Діафрагмове число

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шкала відстані (зверху),
калькулятор ГРЗП (в центрі),
шкала діафрагм (знизу). Встановлена ​​діафрагма 1:8
Чим більша діафрагма і менше діафрагмове число, тим більше світла потрапляє через об'єктив

Діафрагмове число або Відносний отвір об'єктива - відношення діаметра вхідного отвору окуляра об'єктива до його задньої фокусної відстані . Його величину виражають у вигляді дробу: , коли чисельник приведений до одиниці. Знаменник відносного отвору називають «діафрагмовим числом» або «числом діафрагми».

Теоретична межа відносного отвору для апланатичних систем 1:0,5.

Відносний отвір об'єктива зменшують діафрагмою, що дозволяє міняти його величину (як правило - східчасто, однак існують об'єктиви і з плавним регулюванням). На оправу об'єктива може бути нанесена шкала з знаменників відносних отворів (числа ірисової діафрагми), відповідних різному значенню діафрагми, на більшості сучасних об'єктивів така шкала (як і кільце регулювання діафрагми) відсутня і установка діафрагми проводиться органами управління на тілі камери. Переклад ірисової діафрагми на одну поділку змінює відносний отвір у рази, що дає збільшення або зменшення освітленості оптичного зображення удвічі, за винятком перших двох чисел ірисової діафрагми, у яких таке відношення може не зберігатись (з тієї причини, що найменше діафрагмене число відповідає повністю відкритій діафрагмі і визначається діаметром лінз).

Шкала ірисової діафрагми стандартизована, і утворює наступний ряд з співвідношеннями квадратів сусідніх елементів як 1:2:

1:0,7; 1:1; 1:1,4; 1:2; 1:2,8; 1:4; 1:5,6; 1:8; 1:11; 1:16; 1: 22; 1:32; 1:45; 1:64.

Перші діафрагмові числа на об'єктивах можуть і не збігатися зі стандартними (1:3,5; 1:2,5; 1:1,8).

Для зручності користування на шкалу діафрагм зазвичай наносять тільки знаменники відносних отворів.

У сучасних автоматичних і напівавтоматичних фотоапаратах, число діафрагми може встановлюватися не тільки на значення стандартного ряду, але і на проміжні величини.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Ландсберг Г.С. Оптика - М.: Наука, 1976. - 928с.