Ірина Бокова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Irina Bokova UNESCO.jpg

Ірина Георгієва Бокова (болг. Ирина Георгиева Бокова; нар. 12 липня 1952(19520712), Софія, Болгарія) — державний діяч Болгарії, член Болгарської соціалістичної партії, дипломат, Генеральний директор ЮНЕСКО з 15 листопада 2009 р., переобрана на другий термін - 2013 р.

Біографія[ред.ред. код]

Належить до компартійно-номенклатурної родини. Батько, Георгі Боков, був одним з керівників Болгарської комуністичної партії, головним редактором її офіційного органу — газети «Работническо дело» та секретарем ЦК БКП.

Старший брат Філіп Боков — випускник (1972) Московського державного інституту міжнародних відносин (МДІМВ), політичний діяч Болгарії, надзвичайний та повноважний посол Болгарії в Словенії.

1976 року Ірина Бокова закінчила Московський державний інститут міжнародних відносин за спеціальностю «Міжнародні відносини».

Аспірант Мерілендського університету (Вашингтон) і слухач програми для керівників у Школі державного управління ім. Джона Ф. Кеннеді Гарвардського університету.

19771992 рр. працювала в Міністерстві закордонних справ Болгарії в напрямку співпраці з Організацією Об'єднаних Націй:

19921994 рр. навчалася за програмою НАТО для Центральної та Східної Європи, спеціалізуючись на питаннях захисту прав меншин.

У період з 1995 до 1996 рр. працювала заступником, першим заступником Міністра закордонних справ Болгарії та урядовим секретарем з питань європейської інтеграції.

У період з листопада 1996 р. до лютого 1997 р. Ірина Бокова — Міністр закордонних справ Болгарії, до відставки Голови кабінету міністрів Жана Виденова.

Після відставки Ірина Бокова очолила створений нею Європейський політичний форум, мета якого — сприяння європейській інтеграції Болгарії й популяризація європейських цінностей.

20012005 рр. - обрана депутатом Народних зборів Болгарії, була секретарем парламентської фракції соціалістичного спрямування «Коаліція за Болгарію».

2005 р. призначена Надзвичайним і Повноважним послом Болгарії у Франції та Постійним представником Болгарії в ЮНЕСКО.

22 вересня 2009 р. була рекомендована Виконавчою радою ЮНЕСКО на посаду Генерального директора. Її кандидатуру затвердила Генеральна конференція ЮНЕСКО 15 жовтня 2009 року. Попередником Ірини Бокової на цій посаді був Коіхіро Мацуура. Ірина Бокова обрана першою жінкою й першим представником країн Східної Європи, яка очолила Організацію Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури. 2013 року була переобрана на другий термін.

Підтримка дій Асада і Путіна в Сирії[ред.ред. код]

Після захоплення Ісламської державою в 2016 році сирійського міста Пальміра, який є об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, історична частина Пальміри була частково знищена бойовиками ІДІЛ. Наприкінці березня 2016 р. сирійські війська, що лишаються вірними диктатору Башара Асаду, за підтримкою ВПС Росії та ліванської шиїтської терористичної організації Хезболла здійснили наступ на Пальміру. Вони відвоювали назад зруйноване місто. Ірина Бокова привітала цей наступ як Генеральний директор ЮНЕСКО.[1]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]