Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (приватний проєкт)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр»

рос. Мемориальний центр Голокоста Бабий Яр

англ. Holocaust memorial center Babyn Yar
50°28′17″ пн. ш. 30°26′56″ сх. д. / 50.471389° пн. ш. 30.448889° сх. д. / 50.471389; 30.448889Координати: 50°28′17″ пн. ш. 30°26′56″ сх. д. / 50.471389° пн. ш. 30.448889° сх. д. / 50.471389; 30.448889
Тип Музей Голокосту і науково-дослідний інститут
Країна  Україна
Розташування Київ
Засновник Порошенко Петро Олексійович
Засновано 2016
Сайт babynyar.org
Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (приватний проєкт). Карта розташування: Україна
Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (приватний проєкт)
Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (приватний проєкт) (Україна)
Мапа

CMNS: Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» у Вікісховищі

Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (скорочено МЦГБЯ; також відомий як Babyn Yar Holocaust memorial center, скорочено BYHMC) — приватний, російський проєкт меморіалу жертвам Голокосту у Бабиному Яру в Києві започаткований 29 вересня 2016 року. Проєкт у 2016 році з'явився з ініціятиви та коштом російських бізнесменів Міхаіла Фрідмана, Павла Фукса та Германа Хана, через що його також називають прокремлівським та антиукраїнським[1]. На противагу цьому приватному проєкту спонсорованого російськими олігархами, українські історики та громадські діячі створили у 2017 році, на базі Інституту історії України НАН, проєкт Національного меморіального центру «Бабин Яр» який було розроблено впродовж двох років та представлено українській громадськості у лютому 2019 року[1][2][3][4][5].

Від самої появи у 2016 році цього приватного прокремлівського проєкту, він викликав суттєві застереження у представників наукової спільноти та єврейської громади України через накинуту російськими спонсорами-замовниками олігархами Міхаілом Фрідманом, Павлом Фуксом, та Германом Ханом неприйнятну антиукраїнську ідеологію меморіалу[6][7][8]. Відомий український громадський діяч та радянський дисидент єврейського походження Йосиф Зісельс назвав цей проєкт «троянським конем» російського президента Володимира Путіна, з допомогою якого він збирається нав'язувати світові російський антиукраїнський наратив, що українці антисеміти, націоналісти, фашисти, та нацисти[9][10][11]. Голова наглядової ради МЦГБЯ відкинув компромісну позицію об'єднання обидвох проєктів, що може свідчити про наявність у них підступних планів щодо України.[11] Концепція приватного проєкту передбачає «спекулятивний наголос на Радянському Союзі як об'єкті пам'яті, Бабин Яр без неєврейських жертв (там прямо написано, що військовополонених, душевнохворих, націоналістів, комуністів розстріляно й поховано не в Бабиному Яру) і пособництво у Голокості» тощо[12]. У травні 2020 року з закликом до української влади зупинити антиукраїнський проєкт меморіалу про Бабин Яр спонсорований за гроші російських олігархів у часи російської військової агресії в Україні виступили понад 750 українських інтелектуалів[8].

У 2020 році СБУ повідомило керівника Кабінету міністрів України Дмитра Шмигаля про ризики, які несе в собі російський Меморіальний центр Голокосту Бабин Яр, оскільки запропонований російський проєкт меморіалу може використовуватися Росією для дискредитації України на міжнародній арені та поширення неправдивих звинувачень супроти України. В СБУ порадили Кабінету міністрів України, створювати меморизацію трагедії Бабиного Яру на основі української концепції Національного меморіального центру «Бабин Яр», а не на основі російської концепції МЦГБЯ[13][14]. Однак вже через кілька місяців, у лютому 2021 року, стало відомо, що експертів СБУ, які у 2020 році попереджали керівництво КМУ про загрозу національній безпеці у зв'язку з діяльністю російського проєкту МЦГБЯ було звільнено[15]; тоді ж у лютому 2021 року керівництво МЦГБЯ зробило запит до СБУ[16], у відповідь на який СБУ повідомило про зміну їхньої оцінки діяльності МЦГБЯ й про поточну відсут­ність будь-якої небезпеки у російському проєкті[15].

Історія створення[ред. | ред. код]

Обговорення приватного проєкту меморіалу з керівництвом України[ред. | ред. код]

Про створення меморіалу було оголошено у вересні 2016 році у Києві; на церемонії були присутні Мер Києва Віталій Кличко та тодішній Президент України Петро Порошенко[17]. Слід підкреслити, що тодішній президент України Петро Порошенко не виступав за приватний меморіал «Бабин Яр» коштом російських бізнесменів, натомість на всіх нарадах за участі керівництва Адміністрації президента акцентувалося на тому, що президент обстоює державну концепцію національного Меморіального центру «Бабин Яр», яку мають розробляти українські науковці[18][19][6].

29 липня 2020 року президент України Володимир Зеленський провів відеоконференцію з членами наглядової ради фонду «Меморіал Голокосту „Бабин Яр“», під час якої висловив підтримку необхідності будівництва приватного Меморіального центру пам'яті жертв Голокосту в Бабиному Яру коштом російських бізнесменів Міхаіла Фрідмана, Павла Фукса та Германа Хана[20][21][22]. За підсумком відеоконференції між керівництвом проєкту та президентом України Володимиром Зеленським також було погоджено, що робочу групу зі створення приватного Меморіалу Голокосту «Бабин Яр» очолить голова ОПУ Андрій Єрмак[23][24]. Рішення президента Зеленського викликало осуд серед українських інтелектуалів, які заявили, що підтримка Зеленським приватного проєкту меморіалу в Бабиному Яру, який фінансується переважно російськими олігархами, свідчить про про нерозуміння та ігнорування Зеленським питань національної безпеки України[25][26].

Реакція Київради щодо будівництва російського Меморіалу «Бабин Яр»[ред. | ред. код]

На початку лютого 2021 року керівництво російського проєкту меморіалу «Бабин Яр» подало завку про отримання в оренду земельних ділянок на території Бабиного Яру, для будівництва будівель для іхнього проєкту Меморіалу «Бабин Яр». Це питання мало розглядатися Київрадою 11 лютого 2021 року, однак в останній момент його було знято з порядку денного Київради на 11 лютого 2021 року, через заклики громадськості Києва зупинити будівництво російського Меморіалу «Бабин Яр»[27]. Після цього 15 лютого 2021 року представники української громадськості, серед яких, серед інших, були письменники Юрій Андрухович та Оксана Забужко, журналісти Віталій Портников та Микола Княжицький, кримсько-татарський політик Мустафа Джемілєв, історик Володимир В'ятрович та активіст Сергій Стерненко, розпочали збір підписів із закликом до Київради припинити підтримку російського проекту меморіалізації Бабиного Яру[28][29][30].

