Аравія Петреа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Провінція Кам'яниста Аравія на мапі Римської імперії (на 116 р.)

Аравія Петреа (лат. Arabia Petraea) — прикордонна провінція Римської імперії з центром у місті Петра, створена на початку II століття. [1]. Ввійшла до складу Римської імперії у 106 році при імператорі Траяні після успішного захоплення ним Набатейського царства. Територія Аравії включала в себе території в сучасній Йорданії, південь сучасної Сирії, території на Синайському півострові і північно-західної частини сучасної Саудівської Аравії.

Стратегічно провінція забезпечувала безпеку Сирії, Юдеї та Єгипту з південного сходу, а також безпеку морських шляхів по Червоному морю [2]. Приблизно в 297 році (при Діоклетіані) Аравія Петреа була розділена на дві провінції з центрами Петра і Востра [1], отримала ім'я Аравія і з тим ім'ям у 395 році перейшла до Східної Римської імперії.

Римський період був періодом відновлення економічного процвітання Аравії. Римляни відремонтували стару Царську дорогу. У аравійських містах з'явилося багато нових будівель. Караванна торгівля з парфянами на сході процвітала. При імператорі Діоклетіані легіонерами в Аравії була побудована мережа укріплень, які отримали назву Арабський лімес. У пізній античності він був демонтований. Імператор Анастасій I визнав незалежну федерацію арабських племен з Ємену як римського союзника за умови, що вони будуть захищати східні кордони. Їх цар отримав титул патрикія. В 604 р., коли Сасаніди вторглися в Візантійську імперію, араби вже не воювали за візантійців і треба було майже чверть століття, поки імператор Іраклій не вигнав загарбників. Незабаром Аравія увійшла до складу Арабського халіфату, який зароджувався.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Аравия — статья из Большой советской энциклопедии (3-е издание)
  2. Історія Стародавнього Риму: Підручник / Під ред. В. І. Кузищина. — 2-е вид., Перероб. і доп.

Література[ред. | ред. код]