Ампутація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ампутація
J. McKnight.jpg
Джо Макнайт, якому проведено ампутацію трьох кінцівок після катастрофі на залізниці
Спеціальність невідкладна медична допомога
MeSH D000673
Посібник XVIII ст. щодо ходу виконання ампутацій із зупинкою кровотечі.

Ампута́ція (лат. amputo — відрізаю) — хірургічна операція, що полягає у відтинанні периферичної частини будь-якого органу. Найчастіше, коли йде мова про ампутацію в побутовому розумінні, мають на увазі ампутації кінцівки, хоча в більш ширшому значенні, можна розуміти і ампутацію грудної залози, язика тощо. Також, відрізання кінцівки (або її периферичної частини) через суглоб називають екзартикуляція, а повне відтинання органа — екстирпація.

Втрату частини кінцівки, тулуба, обличчя, черепа, статевих органів внаслідок будь-якої травми називають травматичною ампутацією.

Історичні відомості[ред. | ред. код]

У минулому, особливо під час військових дій ампутацію кінцівок застосовували дуже широко. Основною проблемою при виконанні цієї операції до відкриття та застосування наркозу був час виконання, чим довше виконувалась операція, тим менше шансів на виживання у пацієнта. Це призводило до інвалідизації, але дозволяло врятувати життя в «польових умовах».

Тепер завдяки значному розвиткові консервативного лікування та методик надання невідкладної та першої медичної допомоги до ампутації кінцівок вдаються лише в крайньому разі з метою уникнути загрози життю хворого. Під час Другої світової війни радянські хірурги досягли великих успіхів у лікуванні поранень кінцівок, що привело до значного зменшення кількості ампутацій після війни[джерело?].

Показання щодо ампутації кінцівок[ред. | ред. код]

Причинами щодо ампутації кінцівки є:

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Найвідомішою ампутацією є кастрація, яку виконують як тваринам, так і людям.

До винайдення загального знеболювання, хірург якомога швидше виконував ампутацію (~20-30 хв.), це приводило до поранень асистентів та операційних медсестер.

Ампутацію хвоста у тварин часто виконують з косметичною метою у деяких порід собак (боксери, добермани, спанієлі, фокстер'єри та ін) або при розтрощених травмах, новоутвореннях та інших ураженнях хвоста. Ампутацію хвоста з косметичною метою виконують на 6-10-й день після народження. Довжина хвоста визначається відповідними вимогами стандарту для окремих порід.

У природі відомі такі явища, коли ампутація частини тіла рятує життя організму. Наприклад, відрив (або аутотомія) частини хвоста ящірки(напр.веретільницеві) при небезпеці або утриманні за кінчик хвоста. Частина хвоста відривається, а згодом виростає знову.[1]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Чому ящірка відкидає хвіст. Архів оригіналу за 20 вересня 2016. Процитовано 26 січня 2016. 

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]