Згодом, 15 лютого 2021 року, депутат Київради від партії «Голос» Олександр Лінчевський зареєстрував проект рішення про заборону використання російських грошей у міських проектах Києва, як, наприклад, у російському проєкті меморіалу «Бабин Яр»[31].

Реакція СБУ щодо будівництва російського Меморіалу «Бабин Яр»[ред. | ред. код]

У 2020 році СБУ повідомило голову Кабінету міністрів України Дмитра Шмигаля про ризики, які несе в собі російський Меморіальний центр Голокосту Бабин Яр (скорочено МЦГБЯ, також відомий як Babyn Yar Holocaust memorial center, скорочено BYHMC). Зокрема, в СБУ вважають, що меморизація трагедії Бабиного Яру повинна створюватися на основі української концепції Національного меморіального центру «Бабин Яр», а не російської, оскільки запропонований російський Меморіал «Бабин Яр» може використовуватися Росією для дискредитації України на міжнародній арені та поширення неправдивих звинувачень супроти України[13][14].

Кількома місяцями по тому, у лютому 2021 року стало відомо, що експертів СБУ, які у 2020 році попереджали керівництво КМУ про загрозу національній безпеці у зв'язку з діяльністю російського проєкту МЦГБЯ, було звільнено; тоді ж у лютому 2021 року керівництво МЦГБЯ зробило запит до СБУ, у відповідь на який СБУ повідомило про зміну їхньої оцінки діяльності МЦГБЯ й про поточну відсут­ність будь-якої небезпеки у російському проєкті[15]. Зокрема у листі-відповіді керівництву МЦГБЯ СБУ зазначило, що

…на сьогоднішній день інформація щодо спроб різноманітних іноземних структур використати проєкт МЦГБЯ на шкоду національній безпеці не підтверджується[16].

Керівництво[ред. | ред. код]

Наглядова та Громадська ради[ред. | ред. код]

Від заснування проєкту у 2016 році, головними членами Наглядової ради фонду були три російські олігархи: Михайло Фрідман, Герман Хан та Павло Фукс. Коли тоді у 2016 році вони почули, що цьому російському проекту є опір в Україні, то почали запрошувати до наглядової ради «весільних генералів»[32][33]. Тому 19 березня 2017 року[34] було засновано Наглядову раду фонду й її членами, окрім трьох російських олігархів, стали Натан Щаранський, Віктор Пінчук, Ірина Бокова, Яків Дов Блайх, Святослав Вакарчук, Володимир Кличко, Александр Квасневський, Йошка Фішер, Джо Ліберман, Рональд Лаудер, Світлана Алексієвич та Леонід Кравчук.

Керівництво МЦГБЯ публічно неодноразово висловлювало готовність включити до його Наглядової ради представників вищої української влади[35], однак у своїй заяві від травня 2020 року українські інтелектуали зазначили що

…все має відбуватися із точністю до навпаки: лише українські державні інституції, відповідальні за розробку проєкту меморіялу, мають запрошувати іноземних експертів до участи в його колеґіяльних органах[8].

28 травня 2017 року створено Громадську раду фонду.

Виконавчий, генеральний та арт директори[ред. | ред. код]

З 2016 по 2019 рік виконавчою та стратегічною директоркою проєкту була Яна Барінова, а генеральним директором був Марек Сівець[36][37]. Восени 2019 року Барінова покинула проєкт, а Сівєца понизили у рангу: замість позиції генерального директора проєкта він став старшим радником із міжнародних зв'язків по ЄС, а гендиректором став Макс Яковер[38][39][40].

З осені 2019 року артдиректором меморіалу є російський режисер Ілля Хржановський[39].

Наукова рада[ред. | ред. код]

З 2016 року головним істориком Наукової ради був нідерландський вчений Карел Беркґоф, але він покинув цю посаду у січні 2020 й вирішив не продовжувати контракт із керівництвом проєкту, оскільки він заявив, що більше не може публічно підтримувати цей проєкт «з етичних міркувань» через потребу «захищати свою професійну репутацію»[41][42]. У травні 2020 року на базі Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» створено два науково-дослідних інститути: Інститут дослідження території та ландшафту пам'яті Бабиного Яру (директор — Владислав Гриневич) та Інститут історії Голокосту в Україні і Східній Європі (директор — Андрій Руккас). Коментуючи завдання Інституту дослідження території та ландшафту пам'яті Бабиного Яру, Владислав Гриневич наголосив:

Наші головні принципи — компетентність, наукова незалежність і водночас чутливість у висвітленні трагічної історії Бабиного Яру, а також повна відкритість до дискусій. Бабин Яр — один з найвиразніших символів Голокосту і насильства двох тоталітарних режимів — гітлерівського і сталінського. Голод, розстріли під час терору наприкінці 1930-х; вбиті в часи німецької окупації євреї, роми і сінті, душевнохворі, військовополонені, українські націоналісти, комуністи, пересічні кияни, — увесь цей жахливий насильницький досвід має бути ретельно описаний і осмислений. При цьому треба нарешті покласти край «конкуренції жертв», а також прояснити різницю між західно- і східноєвропейською моделями пам'яті, яка полягає у тому, що Захід ніколи не зазнавав репресій сталінського режиму і не був полем для комуністичних експериментів. Ми маємо також цінувати єдність у різноманітності. Сьогодні в Україні діють державні і недержавні ініціативи з вшанування пам'яті жертв Бабиного Яру, які мають взаємодіяти, не поборюючи, а посилюючи одна одну[43][44][45].

Плани МЦГБЯ щодо відкриття меморіалу на території Бабиного Яру[ред. | ред. код]

6 вересня 2019 року журі міжнародного архітектурного конкурсу одноголосно обрало найкращий проєкт майбутнього Меморіального центру, автором якого виступила команда астрійського архітектурного бюро Querkraft Architekten з австрійським ландшафтним архітектором «Kieran Fraser Landscape Design»[46][47].

Орієнтовна вартість меморіалу, згідно з заявами російських спонсорів проекту, становитиме $100 млн. Відкриття меморіалу планується у 2023 році[48].

