Каїр (аеропорт)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Міжнародний аеропорт Каїр
مطار القاهرة الدولي

Cairo international airport logo.gif

Cairo Int. Airport - NASA.JPG

IATA: CAI – ICAO: HECA
Загальні дані
Тип аеропорту Цивільний
Оператор Cairo Airport Authority
Обслуговує Каїр, Єгипет
Висота над
рівнем моря
116 м / 382 фт
Координати 30°07′19″ пн. ш. 031°24′20″ сх. д. / 30.12194° пн. ш. 31.40556° сх. д. / 30.12194; 31.40556
Веб-сайт www.cairo-airport.com
Злітно-посадкові смуги
Напрямок Довжина Тип поверхні
м фт
05L/23R 3,301 10,830 асфальт
05C/23C 3,999 13,120 асфальт
05R/23L 4,000 13,124 асфальт
16/34 3,178 10,427 асфальт

Каїрський міжнародний аеропорт (араб. مطار القاهرة الدولي‎, англ. Cairo International Airport) (IATA: CAI, ICAO: HECA) — найзавантаженіший аеропорт Єгипту і головний хаб національного перевізника Єгипту EgyptAir, члена Star Alliance. Аеропорт розташований у північно-східній частині Каїра, за 15 км від ділової частини міста. Аеропорт управляється спеціальним підрозділом Egyptian Holding Co., яке контролює чотири компанії: Cairo Airport Co., Egyptian Airports Co., National Air Navigation Services і Aviation Information Technology, а також Cairo Airport Authority (CAA), що виконує регуляторну функцію. У 2004 році Fraport AG виграв тендер на управління аеропортом на 8 років[1].

Міжнародний аеропорт Каїр - другий по завантаженості аеропорт Африки після Міжнародного аеропорту Йоганнесбургу в ПАР. Міжнародний аеропорт Каїр прийняв 125 000 літаків у 2007 році. В аеропорту обслуговується 58 пасажирських авіакомпаній (включаючи чартерні) і 10 вантажних авіакомпаній. Після вступу EgyptAir в Star Alliance в липні 2008 аеропорт став позиціюватися як потенційно найбільший хаб для польотів між аеропортами Африки, Середнього Сходу та Європи (чому сприяє можливість обслуговування літаків A380).

У 2007 році послугами аеропорту скористалися 12,577,524 пасажирів (на 16.7% більше, ніж у 2006). В аеропорту функціонують три термінали (третій термінал введений в експлуатацію в кінці квітня 2009)[2]. Аеропорт в своєму розпорядженні має чотири злітно-посадкові смуги, в аеропорту функціонує вантажний термінал. Довжина ВПП 05L/23R 3 300 м, 05C/23C - 4000 м, 16/34 - 3 180 (ширина всіх цих смуг становить 60 м). Четверта ВПС (05R/23L), розташована на південь від льотного поля, має довжину 4 000 і завширшки 65 м, вона може приймати Airbus A380.

Термінали[ред.ред. код]

Термінал 1[ред.ред. код]

Термінал 1 було побудовано в 1945 році. Під час Другої світової війни силами військових США була побудована авіабаза Пейн Філд для ВПС антигітлерівської коаліції не зважаючи на те, що за 5 км від цього місця знаходився аеропорт Алмаза. Коли ВПС США залишили авіабазу в кінці того ж року, громадянська влада прийняла, залишившуюся інфраструктуру і почала використовувати її для здійснення міжнародних рейсів цивільної авіації. У 1963 році Міжнародний аеропорт Каїр замінив старий аеропорт Геліополіс, що знаходився в східній частині Каїру.

У Терміналі знаходяться Зал вильоту 1, Міжнародний зал 3, і Зал 4 для приватної авіації та авіації некомерційних організацій. Під час проведення реконструкції Зал 3, який обслуговував раніше внутрішні рейси, було переобладнано для прийому іноземних пасажирів. Термінал 1 зазвичай називають «Старим аеропортом», попри те, що після реконструкції він оснащений сучаснішим обладнанням, ніж Термінал 2, який носить популярну назву «Новий аеропорт».

Термінал 1 використовується EgyptAir для місцевих і міжнародних рейсів, проте велика частина з них буде переведена в Термінал 3 в 2009 році. Він буде продовжувати використовуватися авіакомпаніями Середнього Сходу, але також буде приймати кілька іноземних авіакомпаній, таких як Air France та KLM, які були туди переведені з Терміналу 2 в 2006 році. У терміналі 1 — 12 гейтів.

CAA запропонувало план розвитку Терміналу «Концепція Аеропорт-Сіті», відповідно до якої буде забезпечено надання безлічі послуг пасажирам, а також широкій публіці. Першою фазою реалізації цього плану стало створення нової торгової зони під назвою 'AirMall', яка буде побудована поряд з Новим Міжнародним залом прибуття 3 Терміналу 1.

Термінал 2 (закрито на ремонт)[ред.ред. код]

Термінал 2 було введено в експлуатацію в 1986 році[3]. Він обслуговує переважно авіакомпанії Європи, Далекого Сходу, країн Затоки та Північної Африки.

