Polaroid

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Polaroid
Тип бізнес
підприємство і виробник камерd
Форма власності товариство з обмеженою відповідальністю
Галузь фотографія і електроніка
Засновано 1937[1]
Засновник(и) Едвін Гербрет Ленд
Закриття (ліквідація) 2008
Штаб-квартира Конкорд і Міннетонка
Продукція цифрова камера
фотоплівка
Окуляри сонцезахисні
polaroid.com(англ.)
CMNS: Polaroid у Вікісховищі

Polaroid Corporation — американська компанія, що виробляє фототехніку й побутову електроніку (LCD-телевізори, портативні DVD-плеєри, цифрові фоторамки). Широко знана як виробник фотоапаратів, що дозволяють робити моментальні фотознімки.

У травні 2017 року один з найвідоміших у світі фотобрендів Polaroid придбав польський мільярдер українського походження В'ячеслав Смолоковський.

Історія[ред. | ред. код]

Успіх компанії Polaroid припав на 80-ті роки, але незабаром під тиском виробників цифрової фототехніки вона втратила свої лідерські позиції на ринку. Положення компанії серйозно похитнулося, і вона навіть була змушена звернутися до процедури банкрутства. Сьогодні легендарна фірма намагається повернутися на ринок фототехніки, намагаючись відродити інтерес людей до моментальної фотографії.

Засновником компанії Polaroid є Едвін Герберт Ленд, що народився в 1909 році в сім'ї східноєвропейських євреїв, які іммігрували до США з Російської імперії. З самого раннього дитинства Едвін цікавився пристроєм калейдоскопів і проводив експерименти зі світлом. Після закінчення школи, в якій він віддавав явну перевагу природним наукам, майбутній винахідник «Полароїд» вступив до Гарварду. Проте вже під час навчання в престижному закладі його захоплює цікава наукова ідея і він кидає університет.

Едвін сконцентрувався на тому, щоб винайти поляризаційними фільтри, за допомогою яких можна було «приглушати» світло. У 1929 році Едвін Ленд повернувся до Гарварду вже з патентом на свій унікальний винахід. Його експерименти з поляризаційними фільтрами вразили керівника кафедри фізики, тому Едвінові тут же надали лабораторію для досліджень з поляризації світла.

Незабаром фільтрами для поляризації світла зацікавилися багато дослідних лабораторій. Тому Едвін вирішив скооперуватися зі своїм викладачем фізики Джорджем Вілрайтом і заснувати власну компанію під назвою Land-Wheelwright для просування винаходу. Першим клієнтом нової невеликої фірми стала компанія Kodak, яка вирішила використовувати поляризатори як фільтри для своїх фотоапаратів. Американське оптичне товариство також викупило у Land-Wheelwright права на виробництво протисонцевих окулярів. Завдяки цим вигідним угодам в 1937 році Едвін Ленд зміг перетворити свою невелику фірму в корпорацію Polaroid.

Спочатку діяльність Polaroid була мало пов'язана з фотографічною технікою. Зокрема, в 1939 році компанія отримала замовлення від американського уряду на розробку самонавідних снарядів. Потім вже під час Другої світової війни інженери Polaroid займалися створенням біноклів, перископів, приладів нічного бачення і оптичних пристроїв для повітряної розвідки.

26 листопада 1948 року перша камера Едвіна Ленда, 95A, надійшла у продаж в універмазі Jordan Marsh у Бостоні за 89,75 доларів[2].

Фотоапарат SX-70[ред. | ред. код]

У 1960-ті компанія представила нову плівку Polacolor, за допомогою якої можна було моментально отримувати тепер уже кольорові фотографії. Одночасно з цим Polaroid працювала над вдосконаленням своїх фотокамер — зменшувалися їх габарити, вносилися нові схеми управління, камери забезпечувалися експонометрією та іншими функціями.

Черговим же проривом стала поява у 1972 році моделі Polaroid SX-70 Land. Це був перший повністю автоматичний фотоапарат для моментального знімання. Фотографу тепер досить було зарядити касету, навести камеру на об'єкт знімання і натиснути на спуск. Через кілька секунд у його руках була готова фотографія. Камера SX-70 мала досить скромні розміри, її можна було взяти з собою на прогулянку, на спортивний матч або концерт.

Фотокамера SX-70 створювалася саме для масового користувача, тому вона була максимально зручною та швидкою в роботі, хоча за якістю фотографій вона як і раніше програвала звичайним фотоапаратам. Для більшості людей побудова композиції, горезвісна гра світла і тіні та інші важливі для професійного фотографа речі відходили на задній план, головним був процес моментального отримання задоволення від знімків. Безумовно, фотоапарат SX-70 чекав оглушливий успіх. Жоден сімейний фотоальбом в Америці вже не обходився без моментальних фотографій, зроблених на «Полароїд».

Едвін Ленд намагався зробити моментальну фотографію виключно монополією компанії Polaroid, вважаючи, що монополія є цілком природним явищем для будь-якої нової компанії, побудованої навколо наукової ідеї.

У 1975 році компанія Kodak вирішила розробити власну систему моментальної фотографії, але незабаром була буквально задавлена позовами від Polaroid. В результаті, Kodak змушена була піти з цього сегменту ринку і компанія Едвіна Ленда довгий час зберігала фактичну монополію.

Головним захистом бізнесу компанії на ринку фототехніки стали численні патенти. Як говорив сам Едвін Ленд: «Єдине, що зберігає нам життя — наша винятковість. А єдине, що захищає нашу винятковість, — патенти». Примітно, що за кількістю патентів, виданих на його ім'я, Ленд поступається тільки легендарному Томасові Едісону.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ROR Data — v1.19 — 2023. — doi:10.5281/ZENODO.7644942
  2. On This Day in 1948, the First Polaroid Camera Was Sold. Архів оригіналу за 7 грудня 2020.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]