Зенит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фотоаппарат «Зенит-Е» з об'єктивом «Гелиос-44-2»

«Зени́т» (Зеніт) — загальна назва серії радянських та російських однооб'єктивних дзеркальних та компактних фотокамер, що випускались у 1952 — 2005 роках, та товарний знак, що належить Красногорському механічному заводу (КМЗ) у м. Красногорськ у Росії. З 1973 року фотокамери «Зенит» випускались і на Оптико-механічному заводі у м. Вілейка (Республіка Білорусь) Білоруського оптико-механічного об'єднання (БелОМО).

Фотокамери «Зенит» використовують стандартну фотоплівку формату 135. Більшість моделей мають шторний затвор, розташований у фокальній площині з тканинними шторками або металічними ламелями. Дзеркальні фотокамери Зенит мають змінний об'єктив, який приєднується за допомогою одного із видів з'єднання:

Наймасовішою моделлю фотокамер «Зенит» і водночас наймасовішим однооб'єктивним дзеркальним фотоапаратом у світі став «Зенит-Е» (див. ru:Зенит-Е). З 1965 по 1982 р. на двох заводах («Красногорський завод ім. С.А. Звєрєва» та «Вілейський завод «Зеніт») було випущено загалом понад 8 мільйонів екземплярів цієї фотокамери.

Крім однооб'єктивних дзеркальних фотокамери, розрахованих на використання плівки формату 135, були випущені і фотокамери для використання плівки формату APS (Зенит-APS, Зенит-96, Зенит-500), та цілий ряд компактних фотокамер, проте великого поширення вони не набули.

Остання модель випущена КМЗ — «Зенит-КМ» (2001 р.) має ламельний електронний затвор, цифрову систему керування експозицією, моторизовану подачу плівки та байонет К. Розробка нових моделей фотокамер «Зенит» тривала до початку 2005 року, коли було розформовано відділ фототехніки НТЦ КМЗ[1]. Останньою моделлю, що розроблялась був проект цифрової однооб'єктивної дзеркальної фотокамери «Зенит-408». Відомо, що 2 червня 2007 року керівництво КМЗ прийняло рішення про відновлення відділу фототехніки НТЦ КМЗ та відновлення проекту розробки цифрових фотокамер «Зенит-N1» та «Зенит-408»[2].

Фотокамери «Зенит» експортувались під торговими марками Zenit, Zeniflex, Revue, Revueflex, Cambron, Calimar, Prinzflex, Meprozenit, Phokina, Spiraflex та інші, в той же час відомо ряд фотокамер та об'єктивів інших виробників (крім БелОМО), які промарковані як «Зенит» чи Zenit, здебільшого без дозволу КМЗ.

Моделі фотокамер «Зеніт»[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]