турботи, пов'язані з діяльністю Ашрама.

Шрі Оробіндо писав: «Свідомість Матері і моя свідомість — це одне й те саме». Символічним є те, що в результаті цієї зустрічі Шрі Оробіндо і Матері був досягнутий живий синтез між Сходом і Заходом, який є однією з цілей навчання Шрі Оробіндо.

У 1968 році Мірра Альфасса відкрила місто Ауровіль, що було збудоване за принципами вчення Шрі Оробіндо. У цей час (2011 рік) у місті проживає близько 2000 жителів.

Шрі Оробіндо в Індійській філософії[ред. | ред. код]

Внесок в Веданту[ред. | ред. код]

У своїй концепції «інтегральної веданти» Шрі Оробіндо прагнув до синтезу традицій індійської та європейської думки. Це виразилося в його полеміці з двома полярними позиціями — філософією «аскетичного» спіритуалізму адвайта Веданти і матеріалізмом західної філософії. Шрі Оробіндо працював над створенням нової інтегральної філософії, яка увібрала б у себе найкраще від першої й другої, позбувшись при цьому від їхніх слабких сторін. В основі цієї нової філософії повинен бути принцип, з якого можна було б вивести все якісне різноманіття світу. Ця філософія мусить показати зв'язок Духа і Матерії, не намагаючись заперечувати реальність обох, і при цьому вона повинна бути позбавлена дуалізму при поясненні всесвіту. Вона повинна пояснити поступальний процес світової еволюції, її закони, місце і призначення людини в цьому процесі.

Вирішення проблеми дуалізму в поясненні Всесвіту

  • Полемізуючи з теорією Аді Шанкар, Шрі Оробіндо відзначає, що адвайта Веданта не змогла добитися головної мети своєї філософії — дати моністичне розуміння світу («адвайта» — «недвоякість»). Неминуче прагнучи подолати відрив сутності від явища, адвайта змушена була визнати наявність двох сутностей: вічного, реально існуючого Брахмана (Абсолют), і ілюзорну, що творить всесвіт, майя.
  • Долаючи дуалізм адвайта Веданти (Брахман — майя), Шрі Оробіндо наділяє майю реальною силою. Це сила Брахмана, яка робить можливим Його самовиявлення, самообмеження і самопоглинання, які проявляються на різних етапах створення всесвіту.
  • Він долає характерний для філософії адвайта метафізичний відрив явища від сутності у формі вчення про збіг протилежностей в Абсолюті: визначеного та невизначеного, єдиного і множинного, нерухомого і мінливого, безформного і такого, що має форму, без'якісного і якісного, скінченного і нескінченного буття. Він посилається на ідеї Геракліта, а також «Іша-Упанішади» і «Бхагавад Гіти». Такий збіг протилежностей робить нову філософію Шрі Оробіндо вільною від протиставлення сутності та явища при поясненні світу.
  • Синтез ідеалізму і матеріалізму в філософії Шрі Оробіндо дає збіг духовного і матеріального начал в Абсолюті. Однак духовне начало виявляється все-таки «сильнішим», бо воно здатне до самостійного існування, в той час як матеріальне може існувати лише як протилежність духовному як його прояв.

Рішення проблеми єдності і різноманіття

  • Шрі Оробіндо критикує ідею майа вада адвайта Веданти, і вирішує проблему зв'язку між невимовним єдиним Брахманом і світом множинності, поміщаючи між ними перехідну іпостась — Надрозум. Надрозум у філософії Шрі Оробіндо — це активний принцип, це Єдиний Розум, в якому наші індивідуальні свідомості і тіла постають як маніфестація множинності — являють безліч маленьких частинок.

Нове розуміння Еволюції

  • Одним з найвидатніших нововведень, зроблених Шрі Оробіндо у філософську думку Веданти, є новий виклад концепції космічної і людської еволюції. Філософія Санхьі виклала свою теорію еволюції декількома століттями раніше, однак Оробіндо відкинув матеріалістичні уявлення про еволюцію у філософії Санхьі і Дарвіна і розвинув концепцію інтегральної еволюції духу і матерії, засновану на сходженні Божественної сили в Матерію і подальшої трансформації Матерії.
  • Відповідно до еволюційної теорії Шрі Оробіндо людство як форма існування не є кінцевим пунктом еволюційної ієрархії, але, за допомогою інтеграції з Божественним, може бути залучене до подальшого духовного існування, яке долає наявні матеріальні обмеження, що виходить за межі невідання до стану Супраментально існування. Цей стан, згідно з Шрі Оробіндо, стане Божественним життям на Землі, яке буде супроводжувати знання, істина, а також субстанція і енергія Супраментальної свідомості.

Основні положення Інтегральною йоги[ред. | ред. код]

Інтегральна йога як шлях трансформації свідомості

Духовний досвід Шрі Оробіндо синтезований в його багатогранній філософській системі Інтегральною йоги, метою якої є не тільки звільнення людської свідомості, але також глибока трансформація самої природи людини.