Об'єкти відкриті МЦГБЯ на території Бабиного Яру[ред. | ред. код]

Станом на 2021 рік на території Бабиного Яру, а саме на території державного Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» (а не території виділеній МЦГБЯ Київрадою) зусиллями МЦГБЯ побудовано два об'єкти-МАФи (МАФ — мала архітектурна форма, що не потребує дозволу Київради). Це інсталяція «Дзеркальне поле», що відкрилася у вересні 2020 року та символічна синагога як «місце для роздумів», що відкрилася у травні 2021 року. Однак за словами громадського діяча Йосифа Зісельса обидва об'єкти насправді не є МАФами, бо значно перевищили габарити, передбачені для малих архітектурних форм (МАФ повинен бути в висоту не більше 4 метрів, а за площею не більше 20 «квадратів»)[49].

У вересні 2020 року на території державного Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» було відкрито інсталяцію «Дзеркальне поле»; інсталяція складається з колон, які мають отвори від куль. Згодом розгорівся скандал після того як виявилося, що у створенні інсталяції «Дзеркальне поле» брали участь українські військові Третього окремого полк спеціального призначення імені князя Святослава Хороброго, які допомагали створити отвори для куль у інсталяції; частина громадськості критикували факт участі українських війкових у контроверсійному проєкті МЦГБЯ який фінансують коштом російських меценатів[50].

Наприкінці 2020 року стало відомо, що МЦГБЯ планує збудувати синагогу на території Кирилівського православного цвинтаря, що входить безпосередньо до складу Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр»[51][52]; зокрема у вересні 2020 року МЦГБЯ повідомило, що створює «тимчасову малу архітектурну форму Артоб'єкт „Інсталяція Бабин Яр“»[53][54]. У травні 2021 року МЦГБЯ закінчив будиівництво та відкрив на території Бабиного Яру символічну синагогу як «місце для роздумів» у вигляді книги, яку спроєктував швейцарський архітектор Мануель Герц[55]. Зведення цієї синагоги яку через скандальність цього проєкту назвали «синагогою-МАФом»[56][54][57]; супроводжувалося протестами з боку української громадськості та єврейських організації України. Серед претензій протестувальників були відсутність громадського обговорення цього проєкту, відсутність дозволу на повноцінне будівництво синагоги (МЦГБЯ отримало дозвіл лише на бідівництво МАФУ — малої архітектурної форми) та факт того, що синагогу встановили на території Кирилівського православного кладовища, що суперечить як українському законодавству так і релігійнім єврейським канонам[58][59][60][61]. У березні 2021 року Міжнародний меморіальний благодійний фонд «Бабин Яр» подав судовий позов у Київському окружному адміністративному суді до Міністра культури України з вимогою скасувати дозвіл на будівництво синагоги МЦГБЯ на території Кирилівського православного кладовища[62]. В Українському інституті національної пам'яті (УІНП) коментуючи ситуацію зазначили, що будувати релігійні споруди в Бабиному Яру можна, але суворо дотримуючись плану організації території заповідника і лише після громадських слухань та дозволу Мінкульту; голова УІНП Антон Дробович зазначив, що «За планом організації заповідника, передбачено ряд культових споруд на території Бабиного Яру в спеціально відведеному місці. Це можуть бути різні споруди різних конфесій, в тому числі і синагога. Що дуже важливо — не на єврейському, і не на православному цвинтарі»[60][63][64].

Організації, що виступили на підтримку МЦГБЯ[ред. | ред. код]

У червні 2021 року Об'єднана єврейська община України на чолі з Ігорем Коломойським опублікувала публічну заяву щодо «підтримки більше ніж 100 єврейських громад будівництва меморіалу в Бабиному Яру Меморіальним центром Голокосту „Бабин Яр“»; як зазначає видання risu.ua у повідомленні Об'єднаної єврейської общини України не конкретизовано, які саме «100 єврейських громад» підтримують таке звернення[65].

Критика[ред. | ред. код]

Російське походження проєкту та антиукраїнський наратив[ред. | ред. код]

У 2016 році коли російські керівники та засновники шукали учасників у цьому приватному проєкті проєкті, приєднуватися до його створення відмовилися низка українських та закордонних діячів, як-от Тимоті Снайдер[10], Йосиф Зісельс[10], Анатолій Подольський[1], Віталій Нахманович тощо через його «російське» походження та неприйнятність створення меморіалу жертвам Бабиного Яру з російським наративом.

Від самої появи у 2016 році цього приватного проєкту Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (МЦГБЯ) він викликав суттєві заперечення представників української наукової спільноти та єврейської громади[66][67][68][69][70]. Зокрема, сильна недовіра в українському суспільстві до цього проєкту виникла через накинуту російськими спонсорами-замовниками олігархами Міхаілом Фрідманом, Павлом Фуксамном, та Германом Ханом неприйнятної антиукраїнської ідеології та проросійського наративу[6][7][71][18][8][72][73]. За словами українського громадського діяча єврейського походження Йосифа Зісельса цей приватний проєкт за гроші російських олігархів — це «троянський кінь» російського президента Володимира Путіна, з допомогою якого він збирається нав'язувати світові російський антиукраїнський наратив, що українці антисеміти, націоналісти, фашисти, та нацисти[9][10][11][74]. Зісельс також зазначив, що хоча формально цей проєкт й спонсорує Фрідман, Хан та Фукс, та реальним його керманичем є куратор російської війни проти України при президенті Путіні Владислав Сурков[19][32][75]. Практично одночасно з появою цього проєкту приватного меморіалу, у 2017 році українські історики, які не погоджувалися з концепцією кремлівського проєкту, об'єдналися в робочу групу на базі Інституту історії України НАН та створили проєкт національного Меморіального центру «Бабин Яр» який було розроблено впродовж двох років та представлено українській громадськості у лютому 2019 року[1][2][3][4][5].

