Ампутація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Посібник 18ст. щодо ходу виконання ампутацій із зупинкою кровотечі.
J. McKnight, Друга виживша людина після потрійної ампутації в 1865 році в наслідок залізничної катастрофи

Ампута́ція (лат. amputo — відрізаю) — хірургічна операція, що полягає у відтинанні периферичної частини якого-небудь органу. Найчастіше, коли йде мова про ампутацію в побутовому розумінні, мається наувазі ампутації кінцівки, хоча в більш ширшому розумінні, можна розуміти і ампутацію грудної залози, язика тощо.

В минулому, особливо під час військових дій ампутація кінцівок застосовувалась дуже широко. Тепер завдяки значному розвиткові консервативного лікування до ампутації кінцівок вдаються лише в крайньому разі з метою уникнути загрози життю хворого. Під час німецько-радянської війни радянські хірурги досягли великих успіхів у лікуванні поранень кінцівок, що привело до значного зменшення кількості ампутацій після війни.

Покази щодо ампутації кінцівок[ред.ред. код]

Причинами щодо ампутації кінцівки є:

Цікаві факти[ред.ред. код]

Ампутацію хвоста у тварин часто виконують з косметичною метою у деяких порід собак (боксери, доберман, спанієлі, фокстер'єри та ін) або при розтрощених травмах, новоутвореннях та інших ураженнях хвоста. Ампутацію хвоста з косметичною метою виконують на 6-10-й день після народження. Довжина хвоста визначається відповідними вимогами стандарту для окремих порід.

В природі відомі такі явища, коли ампутація частини тіла рятує життя організму, наприклад, можливе відрив, або аутотомія частини хвоста ящірка при підійманні плазуна в повітря і утриманні за кінчик хвоста. Частина хвосту відривається, а згодом виростає наново.[1]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]