Жезл Аарона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аарон з розквітшим жезлом (мініатюра з Speculum humanae salvationis, 1450 р.)

Жезл Аарона — одна із священних речей Скинії.

Біблійна історія[ред. | ред. код]

Під час подорожі в пустелі деякі племена, невдоволені вибором Левійового племені на службу Богові, заявили про своє право на це місце. Щоб розв'язати суперечку, вирішили скористатися судом Божим, жезли всіх керівників племен поклали на ніч у Скинію. Вранці виявилось, що серед них жезл Аарона дав паростки і розцвів мигдалевим деревом, що й стало доказом богообраності левітів в їх священному призначенні Чис 17:1—8). На пам'ять про цю подію жезл Аарона був залишений у скінії, де він зберігався як свята реліквія перед Ковчегом.

Біблійна легенда про незапліднене плодовиношування стала причиною того, що в Середньовіччі мигдаль вважався символом незайманості. Жезл Аарона володів й іншими чудотворними властивостями. Наприклад, він міг перетворюватися в змію, з'їдаючи інших змій (саме це у свій час відбулося в Єгипті у палаці Фараона).

У християнстві[ред. | ред. код]

Оповідь св. Ієроніма про обрання Йосипа Обручника з числа претендентів на руку Діви Марії аналогічним жеребом з розквітлим жезлом є переробкою біблійної історії.

У християнській екзегетиці чудесно розквітлий Ааронів жезл вважається символом Богородиці і в цьому значенні часто зустрічається в іконографії, в мініатюрах, монументальному живописі, іконах (католицька іконографія Богородиці), будучи атрибутом як Аарона, так і Йосипа.

Згадується в християнській гімнографії.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]