У листопаді 2017 року після того як на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулося публічне обговорення першої версії 34-сторінкового наративу під назвою «Загальний огляд базового історичного наративу Меморіального центру Голокосту „Бабин Яр“»[76]. Українські інтелектуали вкрай негативно відгукнулися про сенси які цей наратив пропагує й назвали його прокремлівською та антиукраїнською ідеологічною диверсією.[68][69][70] Згодом, у жовтні 2018 року керівництво проєкту випустило оновлену версію 269-сторінкового наративу під назвою «Базовий історичний наратив Меморіального центру Голокосту „Бабин Яр“», у якому за словами керівництва МЦГБЯ нібито було усунуто недоліки які було знайдено у попередній версії наративу[77]; однак українські науковці зазначили, що основне послання першої версії означає, що й подальші обговорення проєкту МЦГБЯ є ширмою для просування насправді російського проєкту й як підкреслив історик В'ячеслав Ліхачов:

У другому повному тексті наративу артикульована відмова від використання терміну «колаборація», який піддали жорсткій критиці історики після оприлюднення попередньої версії цього тексту. Однак така відмова видається тактичною [й здається малоймовірним,] що ініціатори меморіалу прислухалися до критики й швидше обговорюваний текст взагалі не слід серйозно обговорювати, тому що він має очевидну мету — «замилити очі» громадськості. […] Немає ніяких гарантій, що після того, як процес будівництва меморіалу стане незворотним (якщо це відбудеться), експозиція буде відповідати сформульованим на папері принципам[6].

Згодом у грудні 2018 року під час громадських слухань у Комітеті ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, зауваження щодо спонсорування російськими олігархами Фрідманом, Ханом та Фуксом висловив депутат ВРУ Микола Княжицький, зазначивши:

…але вони для нас [Фрідман, Хан та Фукса] є громадянами країни, яка сьогодні вбиває наших людей — вони громадяни Росії. Сьогодні гинуть українські солдати! Вони кожен день гинуть! […] Саме тому, розуміючи це, і це розуміє дуже багато людей в України, які вийдуть туди і не допустять цього будівництва. […] Українське суспільство має гарантувати, що на гроші громадян іншої держави не буде створюватися контент, який паплюжить [український] народ і нашу країну. Крапка[78].

Згодом у травні 2020 року з закликом до української влади зупинити антиукраїнський проєкт меморіалу про Бабин Яр спонсорований за гроші російських олігархів у часи російської військової агресії в Україні виступили понад 750 інтелектуалів серед представників української культурної та наукової спільноти[8][79][80][81][82][83]. Зокрема українські інтелектуали заявили, що вважають

…що цілковита залежність проєкту МЦГБЯ від іноземних інвесторів повністю підпорядковує приватний проєкт меморіялу зовнішнім чинникам та інтересам і позбавляє українське суспільство можливостей впливу на нього… Питання щодо вшанування жертв Бабиного Яру й облаштування в ньому меморіялу повинно перебувати винятково у віданні та під контролем української держави й українського громадянського суспільства і не може бути передане в руки іноземних громадян чи приватних структур[8].

Пізніше у липні 2020 року на дискусії присвяченій ситуації навколо приватного проросійського проекту Меморіалу в Холодному Яру (МЦГБЯ), керівник УІНП Антон Дробович заявив, що

…наразі, враховуючи ступінь руйнівної кількості скандалів, пов'язаних із проєктом МЦГБЯ, держава на сьогодні не має жодних підстав для того, щоб у якийсь спосіб публічно брати участь у заходах цієї ініціативи[84].

У січні 2021 року, на пресконференції в Прес-центрі Українського кризового медіа-центру присвяченій Міжнародному дню пам'яті Голокосту, група українських науковців та громадських діячів виступили категорично проти втілення у життя приватного проєкту меморіального комплексу Бабин Яр (більш відомого як Babyn Yar Holocaust memorial center чи скорочено BYHMC). Серед науковців та громадських діячів, що брали участь у пресконференції, були діяч українського єврейського руху та спів-президент україно-єврейської ГО ВААД України Йосиф Зісельс, заступник голови Робочої групи по створенню Української національної концепції комплексної меморіалізації Бабиного Яру професор Інституту історії України НАНУ Олександр Лисенко та ректор Відкритого православного університету Георгій Коваленко. Зокрема, учасники пресконференції заявили, що створенням подібних проєктів має займатися виключно Українська держава, а не приватні структури із країни агресора — Росії[85][86]. У грудні 2020 року керівник факультету українознавства Торонтського університету Павло-Роберт Магочі виступив із лекцією де зазначив, що «приватно фінансований „російський“ проєкт суперечить інтересам України» та повідомив, що Світовий Конґрес Українців (СКУ) у грудні 2020 року підписав Меморандум про співпрацю з Урядом України для сприяння у завершенні трьох меморіальних проектів — Голодомору, Небесної Сотні та Бабиного Яру — й де зазначалося, що СКУ підтримує саме Український державний проєкт для Бабиного Яру (Проєкт розширеного Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр»)[87]. Згодом у серпні 2021 року Світовий Конґрес Українців виступив з офіційною заявою, що СКУ готові надати понад 20 мільйонів доларів США на підтримку Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» та зауважили, що

…російські та радянські наративи спотворювали історію України, неправдиво зображаючи українців злочинцями, а не жертвами жахливих нацистських злочинів. Щоб захистити історію України від політичних маніпуляцій та дезінформації, ключові меморіальні проєкти, такі як Бабин Яр, повинні бути відповідальністю виключно української держави, а не підпорядковуватися приватним інтересам [МЦГБЯ][88].

У квітні 2021 року проти російського проєкту Меморіалу в Бабиному Яру виступив український телеведучий та політик Сергій Притула та підкреслив, що він відстоює український варіант меморіалізації Бабиного Яру (Проєкт розширеного Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр»)[89]. Згодом у червні 2021 року з публічну заяву проти російського проєкту Меморіалу в Бабиному Яру (МЦГБЯ) оприлюднила спільнота Українського католицького університету (УКУ), яка у своїй заяві зазначила, що сьогодні за повного ігнорування українською владою голосів української громади які виступають проти російського проєкту вже

…повним ходом іде меморіялізація [Бабиного Яру]- цього стражденного місця — за фактично російським сценарієм, схваленим Меморіяльним центром Голокосту «Бабин Яр» (МЦГБЯ)[90][91].

