Січові Стрільці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Галицько-Буковинський Курінь Січових Стрільців
1-й Курінь Січових Стрільців
Полк Січових Стрільців
Окремий загін Січових Стрільців
Дивізія Січових Стрільців
Осадний корпус Січових Стрільців
Корпус Січових Стрільців
Група Січових Стрільців
Січові стрільці Київ(1918).jpg
Січові Стрільці в Києві. Січень 1918 року
На службі 19171921
Країна Flag of Ukraine.svgУНР
Належність Flag of Ukraine.svg Армія УНР
Рід Сухопутні частини
Чисельність 20 000 (1919)
Війни/битви Українсько-більшовицька війна 1917—1921, Українсько-польська війна в Галичині 1918—19
Командири
Визначні
командири
Євген Коновалець


Січові́ Стрільці́ — одна з регулярних формацій Армії УНР у 19171919, яка мала різні форми організації: Галицько-Буковинський Курінь Січових Стрільців, 1-й Курінь Січових Стрільців, Полк Січових Стрільців, Окремий загін Січових Стрільців, Дивізія Січових Стрільців, Осадний корпус Січових Стрільців, Корпус Січових Стрільців, Група Січових Стрільців.

Історія[ред.ред. код]

Назва «січові стрільці» була вперше використана під час Першої світової війни при формуванні у Австро-Угорщині військових підрозділів з галичан (ядро їх становили активісти довоєнного січового, сокілського і пластового руху).

Галицько-Буковинський курінь. 1-й Курінь Січових Стрільців. (11.1917—02.1918)[ред.ред. код]

Галицько-Буковинський Курінь Січових Стрільців зорганізовано у Києві[1] у листопаді 1917 з колишніх полонених українців, що вийшли з австро-угорської армії, з метою захищати Центральну Раду перед наступом більшовиків; командир — сотник Григорій Лисенко; у грудні-січні брав участь у боях під Бахмачем і в Києві, далі захищав уряд УНР під час відступу до Житомира. Відтоді й аж до кінця існування формації Січових Стрільців нею незмінно командував полковник Євген Коновалець. Наприкінці січня 1918 Галицько-Буковинський Курінь Січових Стрільців брав участь у придушенні Січневого повстання в Києві.

Сотня січових стрільців під час військової підготовки. Київ.(1918 р.)

Полк Січових Стрільців (03.1918—04.1918)[ред.ред. код]

По здобутті Києва 1 березня 1918 року 1-й Курінь Січових Стрільців залишився в Києві для охорони порядку і розгорнувся в полк Січових Стрільців у складі двох піших і одного запасного куренів, кінної розвідки і гарматної батерії; він нараховував 3 000 старшин і вояків (у тому ч. бл. ⅓ наддніпрянців). По відмові полку Січових Стрільців продовжувати військову службу після гетьманського перевороту, його роззброїли німці й Січові Стрільці розійшлися по Україні, при чому значна частина їх перейшла на службу до Запорізької дивізії, в якій у 2-му піхотному полку (полковника Петра Болбочана) склали 3-й курінь.

Окремий загін Січових Стрільців (кін.08.1918—11.1918)[ред.ред. код]

У кінці серпня гетьман Павло Скоропадський погодився на формування Окремого загону Січових Стрільців і призначив для нього місце розташування у Білій Церкві; склад: 1 піхотний курінь з 4 сотень, кулеметна сотня, кінна розвідка, гарматна батерія і технічна частина; загальний стан — 59 старшин і 1 187 вояків (бойовий стан — 46 і 816).

Окремий загін Січових Стрільців став на чолі повстання проти гетьмана Скоропадського після проголошення ним федерації з Росією, й у вирішальному бою під Мотовилівкою (18 листопада 1918) Січові Стрільці перемогли гетьманських дружинників. 22 листопада 1918 Січові стрільці рухались від Крюківщини — Монастирський хутір на ст. Пост-Волинський, а вояки Чорноморського куреня — від Борщагівки в напрямі Житомирського шосе. Січові стрільці, дізнавшись про розгром чорноморців, вирішили припинити наступ і закріпитись на зайнятих позиціях, чекаючи підходу нових повстанських загонів, з яких і почалось формування Осадного корпусу під командуванням отамана Є.Коновальця. 27 листопада після обстрілу з гармат німецького полку, що йшов на станцію Боярка 25 листопада і зазнав значних втрат, кинуто проти лівого флангу повстанського війська три полки піхоти, підтримані кіннотою і гарматами. Зав'язався жорстокий бій, у якому обидві сторони зазнали великих втрат. Стрілецьке командування вступило в переговори з наступаючою групою німецьких військ і уклало тимчасове перемир'я на фронті.

