Гордон Фрімен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гордон Фрімен
Gordon Freeman
Гордон Фрімен у Half-Life 2
Гордон Фрімен у Half-Life 2
Поява Half-Life
Інформація
Вид (раса) людина
Стать чоловік
Вік 27 (біологічний вік)
Дата народження Сієтл, штат Вашингтон, США
Рід занять Фізик-теоретик
Виконавець ролі заснований на о́бразах Девіда Спейрера, Еріка Кірмшера, Ґреґа Куммера і Келлі Бейлі

Го́рдон Фрімен (англ. Gordon Freeman) — вигаданий персонаж, головний герой серії відеоігор Half-Life. Має вчену ступінь доктора філософії в галузі теоретичної фізики, яку надав Массачусетський технологічний інститут (MIT). Працюючи фізиком-теоретиком в науково-дослідницькому центрі «Чорна Меза», брав участь у проведенні експерименту над аномальними матеріалами (англ. anomalous materials). В ході експерименту сталася непередбачувана ситуація, — так званий каскадний резонанс яка відкрила неконтрольовані проходи до паралельного світу Зен та спричинила вторгнення її жителів на Землю. Впродовж ігор серії Гордон виступає борцем з наслідками каскадного резонансу.

Біографія персонажа[ред. | ред. код]

Передісторія[ред. | ред. код]

Гордон Фрімен народився в Сієтлі, штат Вашингтон. Змалечку він зацікавився квантовою механікою та теорією відносності; його кумирами були Ейнштейн, Хокінг і Фейнман. Наприкінці 1990-х років, будучи запрошеним студентом до Інсбрукського університету, Гордон був присутнім на ранніх експериментах із телепортації, які проводилися Інститутом експериментальної фізики. Після цього практичне використання телепортації стає пристрастю молодого фізика. У 1999 році Фрімену була присвоєна вчена ступінь доктора філософії (PhD) Массачусетським технологічним інститутом (MIT) за працю:

     
«Спостереження заплутаності Ейнштейна-Подольського-Розена на супраквантових структурах при пропусканні через нелінійний трансурановий кристал імпульсу наддовгих хвиль (НДХ) із набору джерел синхронізованих мод
Оригінальний текст (англ.)

«Observation of Einstein-Podolsky-Rosen Entanglement on Supraquantum Structures by Induction Through Nonlinear Transuranic Crystal of Extremely Long Wavelength (ELW) Pulse from Mode-Locked Source Array.»

— Half-Life 2: Prima Official Game Guide, 2004[1]

Беручи участь у академічних дослідженнях Інсбрукського університету, Гордон був розчарований їхніми повільними темпами розвитку й недостатнім фінансуванням. Захоплений своєю мрією, вчений шукав роботу поза освітніми закладами. Колишній наставник Фрімена в MIT доктор Айзек Кляйнер почав працювати над секретним проектом у Дослідницькому центрі «Чорна Меза» й шукав талановитих помічників. Враховуючи джерела й розміри фінансування, Фрімен підозрював, що в центрі проводяться розробки нового озброєння. Але, не зважаючи на побоювання, вчений прийняв пропозицію роботи, сподіваючись, що мирне використання технологіям також буде знайдено[1].

Фрімен отримав посаду наукового працівника в лабораторії аномальних матеріалів з рівнем доступу 3. Для проживання вченому надали квартиру в гуртожитку дослідницького центру. Перш ніж герой взявся до виконання власних обов'язків, він пройшов курс підготовки з використанням спеціального захисного костюму H.E.V.[2].

Мало що відомо про роботу Фрімена в «Чорній Мезі» до подій Half-Life. В Half-Life 2: Episode One Алікс Венс, комментуючи вміння Гордона швидко пересуватися по вентиляційних шахтах, переказує історію, яку їй розповів доктор Кляйнер. Фрімен і його друг, охоронець Барні змагались, хто швидше дістанеться кабінету професора після того, як той загубив ключ від дверей у свій кабінет[3].