Незаконне отримання земельної ділянки у заповіднику «Бабин Яр»[ред. | ред. код]

У 2017 році було визначено місце будівництва меморіалу на території національного меморіального заповідника «Бабин Яр»[92]. Як згодом з'ясувалося, у 2017 році права на оренду близько 7,8 гектарів землі (дві земельні ділянки: одна на 22,3 тис. м2 строком на 25 років, тобто до 2034 року, а інша 54,8 тис. м2 строком на 5 років, який було поновлено ще на 5 років у 2018 році рішенням Київради тобто до 2023 року[93] за посередництва російського олігарха Павла Фукса викупили у українського олігарха та політика від ОПЗЖ Вадима Рабіновіча за 2,7 млн $ (75 млн ₴ за тодішнім обмінним курсом). За повідомленням українських журналістів Рабінович у 2005—2009 роках не зовсім законно отримав право на оренду у Київради цих двох ділянок землі в Бабиному Яру строком, відповідно, на 25 та 5 років для будівництва меморіалу, який так і не збудував[9][94][6][95].

За припущенням історика В'ячеслава Ліхачова оскільки ділянку землі під будівництво меморіалу було передано на сумнівних підставах, відповідно міськрада Києва має в судовому порядку оскаржити передачу у 2009 році цієї землі Вадиму Рабіновічу (й подальшу пере-передачу Рабіновічем прав на оренду цієї земельної ділянки російському керівництву меморіалу у особі Павла Фукса)[96].

Участь у проєкті меморіалу російського режисера Іллі Хржановського[ред. | ред. код]

29 квітня 2020 з'явився лист українських діячів культури, в якому вони закликали наглядову раду Меморіалу звільнити з посади художнього керівника центру російського кінорежисера Іллю Хржановського та поновити діяльність Громадської ради Меморіалу. У листі йшлося про те, що методи Хржановського «не мають нічого спільного з вшануванням пам'яті жертв Голокосту» і прагнуть «симулювати» моральні вибори минулих трагедій, а не запобігати їх виникненню[97][98].

З критикою концепції Хржановського виступила і колишня виконавча директорка проєкту Яна Барінова:[99]

Методи створення великих інституцій відрізняються від методів створення артхаусних проєктів, нехай і видатних. Можна спробувати екстраполювати ці методи на роботу з пам'яттю, але тоді це не буде Центр Голокосту «Бабин Яр». Це буде креативний простір пам'яті чи експериментальна комемораційна ініціатива. Як завгодно. Але ніяк не центр Голокосту в Україні, який перебуває в діалозі, наприклад, з Яд Вашем чи Вашингтонським меморіалом.

Методи Хржановського передбачають побудову «психометричних алгоритмів», участь у експериментах, «в яких відвідувачі опинятимуться, зокрема, в ролі жертв, колаборантів, нацистів і військовополонених, яких змушували спалювати трупи» тощо». Представлена Хржановським концепція Меморіалу провокує шоковий досвід, а не пам'ятання та розмірковування[100].

Реакція керівництва проєкту: спроба відбілити імідж[ред. | ред. код]

У відповідь на скандал у квітні 2020 року, що розгорівся навколо призначення художнім керівником проєкту російського режисера Іллю Хржановського, керівництво меморіалу заявили, що на 100 % підтримують Хржановського й не збираються його звільняти[101][102].

