Велика Монголія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Greater Mongolia.svg

Велика Монголія (Монголосфера) (класична монгольська: ᠳᠠᠶᠠᠭᠠᠷ ᠮᠣᠨᠭᠭᠣᠯ; халха монгольська: Даяар Монгол; бурятська:Даяра Монгол; калмицька:Дәяр Моңһл) — територія, населена етнічними монголами.

Термін[ред. | ред. код]

Велика Монголія може трактуватися по-різному: В історико-географічному сенсі включати лише Державу Монголію і в тій чи іншій мірі Внутрішню Монголію (монголосфера у вузькому сенсі слова), додавати до неї території Росії (Бурятію, Калмикію, Туву та Республіку Алтай) та інші монгольські території, включені в КНР, де збереглося значне монгольське населення, в першу чергу в Сіньцзяні, Цінхаї.

Історична Монголія займає територію більше 5 000 000 км². У соціальному сенсі монголосфера (монгольський світ) охоплює діаспори (в США, на Тайвані та ін.).

Люди монголосфери в різному ступені дотримуються традиційної монгольської культури і говорять на одній з декількох монгольських мов. За винятком Держави Монголія, монголи тепер стали однією з форм меншин в більшості цих регіонів.

Червоний колір показує місця зі значною кількістю етнічних монголів, оранжевим показана межа Монгольської імперії (прибл. 1260)

Культура[ред. | ред. код]

Докладніше: Культура Монголія

Культура Монголії складалася під впливом кочового способу життя монголів. Починаючи з XIII століття вона тісно взаємодіяла з культурою Тибету, меншою мірою — Китаю. Її остаточному формуванню сприяє прийняття монголами тибетського буддизму.

У XX столітті сильний вплив на культуру Монголії справила російська, а через посередництво її — європейська культура.

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат різко континентальний[1]. Тут безсніжні та морозні зими, а навесні можливі перепади добових температур, доходять часом до -40 °C.[2]. Найтепліший місяць — липень. Середня температура повітря в цей період на більшій частині території + 20 ° С, на півдні до + 25 ° С[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • «Великий Радянський Енциклопедичний словник», Москва, 1976 рік.
  • «Велика енциклопедія Кирила та Мефодія».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Климат Монголии. Архів оригіналу за 20 жовтень 2013. Процитовано 28 червень 2019. 
  2. Западная Монголия. Архів оригіналу за 10 листопада 2014. Процитовано 30 березня 2015. 
  3. Климат Монголии. Погода в Монголии. Архів оригіналу за 3 квітня 2014. Процитовано 30 березня 2015. 

Посилання[ред. | ред. код]