На початку гри Half-Life згадується, що Гордону 27 років[4]. У листі адміністрації зазначено, що Фрімен є неодруженем і не має утриманців[2]. Якщо на початку гри зайти до роздягальні вчених і подивитися у шафку з прізвищем Freeman, то можна побачити фотографію маленької дитини. Проте лишається незрозумілим який стосунок вона має до Гордона.

У відеоіграх[ред. | ред. код]

Half-Life[ред. | ред. код]

В Half-Life Гордон одного дня із запізненням прибув на роботу в «Чорну Мезу», щоб взяти участь в експерименті з аномальним матеріалом, доставленим загадковим G-меном. Після поміщення зразка в установку антимас-спектрометра виникло явище під назвою резонансний каскад, яке відкрило неконтрольовані проходи в паралельний світ Зен. В результаті до «Чорної Мези» потрапили істоти Зену і його розумні мешканці, а сам комплекс зазнав численних руйнувань з причини неочікуваних телепортацій обладнання, персоналу та споруд. В пошуках допомоги Фрімен вибрався на поверхню, паралельно змагаючись із агресивними істотами-прибульцями, але виявив, що урядові війська було надіслано, щоб знищити всіх свідків аварії.

Згодом, коли війська показали неспроможність стримати вторгнення істот Зену, для ліквідації наслідків аварії було надіслано бійців спецпідрозділу HECU. Фрімен, дослухавшись плану вцілілих учених, проник до комплексу «Лямбда», де проводилися випробування пристроїв телепортації, та виявив докази існування експедицій до Зену в минулому. Зрештою йому вдалося з'ясувати, що міжсвітові портали підтримує якась істота в Зені, і він вирушив у паралельний світ, щоб вирішити цю проблему.

В Зені Гордон Фрімен зіткнувся з лідером цивілізації нападників, Нігілантом, і подолав його. При цьому Нігілант намагався пояснити, що його цивілізація була вимушена скористатися можливістю і вторгнутися на Землю, тікаючи від якоїсь загрози. Від загибелі в Зені Гордона врятував G-мен — вражений успіхами вченого, він запропонував Фріменові працювати на нього, на що той погодився.

Між подіями Half-Life, доповнень гри, та Half-Life 2 Гордон перебував у стазисі — стані зупиненого часу в невідомому місці. Вторгнення на Землю завдяки його попереднім діям та допомозі колег було зупинено, але «Чорну Мезу» підірвали атомною бомбою. Невдовзі по всій Землі стали відкриватися нові портали — це явище отримало назву портальні шторми.

Half-Life 2[ред. | ред. код]

Крізь портали прибули загарбники — сили Альянсу — об'єднання кількох цивілізації з різних світів. В ході збройного протистояння, що отримало назву Семигодинної війни, людство зазнало значних втрат. Керівник «Чорної Мези» Воллес Брін звернувся до Альянсу від імені всіх людей, оголосивши капітуляцію, за що отримав від Альянсу фактичну владу над всією планетою. Альянс швидко поневолив Землю, перетворивши її на сировинний придаток і встановивши антиутопічний тоталітарний лад. В умовах осушення океанів, поширення істот-прибульців і загального занепаду цивілізації, люди поступово вимирали. Додатково Альянс пригнітив здатність людей до розмноження. Істоти Зену, які опинилися на Землі, поступово розповсюдилися, а слуги Нігіланта вортигонти після його смерті оселились у віддалених місцях.

В Half-Life 2 G-мен пробудив Фрімена зі стазису, обіцяючи «великі справи». Гордон отямився на шляху до міста Сіті-17, виявивши, що з часу аварії в «Чорній Мезі» минуло біля 20-ти років. Йому вдалося зустріти своїх колег з «Чорної Мези», які опинилися в підпіллі, зокрема Айзека Кляйнера, Барні Калхауна, Ілая Венса і познайомитися з дочкою останнього, Алікс Венс. Допомагаючи повстанцям в боротьбі проти гніту Альянсу і Воллеса Бріна зокрема, Гордон дав надію на можливість зміни існуючого ладу. Подвиги Фрімена та його дивовижна поява зробили його знаковою особою для Опору. Змагаючись із силами Альянсу, «антигромадянин № 1», як прозвали Гордона, проник до Цитаделі — головної урядової та військової споруди на Землі, — та вбив Воллеса Бріна, спричинивши вибух телепорта, крізь який той сподівався втекти до своїх покровителів.