Згодом, українські ЗМІ дізналися, що реакцією на скандал навколо прокремлівського проєкту Меморіальний центру в Бабиному Яру став пошук антикризових піарників для відновлення іміджу; зокрема, керівництво проєкту у травні 2020 року пропонувало топ PR компаніям на українському ринку гонорар у 200 тисяч доларів для початку компанії з відбілювання проросійського іміджу проєкту. Не відомо яка сама PR компанія виграла цей контракт, але відомо, що кілька великих українських PR компаній, зокрема компанія Gres Todorchuk, публічно заявили, що у травні 2020 року вони відмовилися брати замовлення по відбіленню проросійського іміджу проєкту[103][104]. Одним із напрямків відбілювання іміджу проєкту стало запуск PR кампанії по просуванню тези, що проєкт фінансується не «російськими бізнесмени», а «бізнесменами єврейсько-українського походження»[25].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г Яр пам'яті. reporters.media, 28 вересня 2019
 2. а б Концепція комплексного розвитку (меморіалізації) Бабиного Яру з розширенням меж Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» [Архівовано 30 червня 2020 у Wayback Machine.]. resource.history.org.ua, 2019
 3. а б Концепція комплексного розвитку (меморіалізації) Бабиного Яру з розширенням меж Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр». Авт. кол.: Г. Боряк (голова), В. Гриневич, М. Гутор, Н. Кашеварова, С. Кот, В. Крупина, Ф. Левітас, О. Лисенко (заст. голови), В. Нахманович (заст. голови), Т. Пастушенко (секретар), І. Патриляк, А. Подольський (заст. голови), І. Пошивайло, О. Сабецька, В. Сімперович, М. Тяглий, А. Шуляр, В. Яременко. Київ: Міністерство культури України; НАН України. Інститут історії України; Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр». 2019. 119 стор. (На правах рукопису)
 4. а б У Києві представлена концепція меморіалізації Бабиного Яру [Архівовано 29 червня 2020 у Wayback Machine.]. radiosvoboda.org, 6 лютого 2019
 5. а б Скандал з російським проєктом у Бабином Яру змусив заговорити про український [Архівовано 29 червня 2020 у Wayback Machine.]. radiosvoboda.org. 19 травня 2020
 6. а б в г д Бабин Яр: до чого тут політична воля, олігархи та «конфлікти пам'яті». censor.net.ua/ua/, 22 червня 2019
 7. а б Бабин Яр: шоу на кістках у театрі абсурду [Архівовано 30 червня 2020 у Wayback Machine.]. istpravda.com.ua, 2020
 8. а б в г д е Звернення української культурної та наукової спільноти щодо меморіялізації Бабиного Яру. Критика. травень 2020. Архів оригіналу за 3 липня 2020. Процитовано 4 червня 2020. 
 9. а б в Що відбувається з Бабиним Яром: яка роль російських олігархів і режисера та української держави . Хмарочос, 25.4.2020
 10. а б в г «Проблема — не в Хржановському, проблема — в Путіні» — Зісельс про проєкт у Бабиному Яру [Архівовано 29 червня 2020 у Wayback Machine.]. radiosvoboda.org, 14 травня 2020
 11. а б в Йосиф Зісельс про проєкт Бабиного Яру: Це «троянський кінь», якого Путін «дарує» Україні [Архівовано 29 червня 2020 у Wayback Machine.]. pravda.com.ua/ukr, 14 травня 2020
 12. Віталій Нахманович, Юлія Бентя. Віталій Нахманович: «У Бабиному Яру не має бути жодних приватних проєктів. Крапка». Архів оригіналу за 11 жовтня 2021. Процитовано 11 жовтня 2021. 
 13. а б СБУ побачила можливість використання створюваного центру "Бабин Яр" для дискредитації України. focus.ua/uk/. 16 лютого 2021. Архів оригіналу за 7 серпня 2021. Процитовано 7 серпня 2021. 
 14. а б СБУ інформувала Шмигаля і Мінкульт про можливе використання Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" для дискредитації України. ДОКУМЕНТ. censor.net/ua/. 25 січня 2021. Архів оригіналу за 7 серпня 2021. Процитовано 7 серпня 2021. 
 15. а б в «Автори російського проєкту «Бабиного Яру» хочуть перетворити це місце у своєрідний Діснейленд...». wz.lviv.ua. 18 лютого 2021. Архів оригіналу за 18 лютого 2021. Процитовано 18 лютого 2021. 
 16. а б СБУ спростувала звинувачення на адресу Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр». ДОКУМЕНТ. babynyar.org/ua/. 1 лютого 2021. Архів оригіналу за 18 лютого 2021. Процитовано 18 лютого 2021. 
 17. Ніколи знову. Трагедія не має повторитися - Президент спільно з громадськими діячами ініціював створення Меморіального центру «Бабин Яр» — Офіційне інтернет-представництво Президента України. Офіційне інтернет-представництво Президента України (укр.). 29 вересня 2016. Архів оригіналу за 2 листопада 2016. Процитовано 5 грудня 2017. 
 18. а б Бабин Яр. Зеленський та Вакарчук на межі грандіозного скандалу [Архівовано 30 червня 2020 у Wayback Machine.]. glavcom.ua. 17 липня 2019
 19. а б Йосип Зісельс: Меморіал «Бабин яр» — це дуже підступний проект для України [Архівовано 11 листопада 2021 у Wayback Machine.]. glavcom.ua. 10 липня 2019
 20. Президент обговорив будівництво меморіалу «Бабин Яр» у Києві. president.gov.ua, 29 липня 2020 року
 21. Президент підтримав будівництво Меморіалу Голокосту «Бабин Яр» у Києві. babynyar.org, 29 липня 2020
 22. Зеленський підтримав будівництво Центру Голокосту «Бабин Яр». zbruc.eu, 29.07.2020
 23. Президент підтримав будівництво Меморіалу «Бабин Яр»: робочу групу очолить Андрій Єрмак — ізраїльські ЗМІ. zn.ua/ukr/, 30 липня 2020
 24. Єрмак очолить групу з координації будівництва меморіалу «Бабин Яр». pravda.com.ua, 31 липня 2020
 25. а б Вкотре про Бабин Яр. zbruc.eu, 5 серпня 2020
 26. Нове старе протистояння. або Два проєкти над Бабиним Яром [Архівовано 8 серпня 2020 у Wayback Machine.]. day.kyiv.ua/uk/, 7 серпня 2020
 27. Російський проєкт реконструкції меморіалу «Бабин Яр» зняли з розгляду Київради. bykvu.com. 11 лютого 2021. Архів оригіналу за 7 серпня 2021. Процитовано 7 серпня 2021. 
 28. Київські активісти розпочали збір підписів із закликом припинити підтримку російського проекту меморіалізації Бабиного Яру. ua.interfax.com.ua. 15 лютого 2021. Архів оригіналу за 7 серпня 2021. Процитовано 7 серпня 2021. 
 29. Громадянське суспільство закликає мера Києва не підтримувати російський проєкт меморіалізації Бабиного Яру. http://babiyar.org.ua/. Міжнародний Меморіальний благодійний фонд «Бабин Яр». 16 лютого 2021. Архів оригіналу за 7 серпня 2021. Процитовано 7 серпня 2021. 
 30. Українська та єврейська інтелігенція закликала Київраду не віддавати росіянам Бабин Яр. zbruc.eu. 17 лютого 2021. Архів оригіналу за 7 травня 2021. Процитовано 18 лютого 2021. 
 31. Лінчевський пропонує Київраді заборонити будівництво меморіалу «Бабин Яр» за російські гроші. bykvu.com/ua/. 15 лютого 2021. Архів оригіналу за 7 серпня 2021. Процитовано 7 серпня 2021. 
 32. а б Україна повинна сама вибудовувати свою політику пам'яті у всіх питаннях власної історії — Зісельс [Архівовано 30 червня 2020 у Wayback Machine.]. hromadske.radio, 17 травня 2020
