Акт 5 листопада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Акт 5 листопада 1916 року — заява німецького генерал-губернатора Г. Беселера у Варшаві й австро-угорського генерал-губернатора К. Кука в Любліні про намір їхніх монархів створити «Королівство Польське». Влітку 1916 р., послаблена наступом російських військ Австро-Угорщина зняла заперечення щодо проекту рейхсканцлера Т. Бетман-Гольвега створити залежну від Німеччини польську державу, що виконає роль буфера. На нарадах у Відні й Пщині союзники узгодили позиції. Відень підвищив статус легіонів Ю. Пілсудського, об'єднавши їх у «Польський запомоговий корпус».

2 листопада 1916 р. Галичині надано широке самоврядування в межах Австро-Угорщини. Зміцнивши зв'язки з польськими колами, Відень відмовився від неодноразових обіцянок адміністративно поділити Галичину за етнічним принципом. Остаточно перекреслювалися сподівання українців на автономію.

Акт 5 листопада задовольняв експансіоністські плани Берліна. 9 листопада на таємному засіданні в Рейхстазі Бетман-Гольвег заявив, що польські землі Німеччини залишаться в її складі, але будуть мобілізовані необхідні для ведення війни людські резерви Польщі. Створення польської держави та визначення її кордонів відкладалося до закінчення війни. Одночасно Беселер звернувся до польського населення із закликом «до зброї» — створення польського війська для війни на Сході. Генерал-губернатор сповістив також, що окупаційні органи продовжуватимуть урядувати на польських територіях. Зростаюче незадоволення поляків змусило окупаційні власті проголосити створення дорадчої польської «Тимчасової ради держави» («Ради стану»). Сформована в січні 1917, вона складалася з 25 чоловік — 15 призначено німецьким і 10 — австро-угорським генерал-губернаторами.

Втілення у життя намірів Акт 5 листопада становило серйозну загрозу для українського населення Галичини.

Література[ред.ред. код]

  • Левицький К. Історія визвольних змагань галицьких українців в часи світової війни 1914—1918 рр., ч. 1—3. Львів, 1930—38
  • Рубинштейн Е. И. Крушение австро-венгерской монархии. М., 1963. (рос.)

Посилання[ред.ред. код]