Дивізія Січових Стрільців. Корпус Січових Стрільців (12.1918—06.1919)[ред.ред. код]

Під час облоги Києва Січові Стрільці розгорнулися насамперед у Дивізію Січових Стрільців. 3 грудня 1918 наказом по військам Української Народної Республіки з трьох дивізій — січових стрільців, чорноморців і дніпровців створено Осадний корпус під командуванням Є.Коновальця; командир штабу — Юріїв Іван. Дивізія Січових Стрільців (11 000 бійців), Чорноморська дивізія та 1 — 2 Дніпровські дивізії; разом бл. 25 000 вояків, у тому числі бл. 80% наддніпрянців. У ніч на 13 грудня чотири дивізії Осадного корпусу, який на цей час налічував понад 20 тис. багнетів, виступили на Київ і зайняли на підступах до міста позиції, втрачені 29 листопада. 2-у Дніпровську дивізію під командуванням отамана Данченка було перекинуто з Трипільського району на лівий берег Дніпра, звідки вона мала рушити на Дарницю, щоб оточити столицю з півночі. 14 грудня почався загальний наступ формувань Осадного корпусу на Київ, дивізія січових стрільців просувалась в напрямі станція Жуляни — Пост-Волинський — Київ-Пасажирський; вояки Дніпровської дивізії наступали з боку Святошина. У ніч з 14 на 15 грудня місто було зайняте військами Директорії.

Листівка Січових Стрільців Осипа Куриласа із серії «Бо війна війною»

8-16 лютого в передмісті Києва проводилася невдала спроба контрнаступу Осадного корпусу Січових стрільців з метою повернути столицю. У першій фазі другої війни проти більшовицької Росії Осадний корпус Січових Стрільців розклався: його дивізії з протигетьманських повстанців розбіглися або перейшли до ворогів і боєздатною залишилася тільки колишня Дивізія Січових Стрільців, яка в січневих і лютневих боях проти Червоної армії і повстанців зазнала важких втрат. У кінці лютого Корпус Січових Стрільців відтягнено у запілля для реорганізації, після якої він нараховував 500 старшин і 7 000 вояків, але внаслідок бою під Бердичевом (21 — 29 березня 1919) він зменшився до 300 старшин і 4 500 вояків. Незважаючи на дальші бої в районі Шепетівки й Крем'янця, корпус, завдяки новому поповненню, збільшився у червні до 319 старшин і 8 067 вояків (у тому числі 5 172 бойового складу) без гарматних полків і батерій, що були у складі УГА (2-й і 6-й гарматні полки Січових Стрільців) або Армії УНР (4-й полк, 12-та батерія).

Група Січових Стрільців. 1-й полк Січових Стрільців (07.1919—11.1919)[ред.ред. код]

У поході на Київ (липень-серпень 1919), перейменований на Групу Січових Стрільців у складі Армійської групи полковника А. Вольфа, корпус наступав через Шепетівку, Звягель на Коростень (загальний стан: 8 600 старшин і вояків, бойовий — 5100 багнетів, 206 кулеметів, 425 шабель, 42 гармати). Після виникнення нового фронту проти Добровольчої армії генерала А. Денікіна Група Січових Стрільців відступила з-під Коростеня до Шепетівки і в середині жовтня частково перейшла на фронт Добровольчої армії, але в грудні, у зв'язку з катастрофою обох українських армій у «трикутнику смерті», демобілізувалася. 23 листопада 1919 в Любарі гайдамацька бригада отамана О.Волоха роззброїла 1-й полк Січових стрільців й заарештувала його командира полковника І.Андруха.

У 1920, в основному з колишніх Січових Стрільців, зформувалася 6 Січова стрілецька дивізія. Хоч у ній на командних постах були старшини Січових Стрільців, ця дивізія до формації Січових Стрільців не належала.

Склад Корпусу[ред.ред. код]

До складу Групи Січових Стрільців входило: 6 полків піхоти, 6 полків артилерії, кінний полк з 2 дивізіонів, автоброневий дивізіон, 4 — 5 панцерних потягів, об'єднаних у панцерний дивізіон, Кіш Січових Стрільців, Скорострільний вишкіл Січових Стрільців, технічні, ремонтні й обозні частини.