 33. Що відбувається довкола Бабиного Яру сьогодні? [Архівовано 30 червня 2020 у Wayback Machine.]. istpravda.com.ua, 3 вересня 2018
 34. Створено наглядову раду київського меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" (укр.). Лівий берег. 19 березня 2017. Архів оригіналу за 4 січня 2020. Процитовано 4 січня 2020. 
 35. Зеленського закликали делегувати представника до наглядової ради меморіалу в Бабиному Яру (укр.). РБК-Україна. 3 червня 2020. Архів оригіналу за 3 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020. 
 36. Рада директорів (станом на 2019 рік). babiyar.org. 2019
 37. «34% європейців не мають поняття про Голокост», – Борис Забарко (укр.). Український кризовий медіа-центр. 10 червня 2019. Архів оригіналу за 19 грудня 2019. Процитовано 5 січня 2020. 
 38. Рада директорів (станом на 2020 рік). babiyar.org. 2020
 39. а б Що не подобається українцям у меморіалі «Бабин Яр» — і до чого тут «Дау» [Архівовано 30 червня 2020 у Wayback Machine.]. DW українською, 13.05.2020
 40. БО "БФ "Меморіал Голокосту «Бабин Яр». Код ЄДРПОУ 40900725 [Архівовано 1 липня 2020 у Wayback Machine.]. opendatabot.ua, 2020
 41. Карел Беркгоф заявив, що більше не може підтримувати проєкт Меморіалу «Бабин Яр» [Архівовано 3 липня 2020 у Wayback Machine.]. istpravda.com.ua, 24 квітня 2020
 42. Креатив чи аморальність: чому європейський історик відрікається від Бабиного яру? [Архівовано 30 червня 2020 у Wayback Machine.]. glavcom.ua, 24 квітня 2020
 43. У «Бабиному Яру» створено науково-дослідні інститути [Архівовано 1 липня 2020 у Wayback Machine.]. istpravda.com.ua, 1 травня 2020
 44. Гендиректор меморіалу «Бабин Яр» — про Хржановського, «ДАУ» та історичну пам'ять. the-village.com.ua, 28 квітня 2020
 45. Максим Яковер: «Діснейленду» у Бабиному Яру не буде. DW українською, 28 квітня 2020
 46. У Києві обрали переможця конкурсу на проєкт Меморіального центру Голокосту (укр.). Укрінформ. 9 вересня 2019. Архів оригіналу за 24 грудня 2019. Процитовано 5 січня 2020. 
 47. Новий Меморіальний центр Голокосту у Києві: яким він буде і чому (укр.). Українське радіо. 13 вересня 2019. Архів оригіналу за 14 жовтня 2019. Процитовано 5 січня 2020. 
 48. Babi Yar Holocaust Memorial Center. babiyar.org. Архів оригіналу за 6 грудня 2017. Процитовано 24 травня 2018. 
 49. Проєкція громадянської війни. Як «російський» проєкт «Бабин Яр» розсварює українців скандал [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. glavcom.ua. 2 серпня 2021
 50. Черговий скандал довкола «Бабиного Яру»: чи причетні українські військові до проєктів російських меценатів [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. 5.ua. 08.10.2020
 51. ЦРУ, КҐБ, Щаранський, синагога і Путін. Як може людина, яка боролася проти радянської гебешної системи, сьогодні допомагати їй у вигляді підтримки проросійського, чи якщо хочете «путінського» проєкту BYHMC? [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. istpravda.com.ua 2 лютого 2021
 52. У Бабиному Яру наступного року зведуть меморіальну синагогу. На території Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» у 2021 році, у межах підготовки до 80-их роковин трагедії, заплановано відкриття меморіальної синагоги [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. istpravda.com.ua 9 листопада 2020
 53. Російський проєкт Бабиного Яру: ситуація загострюється? [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. ukrinform.ua. 08.09.2020
 54. а б Синагогу-маф в Бабиному Яру хотіли побудувати без жодних громадських слухань [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. bigkyiv.com.ua. 28.12.2020
 55. Архітектор Синагоги у Бабиному Яру Мануель Герц: Символізм ніколи не буває нейтральним. Українська правда _Життя. Архів оригіналу за 14 травня 2021. Процитовано 19 травня 2021. 
 56. У Бабиному Яру відкрили синагогу-МАФ за російським проєктом (фото) [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. glavcom.ua. 14 травня 2021
 57. Довкола Бабиного Яру розгорівся черговий скандал: єврейська громада проти будівництва синагоги на православному кладовищі [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. hmarochos.kiev.ua. 2021/01/05/
 58. Коментар Йосифа Зісельса щодо зведення «синагоги-МАФ» у Бабиному Яру [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. 04.04.2021
 59. Чому і хто протестує проти синагоги в Бабиному Яру [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. bbc.com/ukrainian. 14 травня 2021
 60. а б Новий скандал у Бабиному Яру: чому єврейські організації виступають проти зведення синагоги [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. 5.ua. 05.01.2021
 61. Синагога у Бабиному Яру: місце для роздумів чи провокація? (14.05.2021) [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. dw.com/uk/. 14.05.2021
 62. Зведення синагоги в Бабиному Яру хочуть заборонити через суд [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. the-village.com.ua. 29 березня 2021
 63. Коментар УІНП щодо розкопок на місці Кирилівського кладовища (оновлено) [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. 01.02.2021
 64. «Виїли мозок всім»: УІНП відмежувався від розкопок Хржановського в Бабиному Яру [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. zbruc.eu. 28.12.2020
 65. Об'єднана єврейська община України на чолі з Коломойським виступила за російський проект меморіалу в Бабиному Яру [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. risu.ua. 22 червня 2021
 66. Музей «Бабин Яр». Відкритий лист-застереження українських істориків. «Ми вважаємо хибним намагання поєднати Бабин Яр лише з історією Голокосту, ігноруючи інші жертви та інші драматичні моменти його історії. Такий підхід лише загострить війну пам'ятей, що вже багато років точиться на теренах Бабиного Яру» [Архівовано 30 червня 2020 у Wayback Machine.]. istpravda.com.ua, 28 березня 2017
 67. Бабин Яр та постколоніальний підхід. Анатолій Подольський: «Ми маємо виховати в собі культуру відповідальності за пам'ять про наше минуле». day.kyiv.ua, 15 серпня 2017
 68. а б Концепція Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр»: невігластво чи наукове шахрайство?. istpravda.com.ua, 1 грудня 2017
 69. а б Відгук на концепцію «Меморіального музею пам'яті жертв Бабиного Яру» підготовлена авторським колективом у складі істориків Інституту історії України НАНУ та інших українських наукових інституцій. resource.history.org.ua, 19 квітня 2018
 70. а б Сьогодні проект Меморіального Центру Голокосту «Бабин Яр» однозначно є прокремлівським і антиукраїнським. Часопис «Форум націй», № 1/163 Вересень 2018
 71. Перейменування «Дорогожичів» на «Бабин Яр» як початок викривлення історичної пам'яті. korydor.in.ua, 24 лютого 2020
