Батальйонна тактична група

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Батальйонна тактична група (БТГр, бтгр, інколи бтг) — тимчасове, зведене військове формування на основі батальйону, що створюється на період виконання бойового завдання. Зазвичай створюється на основі механізованого або танкового батальйону, якому придають танкову або механізовану роту відповідно. Тактична група додатково посилюється іншими родами військ: артилерією (дивізіон чи батарея), інженерно-саперним підрозділом (рота або взвод), розвідувальним взводом та іншими підрозділами. Утворена таким чином батальйонна тактична група отримує різноманітний арсенал сил та засобів, і здатна автономно вести бойові дії і виконувати широкий спектр завдань: від протистояння танкам до боротьби в міській забудові.[1][2]

Призначення[ред. | ред. код]

Механізований (танковий) батальйон (рота) чи батальйонна (ротна) тактична група, як правило, застосовуються для виконання таких завдань[1]:

в обороні — утримання важливих районів, рубежів і позицій, відбиття наступу противника і завдання ураження його військам, які наступають;

у наступі — прорив оборони противника, розгром (знищення) підрозділів, що обороняються, захоплення важливих районів, рубежів і об'єктів, форсування водних перешкод, переслідування противника, який відходить, ведення зустрічних боїв, здійснення рейдових дій.

Застосування автономних маневрених батальйонних груп (task-group) чисельністю до 350 чоловік розглядається закордонними фахівцями як важливий напрям розвитку способів ведення бойових дій на період до 2035 року.[3]

Застосування[ред. | ред. код]

Російсько-українська війна[ред. | ред. код]

Згідно з аналізом майора ЗС США Амоса Фокса, застосування батальйонно-тактичних груп у війні на Донбасі стало однією з інновацій у веденні бойових дій Росією. Напівавтономні батальйонно-тактичні групи були підсилені тісною зв'язкою розвідувальних БПЛА з артилерією. Ця зв'язка значно підвищила швидкість взаємодії та забезпечувала оперативну підтримку вогнем тактичних з'єднань на полі бою.

Батальйонна тактична група також продемонструвала себе як тонкий та ефективний інструмент для реалізації стратегії сучасної облоги. Її суть зводиться до того, щоб розтягнути у часі бойові дії, навіть маючи військову перевагу і змогу завдати швидкої поразки супротивнику. Розтягнуті у часі бої викликають менше осуду світової спільноти, дають змогу приховати масштаб застосування військових сил, дають постійний політичний тиск на супротивника, що з більшою охотою піде на поступки, відчуваючи повільні, але невпинні втрати позицій.

Успіх використання подібних оперативних з'єднань став причиною того, що Начальник Генштабу ЗС РФ Валерій Герасимов восени 2016 року оголосив про нарощення у російських військах батальйонно-тактичних груп з 66 до 125 до 2018 року.[4][5]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Бойовий статут Сухопутних військ ЗС України. Частина ІІ (батальйон, рота). Затв. наказом КСВ № 574-2010 р.
  2. Штурмові БТГр. Чому ЗСУ потрібно вчитися воювати, використовуючи батальйонно-тактичні групи. ФОКУС (uk). 2021-04-22. Процитовано 2021-04-25. 
  3. Слюсар В.І. Батальйонна тактична група 2035.// Зб. матеріалів V міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми координації воєнно-технічної та оборонно-промислової політики в Україні. Перспективи розвитку озброєння та військової техніки”. – Київ, 11-12 жовтня 2017 р. - C. 82 - 83. - [1].
  4. The Russian–Ukrainian War: Understanding the Dust Clouds on the Battlefield - Modern War Institute. Modern War Institute (en-US). 2017-01-17. Процитовано 2018-03-12. 
  5. svbr (28 янв, 2017 в 18:02). Modern War Institute: Русско-украинская война. Что значат облака пыли над полем боя. Сообщество военных блогеров. Процитовано 2018-03-12. 

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]