Мезія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мезія на мапі римських провінцій
Ancient balkans 4thcentury.png

Мезія (лат. Moesia, грец. Μοισία)  — антична область на території теперішньої Болгарії, на південному березі річки Дунай, а також провінція Римської імперії. Вона включала території сучасної Півночі Македонії, півдня Сербії (Верхня Мезія), північ Болгарії, південний схід Румунії, південь Молдови і Буджака (Нижня Мезія).

У стародавніх географічних джерелах Мезія була обмежена на півдні Балканами і Шар-Планиною, на заході річкою Дрина, на півночі Дунаєм і на сході Чорним морем. Область була заселена головним чином фракійцями (гети, мези, бєссі та ін.), даками та іллірійцями.

Область отримала свою назву від народності мези, які проживали там до римського завоювання у 29 році до н.е. Офіційно став римською провінцією у 6 р. н.е..

У 46 році до Мезій приєднано Добруджу.

Мезія була реорганізована імператором Доміціаном в 87 році на дві провінції: Moesia SuperiorВерхня Мезія, (до Дунаю) і Moesia Inferior — Нижня Мезія, (від гирла річки Дунай, а потім вгору за течією).

Сучасне значення Мезії поширюється тільки на землі між Дунаєм, Балканами та Чорним морем. Більша частина її території знаходиться в межах Республіки Болгарії і Середньої та Північної Добруджі в Румунії. Назва не має ніякого політичного або адміністративного значення і використовується лише в історичному сенсі.


Дискусійним до сьогодні є питання щодо утворення провінції Мезії. Ряд вчених називає 29 - 28 рр. до н.е., коли македонська армія Красса розгромила мезів, бастарнів і гетів[1] [2]. Також у хронології цієї події зустрічаються ще дві дати: 6 р. н.е. (свідчення Діона Кассія про Цецину Сєвєра) і 15 р. н.е. (дані Корнелія Тацита про події, коли за Помпеєм Сабіном була збережена провінція Мезія з доповненням ще Ахайї та Македонії[3] С.80-111. О.Г.Бандровський вважає вірним підхід С.Саприкіна, який датує утворення провінції Мезія 15 р. н.е., а свідчення Діона Кассія інтерпретує як вказівку на те, що під час початку паннонсько - далматського повстання в 6 р. н.е. Мезія вже перебувала під управлінням римського військового командування [3]С.86. Біля 12 р. н.е. гети напали на місто Егіс біля Істру. У приморські міста послано Весталіса, що відзначився в битві за Егіс[4]. Це зроблено в ході підготовки до включення їх у римську провінцію, здійснене через три роки. Таким чином, 15 р. н.е. є роком утворення окремої провінції Мезія.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Егоров А.Б. Рим на грани эпох: проблемы рождения и формирования принципата. - Л., 1985
  2. Дзиговский А.Н. Очерки истории сарматов Карпато - Днепровских земель. - Одесса, 2003.
  3. а б Бандровський О.Г. Зовнішня політика Римської імперії в Карпатському регіоні в добу правління імператорів Юліїв - Клавдіїв // Carpatica - Карпатика. Давня та середньовічна історія Карпато - Дунайського ареалу. - Ужгород, 2006. - Вип.34.
  4. Моммзен Т. История Рима. - М., 1949. - Т.V.

Посилання[ред.ред. код]