Вацдін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Частина серії статей на тему:
Традиційна релігія
Assianism symbol.svg
Символіка ассіанства
Категорія КатегоріяP religion world.svg Портал

Вацдін (ос. Уацдин, Свята Віра) або ж Ацаґ-дін (ос. Æцæг Дін, Справжня Віра) — осетинська віра, заснована на етнічній міфології.

В основу вацдіну увійшли нартський епос і осетинський аґдау (Æгъдау), які сформували етику, традиції, культуру, звичаї, а також свідомість і світосприйняття послідовників віри[1].

У вірі є «Великий Творець», якого осетини називають «Стыр Хуыцау». За переказами, посередником між людьми і «Хуыцау» є Вастирджи, покровитель воїнів і чоловіків. Також існують і інші божества (дзуари), поряд із покровителями (бардуаґі), духами (дауаґі) і ангелами (зеди).

Згідно з останніми дослідженнями, в Північній Осетії послідовниками цієї конфесії є 29 % від усього населення (серед якого тільки 65 % є осетинами)[2]. Крім цього, є осетини, які сповідують віру своїх предків і за межами осетинської автономії, зокрема в самопроголошеній Південній Осетії, інших регіонах Грузії, в деяких регіонах Росії та в Україні. Загальна чисельність прихильників традиційної осетинської віри становить не менше 50 %.

Прихильники вацдіну часто називають себе «ацата»[3].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]