Шрі Оробіндо почав свою практику йоги в 1904 році. Зібравши основні елементи духовного досвіду, отримані різними шляхами, він продовжив пошук більш інтегрального шляху, що об'єднує і гармонізує два полюси існування — Дух і Матерію. Більшість традиційних систем йоги пропонують шлях реалізації Духовного існування через відхід від матеріальної фізичного життя; сходження Шрі Оробіндо до Духа має на меті трансформацію самої людської природи через привнесення світла і свідомості в Матерію. Згідно з Інтегральною йогою, справжнє існування людини в матеріальному світі є життям у невігластві і несвідомості, але навіть у її темряві й незнанні існує присутність Божественного. Створений матеріальний світ — це не помилка, яку потрібно відкинути душею, спрямованою до небес або Нірвани, але найважливіший еволюційний рівень, що робить можливим подальший розвиток духу. Духовна робота в матеріальному світі є тим ключем, за допомогою якого має бути відкрито зростаюче Божественне Свідомість в Матерії.

Загальноприйнято сприймати людський розум як найвищий рівень, досягнутий на сучасному еволюційному етапі розвитку природи. Згідно з Інтегральною йогою, розум — це не кінцева точка розвитку свідомості. Існують плани свідомості вищі й нижчі за людський рівень — це супраментальний і субментальний плани. Проте людський розум не має з ними контакту і не може охопити всіх можливих діапазонів свідомості, точно так само, як людський зір не може охопити всі колірні відтінки, а людський слух — всі рівні звуку. Подальша еволюція людини полягає саме в тому, щоб стати свідомою істотою на всіх рівнях і планах існування. Реалізація цієї еволюції є головною метою йоги Шрі Оробіндо.

Інтегральна йога підкреслює індивідуальність кожної людської свідомості і не обмежує ти, хто практикує її, яким-небудь певним набором правил для реалізації досвіду йоги, даючи лише основні напрямки та роз'яснюючи основні труднощі шляху. Йогічні устремління через роботу, медитацію, любов, відданість і відкритість Божественному свідомості, згідно з досвідом Шрі Оробіндо, є рушійною силою для перетворення свідомості та трансформації людської природи.

Вибрані цитати[ред. | ред. код]

«Не уподібнюйтеся багатьом сучасним опонентам, що пригнічують думку багатоскладовими словами або піддаються зачаруванню доказів, заколисуючим заклинанням формулювань і лицемірству слів. Завжди вивчайте; з'ясовуйте розумність того, що представляється побіжно кинутому погляду просто випадковим або ілюзорним.»

«Еволюцію  не завершено; розум не є останнє слово, мисляче тварина не є вищий ідеал Природи. Також як людина походить від тварини, так і від людини відбудеться надлюдина».

«Натхнення — лише вузький струмочок у великому потоці вічного знання; воно перевершує розум більшою мірою, ніж розум перевищує достовірність почуттів».

«Кажуть, що Євангелія — це фальшивки, а Крішна — творіння поетів. Дякую тобі, Боже, тоді за ці фальшивки і низько схиляюся перед їхніми творцями».

«Існує лише два типи людей, яким світить надія: людина, котра відчула дотик Бога і тягнеться до нього, а також скептик або самовпевнений атеїст. Але що стосується описувачів релігій і наслідувачів вільної думки, то це мертві душі, які слідують за смертю, називаючи її життям».

«Одна з найбільших утіх релігії полягає в тому, що іноді ви в змозі отримати Бога і задати йому гарну прочуханку. Люди сміються над дурістю дикунів, що б'ють своїх богів, коли їх молитви не знаходять відповіді, але насмішники самі при цьому виявляються в дурнях і є дикунами».

«Хіба з того, що добрі гинуть, а злі живуть і торжествують, випливає, що Бог злий? Я не бачу в цьому логіки. Я повинен спочатку переконатися, що смерть і падіння — зло. Часом я думаю, що моменти їх приходу є для нас надзвичайно милостиви. А ми, оглупленні своїми пристрастями і почуттями, переконані, що вони приносять зло, тому що не бажані і не до вподоби нам».

«Егоїзм — це єдиний гріх, підлість — єдиний порок, ненависть — єдиний злочин. Все інше легко звертається в добро, але ці вперто чинять опір божественному».

«Середньовічне Християнство назидало расу: „Людина, ти в земному житті исчадье зла і черв'як із Богом; відкинь егоїзм, живи заради майбутнього і підкори себе Богові і Його священства“. Результати були вкрай невтішні для людства. Сучасне знання напучує расу: „Людина, ти ефемерне істота і не більше для природи, ніж мураха і дощовий черв'як, лише тимчасова комашка у всесвіті. Живи ж тоді заради Держави і підкори себе, подібно мурашкам, уготоване адміністратору і науковому експерту“. Досягне успіху чи це євангеліє більше, ніж перше?»

"Люди  все ще закохані в печаль: коли вони бачать когось, хто набагато вище печалі і радості, вони проклинають його і кричать: «О, ти бездушна! „Тому Христос все ще висить на хресті в Єрусалимі“. (Шрі Оробіндо. Думки і Афоризми)»

Вибрані праці[ред. | ред. код]

З 1914 рік а Шрі Оробіндо починає публікацію своїх робіт у щомісячному філософському огляді «Арья» (19141921). Його літературна спадщина налічує 35 томів, серед яких світоглядні праці, листування з учнями, безліч віршів, п'єс і грандіозна епічна поема «Савітрі», яку він створював протягом останніх тридцяти п'яти років життя і яка стала дієвим втіленням його багатогранного духовного досвіду.

Основні філософські праці Шрі Оробіндо[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]


Література[ред. | ред. код]