Архітектурний проект терміналу обмежує можливості його розширення. При обслуговуванні більше 3 рейсів одночасно або при прибутті двох літаків одночасно утворюються черги. У терміналі розташовані 7 гейтів.

У липні 2008 року Cairo Airport Company (CAC) оголосило про інвестування 400 млн дол у розвиток Терміналу 2. Після реконструкції пропускна спроможність терміналу зросте з 3 млн до 7,5 млн пасажирів на рік. Початок робіт заплановано на середину 2009 року. Крім значного збільшення пропускної здатності планується значно підвищити рівень якості послуг. На час реконструкції тимчасово деякі перевізники будуть переведені в Термінал 3.

Термінал 2 з терміналом 3 з'єднано переходом[2].

Термінал 3[ред.ред. код]

З огляду на зростання пасажиропотоку і обмежені можливості Терміналу 2, Міністерство цивільної авіації прийняло рішення про будівництво Терміналу 3 (введений в експлуатацію в кінці квітня 2009)[2]. Його пропускна здатність у два рази вище, ніж у двох функціонуючих на сьогоднішній день терміналів. Термінал 3 розташовується поруч з терміналом 2 і з'єднаний з ним пішохідним мостом. Змінена конфігурація під'їзних доріг, паркінги перенесено в нове місце. Термінал 3 було урочисто відкрито президентом Єгипту Хосні Мубараком 18 грудня 2008, проте початок експлуатації було перенесено на 2009.

Термінал 3 стане основним хабом EgyptAir, яка буде здійснювати з нього всі свої рейси, як міжнародні, так і внутрішні. У зв'язку зі вступом EgyptAir в Star Alliance всі члени альянсу також будуть обслуговуватися в Терміналі 3.

На час реконструкції Терміналу 2 деякі перевізники тимчасово будуть переведені в Термінал 3 з 2009 року.

Особливості та характеристики Терміналу 3:

 • Трирівнева будівля терміналу площею 205 тис. м², в якому знаходяться зали вильоту та прибуття, основні служби, служба обробки багажу, майстерні, торгова зона.
 • Два пірси змінної пропускної здатності з 22 виходами на внутрішні та міжнародні рейси. Головна будівля терміналу і пірси пов'язані залами. Два гейти будуть обладнані для прийому Airbus A380. Проектується також будівництво третього пірса.
 • У Терміналі 3 23 гейти (2 гейти для A380), 26 пунктів паспортного контролю в зоні реєстрації, 28 пунктів паспортного контролю в залі прибуття, 54 стоянок для літаків, 7 багажних каруселів, 110 стійок реєстрації та 160 ліфтів, траволаторів і ескалаторів.
 • Із зовнішнього боку облаштовані мости і естакада для переходу в і з будівлі терміналу, багатоповерховий паркінг на 3 000 автомобілів, нові під'їзні шляхи до аеропорту з кільцевої автодороги Каїра, удосконалено існуючі під'їзні шляхи.

Після завершення будівництва Терміналу 3 пропускна спроможність Міжнародного аеропорту Каїр подвоїлася і становить 22 млн пасажирів на рік.

Термінал сезонних рейсів[ред.ред. код]

20 вересня 2011 року прем'єр-міністр Шараф відкрив новий термінал сезонних рейсів, розташований на захід від Терміналу 3. Термінал має річну пропускну спроможність 3,2 млн пасажирів (або 1200 пасажирів на годину) з 27 стійками реєстрації і 7 гейтами. Призначений за для зменшення навантаження на існуючі термінали під час паломницьких сезонів[4]

Розвиток інфраструктури[ред.ред. код]

Національний перевізник EgyptAir і єгипетська влада планують розвивати аеропорт як хаб для Середнього Сходу та Африки, тому постійно розвивається інфраструктура аеропорту.

Зокрема реалізуються такі проекти:

 • П'ятизірковий 350-кімнатний готель Le Méridien планується відкрити в 2010 році як частина терміналу (він безпосередньо пов'язаний з терміналом)[2]].
 • Будівництво межтермінального поїзда, який з'єднає всі три пасажирські термінали.
 • Четверта злітно-посадкова смуга завдовжки 4 000 м і шириною 65 м, яка зможе приймати Airbus A380 (здана).
 • Будівництво нового контрольно-диспетчерського пункту.
 • Будівництво гілки метрополітену Каїра, яка з'єднає аеропорт з Гізой. Початок її експлуатації заплановано на 2010 рік.