 72. Віталій Нахманович: «У Бабиному Яру не має бути жодних приватних проєктів. Крапка» [Архівовано 26 жовтня 2020 у Wayback Machine.]. krytyka.com, квітень 2020
 73. В Україні існує недовіра до проєкту Меморіального центру «Бабин Яр» — Дробович. ukrinform.ua, 26 травня 2020
 74. Меморіал у Бабиному Яру має створювати Україна, а не російські олігархи — Зісельс [Архівовано 30 червня 2020 у Wayback Machine.]. radiosvoboda.org, 10 вересня 2018
 75. Проблема Бабиного Яру не в Хржановському. Яка різниця, хто керує проєктом, замовниками якого є Путін і Сурков? — Зісельс [Архівовано 30 червня 2020 у Wayback Machine.]. censor.net.ua/ua/, 28.06.2020
 76. Загальний огляд базового історичного наративу Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» (україномовна версія від листопада 2017) на сайті babiyar.org
 77. Базовий історичний наратив Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» (україномовна версія від жовтня 2018) на сайті babiyar.org
 78. Стенограма публічних слухань на тему: "Презентація та обговорення проекту концепції "Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» 12 грудня 2018 року. Веде засідання заступник голови Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин ЛОГВИНСЬКИЙ Г. В. [Архівовано 30 червня 2020 у Wayback Machine.]. kompravlud.rada.gov.ua, 12 грудня 2018
 79. Владу просять взяти під контроль будівництво меморіалу в Бабиному Яру. ukrinform.ua, 13 травня 2020
 80. Це іспит на національну та політичну зрілість — владу просять розібратись із меморіалом в Бабиному Яру. Gazeta.ua, 14 травня 2020
 81. Звернення української культурної та наукової спільноти щодо меморіялізації Бабиного Яру. Український центр вивчення історії Голокосту, 13 травня 2020
 82. Інтеліґенція закликала владу взяти контроль над меморіалом у Бабиному Яру. zbruc.eu, 13.05.2020
 83. У Бабиному Яру може функціонувати винятково державний меморіал. Приватний проєкт непрозорий і маніпулятивний, — звернення культурної і наукової спільноти до влади. censor.net.ua/ua/, 13.05.2020
 84. Стенограма: Меморіал Бабиного Яру. Чи можливий консенсус? Панельне обговорення в Українському інституті у Лондоні спільно з «Українсько-єврейською зустріччю» 7 липня 2020 року [Архівовано 6 серпня 2020 у Wayback Machine.]. ukrainianjewishencounter.org. 7 липня 2020 року
 85. Приватний меморіал “Бабин Яр” – це капітуляція української політики пам’яті, – науковці. uacrisis.org/uk/. 26 січня 2021. Архів оригіналу за 7 серпня 2021. Процитовано 7 серпня 2021. 
 86. Зісельс: За будівництвом тимчасової синагоги у Бабиному Яру стоїть спроба Росії спровокувати внутрішній конфлікт в Україні. day.kyiv.ua/uk/. 25 січня 2021. Архів оригіналу за 7 серпня 2021. Процитовано 7 серпня 2021. 
 87. Приватно фінансований «російський» проєкт суперечить інтересам України — Павло-Роберт Маґочій [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. vaadua.org. грудень 2020
 88. СКУ підтверджує підтримку Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» [Архівовано 11 листопада 2021 у Wayback Machine.]. ukrainianworldcongress.org. 6 серпня 2021
 89. Притула: Я проти «російського» проєкту Меморіалу в Бабиному Яру і відстоюю його український варіант [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. detector.media. 26 квітня 2021
 90. Звернення УКУ щодо ситуації довкола меморіялізації Бабиного Яру. Щось дуже трагічне твориться довкола цього символу Голокосту та інших нацистських злочинів. Був час у радянській історії Бабиного Яру, коли його покинутих і недоглянутих могил влада намагалася не бачити. Сьогодні, коли вже повним ходом іде меморіялізація цього стражденного місця за фактично російським сценарієм, схваленим Меморіяльним центром Голокосту «Бабин Яр» (МЦГБЯ), на зміну оптичному прийшло акустичне диво: остережних голосів влада не чує [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. istpravda.com.ua. 16 червня 2021
 91. Звернення Українського католицького університету щодо ситуації довкола меморіялізації Бабиного Яру [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]. ucu.edu.ua. 15 червня 2021
 92. Вікторія Власенко (19 жовтня 2017). Визначене місце будівництва меморіалу Голокосту в Бабиному Яру (укр.). Deutsche Welle. Архів оригіналу за 6 грудня 2017. Процитовано 5 січня 2020. 
 93. оренду у Київської міськради для ділянки розміром 22,3 тис. м2 з кадастровим номером 8000000000:91:105:0005 підписано на 25 років у 2009 році (орендна ставка у 2009—2018 роках становила 3 %, але у 2018 році орендарі успішно зуміли отримати рішення по справі А-25739 від Київської міськради по зниженню її з 3 % до 0,1 % [Архівовано 30 червня 2020 у Wayback Machine.]; ця ділянка 91:105:0005 міститься у списку ділянок Київської міськради, оренда на яку у Київської міськради є ДІЮЧОЮ); оренду у Київської міськради для ділянки розміром 54,8 тис. м2 з кадастровим номером 8000000000:91:005:0039 підписано у 2009 році строком спочатку на 5 років, а потім рішенням А-22085 2015 року та рішенням 42353745 2018 року оренду продовжено ще на 5 років тобто до 2023 року (однка ця ділянка 91:005:0039 міститься у списку ділянок Київської міськради, оренду на яку є НЕ ДІЮЧОЮ, оскільки оренду НЕ БУЛО продовжено Київською міськрадою)
 94. Рабіновича запідозрили в найбільшій земельній оборудці: схема на мільярди. Шахрайським шляхом вибив землю київської громади, а потім цю землю продав разом з боргами. znaj.ua, 28 серпня 2019
 95. Що не так з росіянами в проєкті меморіалу Бабин Яр?. khreschatyk.news, 7 травня 2020
 96. «…Ми вже занадто спізнилися». Історик В'ячеслав Ліхачов — про шляхи подолання кризи довкола меморіалізації трагедії в Бабиному Яру. day.kyiv.ua/uk/, 13 травня 2019
 97. Дарія Поперечна (30 квітня 2020). Діячі культури просять "Бабин Яр" звільнити Хржановського. Лист. Українська правда - Життя. Архів оригіналу за 6 травня 2020. Процитовано 4 червня 2020. 
 98. Рік Хржановського у Меморіалі Бабиного Яру. Хроніки [Архівовано 8 червня 2020 у Wayback Machine.]. ukr.lb.ua. 21 травня 2020
 99. Дарія Бадьйор (28 квітня 2020). Яна Барінова: «Не можна плутати меморіалізацію і маркетинг. Меморіалізація - це глибоке буріння». Портал новин LB.ua. Архів оригіналу за 27 липня 2020. 
 100. Хржановський не повинен працювати в Бабиному Яру — заява. Архів оригіналу за 11 жовтня 2021. Процитовано 11 жовтня 2021. 
 101. Заява БФ Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр». babynyar.org. 22 квітня 2020
 102. Заява Наглядової Ради БФ Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр». babynyar.org. 6 травня 2020
 103. Зеленський підтримав створення меморіалу «Бабин Яр», яким керує скандальний російський режисер Хржановський. bigkyiv.com.ua, 29 липня 2020
 104. У Gres Todorchuk відхрестилися від співпраці з Хржановським та Меморіальним центром «Бабин Яр». bigkyiv.com.ua, 24 травня 2020

Посилання[ред. | ред. код]