Впродовж подій Half-Life 2: Episode One Фрімен виявив, що Цитадель скоро вибухне, причому цей вибух вигідний Альянсу, оскільки він відкриє портал до інших світів, крізь який зможуть надійти великі війська. Разом з Алікс Гордону вдалося добути інформацію, необхідну для закриття порталу, та призупинити реакцію всередині Цитаделі і евакуювати населення Сіті-17 до моменту, коли Цитадель вибухнула.

В Half-Life 2: Episode Two Гордон з Алікс дісталися до бази повстанців «Білий гай», випередивши надіслані туди війська Альянсу. Дорогою Фрімен зіткнувся з Радниками Альянсу, котрі врятувалися з Цитаделі і перешкоджали його просуванню. Забезпечивши запуск ракети з супутником, який закрив утворений над руїнами Сіті-17 портал, Гордон, однак, не зміг врятувати Ілая Венса від нападу Радників. В їх з Алікс планах було вирушити на пошуки загубленого корабля «Бореаліс» з технологіями, здатними покласти край пануванню Альянсу, однак ці події лишаються ніде не висвітленими.

Розробка образу[ред. | ред. код]

Початково протагоністом Half-Life розроблявся персонаж з робочим ім'ям Іван-космобайкер (Ivan the Space Biker). За дизайном Чака Джонса, він був кремезним бородатим чоловіком в HEV-костюмі оливкового кольору[5]. Ще ранішим його попередником (на стадії розробки ігор Prospero та Quiver, які передували Half-life) була жінка під тимчасовим ім'ям Бібліотекарка або Алеф, яка користувалася б телекінезом[6].

Майк Лейдлоу згодом змінив ім'я персонажа на Дайсон Пуанкаре, щоб підкреслити науково-фантастичну основу гри. В цьому він керувався поєднанням імен фізика Фрімена Дайсона і Анрі Пуанкаре. Ім'я Гордон Фрімен вигадав Ґейб Ньюел, незадоволений запропонованим Лейдлоу варіантом. В процесі доопрацювання Гордону було зменшено бороду, додано волосся, зібране в хвостик, і окуляри.

В Half-Life 2 для створення образу Гордона Фрімена використовувалися фото співробітників Valve Девіда Спейрера, Еріка Кірмшера, Ґреґа Куммера і Келлі Бейлі, які накладалися одне на одне до досягнення шуканої комбінації[7].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Девід Ходгсон. Half-Life 2: Prima Official Game Guide. — Prima Games, 2004. — ISBN 0-7615-4362-7.
  2. а б Гізер Мітчелл. Керівництво до Half-Life. — Sierra Studios, 1998.
  3. Алікс Венс: Повітропровід. Знаю, як ти любиш по них лазити. Доктор Кляйнер розповідав, як губив ключ від кабінету, а ви з Барні змагались, хто швидше потрапить всередину, не ламаючи двері. (Half-Life 2: Episode One, Глава 3: «Знедолені»)
  4. Титри: Суб'єкт — Гордон Фрімен. Чоловік, 27 років. (Half-Life, Глава 1: «Ласкаво просимо до „Чорної Мези“»)
  5. The Cabal: Valve’s Design Process For Creating Half-Life. www.gamasutra.com. Архів оригіналу за 13 грудня 2015. Процитовано 14 грудня 2015. 
  6. Hodgson, David (2004). Half-Life 2: Raising the Bar. Prima Games. с. 10. 
  7. Hodgson, David (2004). Half-Life 2: Raising the Bar. Prima Games. с. 30, 145. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • Half-life 2: Raising the Bar, Valve, David SJ. Hodgson, Prima Games, 2004, ISBN 0761543643, 9780761543640, 287 с.