Фрімен Дайсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фрімен Дайсон
Freeman Dyson.jpg
Народився 15 грудня 1923(1923-12-15) (94 роки)
Кроуторн, Беркшир, Англія
Громадянство
(підданство)
Flag of the United Kingdom.svg Велика Британія
Flag of the United States.svg США
Національність Англієць
Місце проживання Flag of the United States.svg США
Діяльність фізика
Відомий завдяки сфера Дайсона, рівняння Дайсона
Alma mater Кембриджський університет
Науковий ступінь докторський ступінь[d][1]
Вчене звання професор
Володіє мовами англійська[2]
Заклад Принстонський університет
Членство Лондонське королівське товариство, Французька академія наук, Національна академія деї Лінчеї, Національна академія наук США, Баварська академія наук, Американська академія мистецтв і наук, Російська академія наук, Американське філософське товариство[3] і Американське фізичне товариство[3]
Батько George Dyson[d]
У шлюбі з Верена Х'юбер-Дайсон[en]
Діти Естер, Джордж[en], Дороті, Мія, Ребекка, Емілі
Нагороди член Лондонського королівського товариства
Сторінка в Інтернеті sns.ias.edu/~dyson/

Фрімен Дайсон (англ. Freeman Dyson, нар. 15 грудня 1923) — фізик-теоретик, відомий завдяки своїм роботам у сфері квантової фізики, ядерної енергетики, фізики твердого тіла, професор Принстонського університету (США).

Біографія[ред. | ред. код]

Фрімен Дайсон народився у Великій Британії в 1923 році, після війни отримав ступінь бакалавра математики в Кембриджі і перебрався до США, де отримав роботу в Принстонському університеті.

Працював, зокрема, над проектом створення атомних двигунів для космічних кораблів, брав участь у розробці ядерних реакторів.

Він є автором праць із квантової електродинаміки, робіт з теорії магнетизму (формалізм спінових хвиль Дайсона), теорії енергетичного спектру ядер (розподіл Дайсона). Вчений активно цікавився проблемою неземної цивілізації, походження життя.

Дайсон створив проект розселення квадрильйонів людей у Сонячній системі. Він припустив, що високорозвинені цивілізації у Всесвіті створюють навколо зірок «сфери» (їх називають «сферами Дайсона»), повністю вловлюють їхню енергію, і запропонував шукати братів по розуму за інфрачервоним випромінюванням цих сфер.

Ще одна ідея Дайсона — створення методом генної інженерії рослин (дерев Дайсона), які можна використати для вирощування на кометах. Такі рослини могли б брати участь у створенні придатної для дихання людини атмосфери, забезпечуючи таким чином умови для проживання та просування людства за межами Сонячної системи.

Дайсон і його книги удостоєні багатьох міжнародних премій, серед яких Темплтонівська премія за успіхи в дослідженні чи відкритті у духовному житті.

Думки Дайсона[ред. | ред. код]

Про Вікіпедію[ред. | ред. код]

Навіть у системі з максимальним шумом помилки можна надійно виправляти, передаючи точну інформацію, за умови, що сигнал має достатню надлишковість. Ось так, по суті, працює Вікіпедія. ... Наука це сума великої кількості загадок. Це безупинна суперечка між великим натовпом голосів. Вона більше нагадує Вікіпедію, ніж Енциклопедію Британіку.[4]

Праці[ред. | ред. код]

  • Дайсон Ф. Статистическая теория энергетических уровней сложных систем. — М. : ИЛ, 1963. — 124 с.
  • Дайсон Ф., тер Хаар Д. Нейтронные звезды и пульсары. — М. : Мир, 1973. — 192 с.
  • Дайсон Ф., Монтролл Э., Кац М., Фишер М. Устойчивость и фазовые переходы. — М. : Мир, 1973. — 376 с.
  • Дайсон Ф. Релятивистская квантовая механика. — Ижевск : РХД, 2009. — 248 с.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]