Басконія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Країна Басків на карті Європи

Баско́нія, Країна Басків або Евска́ді (баск. Euskadi; Евскал Гер'я, баск. Euskal Herria) — історико-культурний регіон у Європі, на південному заході Франції і півночі Іспанії (узбережжя Біскайської затоки). Це територія традиційного розселення басків, де поширені баскська мова, культура, традиції або де вони були поширені у минулому. Країною Басків також називається автономна область на півночі Іспанії (баск. Euskal Autonomia Erkidegoa, ісп. Comunidad Autónoma del País Vasco), яка складає лише західну частину історичного регіону. Тому в іспанській мові термін País Vasco зазвичай стосується лише Баскської автономії, а весь регіон називають Vasconia або баскським терміном Euskal Herria.

Географія та адміністративний поділ[ред.ред. код]

Місто Сан-Себастьян або Доностія (баск. Donostia)

Країна Басків розташована в західних Піренеях на узбережжі Атлантичного океану. Складається з автономного співтовариства Країна Басків і провінції Наварра (в Іспанії), а також північної (французької) Країни Басків (у Франції).

Традиційно поділяється на сім провінцій (баск. lurraldeak), чотири у іспанській Країні Басків і три у французькій Країні Басків. Об'єднання цих семи провінцій баски часом називають Zazpiak Bat (укр. усімох єдині) — це девіз, створений у XIX-му столітті французьким дослідником Антуаном Томсоном д'Аббаді.

Провінції Басконії (Країни Басків):
   Країна Басків (в Іспанії)
   Наварра (в Іспанії)

Південна Країна Басків[ред.ред. код]

Іспанська Країна Басків (баскською Hegoalde, тобто «Південь») або південна Країна Басків — це частина Басконії, розташована в Іспанії, яка включає дві автономні спільноти:

  • Країна Басків, площею 7 234 км², що складається з трьох провінцій, які офіційно іменуються «історичними територіями» (баск. lurralde historikoak, ісп. territorios históricos):
  • Наварра (баск. Nafarroa, ісп. Navarra), столиця Памплона (10 391 км²) є автономною областю, що складається з однієї однойменної провінції. У Конституції Іспанії 1978 року зазначено, що Наварра може стати частиною автономної області Країни Басків. Правляча у Наваррі партія Союз наваррського народу (ісп. Unión del Pueblo Navarro) виступає категорично проти об'єднання з Країною Басків і неодноразово вимагала внести зміни до конституції, усунувши відповідну статтю[1].

Північна Країна Басків[ред.ред. код]

Місто Молеон у Субероа

До Великої французької революції французька частина Країни Басків (баск. Iparralde, тобто «Північ») складалася з провінцій:

Після революції поділ Франції на провінції було скасовано. Станом на 2010 рік французька, або північна Країна Басків є частиною департаменту Атлантичні Піренеї, що входить в регіон Аквітанія. Включає в себе округ Байонна і кантони Молеон-Лішарр і Тардетс-Соролюс.

Історія баскських земель[ред.ред. код]

Згідно з деякими версіями походження басків, вони є одним з найменш асимільованих і змішаних з іншими народів, що проживали на території Західної Європи з часів Палеоліту.

З I століття до н. е.. до середини V століття а територія, заселена басками, номінально була під владою Римської імперії. Через гористий характер місцевості римлянам не вдалося проникнути у всі населені басками області, що дозволило Країні басків зберегти свою мову і національну самобутність.

У період панування вестготів, арабів на Піренейському півострові велика частина території басків залишалася незалежною й була оплотом Реконкісти. У XI—XV століттях Країна басків була під владою Королівства Наварра і Кастилії.

Іспанська частина Країни басків з початку XVI століття увійшла до складу єдиної іспанської держави, частково зберігаючи автономію до 1876 року. Французька частина зберігала деяку автономію до Великої французької революції. У новітній історії частина Країни басків вперше отримала автономію в Іспанії після перемоги Народного фронту в 1936 році, однак була позбавлена самоврядування після падіння республіки в 1939 році. Відповідно до конституції Іспанії 1978 року частина Іспанської країни басків здобула спочатку тимчасову, з січня 1980 року — постійну автономію.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Прапор Країни Басків Це незавершена стаття про Країну Басків.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.