Незмінним командиром корпусу був полковник Євген Коновалець, начальниками штабу — старшини генерального штабу колишньої російської армії, полковники: Б. Сулківський, Валеріян Сологуб, М. Безручко, В. Змієнко, Ю. Отмарштайн. Також головні командні пости були обійняті старшинами колишньої російської армії. Під їх командуванням було 5 полків піхоти (командири: Ю. Осипенко, С. Пищаленко, А. Кмета, В. Мончинський, Т. Виборний), 5 полків артилерії (Зарицький Володимир Антонович, О. Голубаїв, Д. Іньків, Д. Михайлів, Я. Бутрим), амуніційний парк, технічні частини й панцерні потяги; вони також переважали серед командирів куренів, батерей і навіть сотень.

З галицьких старшин були відомі полковники: А. Мельник, І. Рогульський, Р. Сушко, сотник І. Андрух (командир 1 полку піхоти Січових Стрільців), підполковник М. Курах, сотник М. Турок (командир автоброневого дивізіону Січових Стрільців). Серед рядового складу наддніпрянці в піхоті становили бл. 75%, а в артилерії і технічних частинах — 90%; галичани переважали в господарській (незмінний начальник постачання сотник І. Даньків) і санітарній службі (сотник І. Рихло) та в інструкторському персоналі Коша Січових Стрільців і різних вишколів (полковник І. Чмола, сотник В. Соловчук).

«Незрівнянний» організаційний хист Є. Коновальця відзначав Осип Навроцький:

Коновалець зумів об'єднати біля себе ідейних, розумних і бойових старшин, справжніх побратимів зброї, і призначувати їх на відповідні для них місця, відповідальні штабові й командні пости. Вистачить згадати такі прізвища: Андрій Мельник, полк. Роман Сушко, полк. Іван Чмола, полк. Роман Дашкевич, полк. Іван Рогульський, сотник Ярослав Чиж, сотник Михайло Матчак, сотник Василь Кучабський, сотник Федь Черник, сотник Іван Андрух, сотник Микола Опока, сотник М. Загаєвич, сотник М. Бісик, сотник Гриць Гладкий та інші[2]

У формації Січових Стрільців Армія УНР диспонувала військовою частиною, яка виділялася своєю організованістю і боєздатністю. Як головна підпора протигетьманського повстання, Січові Стрільці мали великий вплив на Директорію УНР, але після від'їзду В. Винниченка за кордон цей вплив зменшився. По війні керівні старшини Січових Стрільців були творцями і головними постатями УВО — ОУН.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

 • У багатьох містах є вулиці названі на честь Січових Стрільців: Біла Церква, Львів, Івано-Франківськ, Коломия, Тернопіль, Шепетівка, Хмельницький.
 • У місті Рівне є провулок Січових Стрільців.
 • 29 січня 2014 року з'явилася Вулиця Січових Стрільців у місті Шепетівка.
 • 19 лютого 2015 року з'явилася Вулиця Січових Стрільців у місті Хмельницький.
 • На території усієї західної Україні є пам'ятники Січовим Стрільцям.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. у будинку за адресою вул. Пирогова, 9 — тепер головний корпус Педагогічного університету
 2. О. Навроцький. Полковник Євген Коновалець (Формування його індивідуальности в передісторії і початках Української Військової Організації) [1]

Література[ред.ред. код]

 • Енциклопедія українознавства : Словникова частина : в 11 т. / Наукове Товариство ім. Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж ; Нью-Йорк ; Львів : Молоде життя, 1954–2003.
 • Коновалець Є. Причинки до української революції. Прага 1928; 1948;
 • Безручко М. Січові Стрільці в боротьбі за державність. Каліш 1932;
 • Золоті Ворота — Історія Січових Стрільців 1917–1919. Л. 1937;
 • Удовиченко О. Україна у війні за державність. Вінншеґ 19S4;
 • Ріпецький С. Укр. Січ. Стрілецтво. Нью-Йорк 1956;
 • Дашкевич Р. Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Ворота. Нью-Йорк 1965;
 • Корпус Січових Стрільців. Воєнноісторичний нарис. Чикаго 1969;
 • Євген Коновалець та його доба. Мюнхен 1974.
 • Довбня В. Січові Стрільці київського формування у визвольних змаганнях 1917–1920 років: організація та правові засади діяльності. — Київ, 2002. — С. 181;
 • Ковальчук М. На чолі Січових Стрільців. Військово-політична діяльність Євгена Коновальця в 1917–1921 рр / М. Ковальчук. — Київ, 2010. — 288 с.
 • Хома І. Січові Стрільці. Створення, військово-політична діяльність і збройна боротьба Січових Стрільців у 1917–1919 рр. / Іван Хома. — К.: Наш час, 2011. — 104 с.
 • Інститут історії України
Історія України Це незавершена стаття з української історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.