Алмазівці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Запорізький кінно-гірський гарматний дивізіон
На службі 19171923
Країна  УНР
Належність  Армія УНР
Вид сухопутні війська
Тип артилерія
Чисельність артилерійський дивізіон
Війни/битви Українська революція 1917—1921
Радянсько-українська війна
Перший зимовий похід
Польсько-радянська війна
Розпущено 1923
Командування
Визначні
командувачі
Олекса Алмазів

«Алмазівці»  (Запорізький кінно-гірський гарматний дивізіон, Кінно-гірський дивізіон) — військове з'єднання артилерії армії УНР та Української держави часів Української революції 1917—1921 років полковника О.Д. Алмазова

Історія[ред. | ред. код]

1917 — полковник Олекса Алмазов організував у Києві Гарматний дивізіон двобатарейного складу (згодом — у складі Запорізької дивізії), який в січні 1918 року вів бої проти більшовицьких військ на підступах до Києва.

15 березня 1918 року дивізіон було реорганізовано в Запорозький кінно-гірський гарматний дивізіон Окремої Запорозької дивізії військ Української Центральної Ради. Протягом усієї своєї історії дивізіон очолював Олекса Дмитрович Алмазів (цей дивізіон у Дієвій Армії УНР називався Алмазівським).

На початку квітня 1918 року дивізіон увійшов до складу Кримської групи Армії УНР, яка виконувала завдання по зайняттю Кримського півострова раніше за німецькі частини і взяття під свою команду кораблів в м. Севастополі.

Дивізіон у складі Запорозького корпусу:

  • у червні–листопаді 1918 року охороняв північно-східні кордони України;
  • у лютому–березні 1919 року вів кровопролитні бої проти більшовицьких військ в районі міст Вінниці, Проскурова, Житомира;
  • у серпні 1919 року брав участь у наступі Дієвої Армії УНР і Галицької армії на м. Київ;
  • у вересні-листопаді 1919 року вів важкі бої проти Добровольчої армії генерала А. І. Денікіна та більшовицьких військ;
  • у грудні 1919 — травні 1920 років брав участь у Першому зимовому поході Дієвої Армії УНР.

Наприкінці 1919 — на початку 1920 років дивізіон тимчасово входив до складу 3-ї Залізної стрілецької дивізії Дієвої Армії УНР. У травні 1920 року дивізіон увійшов до складу 1-ї Запорізької дивізії, яка була сформована після завершення Першого зимового походу. Дивізіон мав тоді 50 шабель, 5 гірських гармат і 6 важких кулеметів.

Кожна військова частина Запорозького корпусу Дієвої Армії УНР мала власні традиції. Особливо виділялися такі формації, як кінний полк Чорних запорожців (чорношличники) полковника Петра Дяченка та кінно-гірський артилерійський дивізіон Олекси Алмазова.

У липні-вересні 1920 року Запорозька дивізія воювала з більшовицькими військами на Тернопільщині. 21 листопада 1920 року дивізіон у районні Підволочиська після тяжких боїв з більшовицькими частинами дивізіон відступив за р. Збруч. На території Польщі бійців Запорозької дивізії було роззброєно та інтерновано у табори.

У листопаді 1921 року частина бійців дивізії взяла участь у Другому зимовому поході (Листопадовому рейді) Юрка Тютюнника.

Під час Великодніх свят у 1923 році у м. Лобзові (передмістя м. Кракова) відбувся урочистий парад Кінно-гірського дивізіону генерала О.Алмазова.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]