Авіалінії та напрямки на лютий 2017[ред.ред. код]

Пасажирські[ред.ред. код]

Авіакомпанія Пункт призначення Термінал
Aegean Airlines Афіни 3
Aeroflot Москва-Шереметьєво (призупинено)[5] 1
African Express Airways Бербера, Харгейса 1
Afriqiyah Airways Місрата, Триполі 1
Air Algérie Алжир 1
Air Arabia Рас-ель-Хайма, Шарджа 1
Air Cairo Амман, Джидда 1
Air France Париж-Шарль де Голль 2
Air Leisure Чартер: Асуан, Афіни, Пекін, Шуанлю, Цзянбей, Денпасар/Балі, Гонконг, Хургада, Шанхай-Пудун, Шеньчжень Баоань, Тяньцзінь, Ухань 1
Alexandria Airlines Чартер: Александрія, Акаба, Луксор 1
Alitalia Рим-Фіумічіно 1
AlMasria Universal Airlines Бахрейн, Бергамо, Бурайда, Джидда, Кувейт, Табук, Таїф, Янбу-ель-Бахр 1
Austrian Airlines Відень-Швехат 3
Badr Airlines Хартум 1
British Airways Лондон-Хітроу 2
EgyptAir Абха, Абіджан, Абу-Дабі, Абуджа, Аккра, Аддис-Абеба, Александрія-Борг-ель-Араб, Алжир, Амман, Амстердам, Анкара-Есенбога, Асмара, Асьют, Асуан, Афіни, Багдад, Бахрейн, Бангкок-Суварнабхумі, Барселона-Ель Прат, Пекін, Бейрут, Берлін-Шенефельд, Брюссель, Касабланка, Копенгаген, Даммам, Дар-ес-Салам, Доха, Дубай, Ентеббе, Ербіль, Франкфурт, Бурайда, Женева, Гуанчжоу, Хургада, Стамбул-Ататюрк, Джакарта, Йоханнесбург-О. Р. Тамбо, Джуба, Кано, Хартум, Куала-Лумпур, Кувейт, Лагос, Лондон-Хітроу, Луксор, Мадрид-Барахас, Мілан-Мальпенса, Москва-Домодєдово, Мумбаї, Мюнхен, Маскат, Найробі, Нджамена, New York-JFK, Париж-Шарль-де-Голль, Ер-Ріяд, Рим-Фіумічіно, Шарджа, Шарм-ель-Шейх, Салоніки (з 2 липня 2017)[6], Торонто-Пірсон, Туніс-Карфаген , Відень-Швехат
Сезонний: Міконос (з 6 червня 2017)
Чартер: Осака-Кансай, Токіо-Наріта
3
EgyptAir Джидда, Медіна сезонний термінал
EgyptAir
оператор Air Sinai
Тель-Авів-Бен-Гуріон 3
EgyptAir
оператор EgyptAir Express
Абу-Сімбел, Александрія-Борг-ель-Араб, Асуан, Афіни, Будапешт, Хургада, Ларнака, Луксор, Марса-Алам, Шарм-ель-Шейх, Согаг
Сезонний: Мерса-Матрух
3
Emirates Дубай 1
Eritrean Airlines Маніла, Хартум, Мілан-Мальпенса 1
Ethiopian Airlines Аддис-Абеба 3
Etihad Airways Абу-Дабі 2
Flynas Джидда, Ер-Ріяд[7] 1
Gulf Air Бахрейн 2
Iraqi Airways Багдад, Басра, Ербіль, Сулейманія 1
Jazeera Airways Кувейт 1
Kenya Airways Найробі 1
Korean Air Сеул-Інчхон 1
Kuwait Airways Кувейт 1
Libyan Airlines Бенгазі, Місрата, Сабха, Триполі 1
Lufthansa Франкфурт, Мюнхен 3
Meridiana Мілан-Мальпенса 1
Middle East Airlines Бейрут 1
Nesma Airlines Абха, Ель-Джауф, Хаїль, Джидда, Наджран, Бурайда, Табук, Таїф, Янбу-ель-Бахр 1
Nile Air Абха, Ель-Аїн, Ель-Джауф, Асуан, Багдад, Басра, Бурайда, Ель-Хуфуф, Хургада, Стамбул-Сабіха Гекчен, Джидда, Джизан, Кувейт, Луксор (з 30 грудня) Луксор, Порт-Судан, Шарм-ель-Шейх, Табук, Таїф, Янбу-ель-Бахр 1
Oman Air Маскат 2
Palestinian Airlines Ель-Аріш[8] 1
Petroleum Air Services Харґа, Хургада, Луксор, Порт-Саїд, Рас-Шукер, Шарм-ель-Шейх, Шарк Ель-Кваїнат [9]
Чартер: Анталія, Басра, Міконос, Пафос[10]
1
Qatar Airways Доха 1
Royal Air Maroc Касабланка 2
Royal Falcon Амман 2
Royal Jordanian Амман 1
Saudia Абха, Даммам, Джидда, Медіна, Ер-Ріяд, Табук 2
Sudan Airways Хартум, Порт-Судан 1
Sun Air Хартум 1
Syrian Air Дамаск, Латакія 1
Swiss International Air Lines Цюрих 3
Tarco Airlines Хартум[11] 1
Tunisair Туніс-Карфаген 1
Turkish Airlines Стамбул-Ататюрк 3
Yemenia Сана1 1
Notes
 • ^1  Yemenia's здійснює польоти через Біша (аеропорт).[12] However, Yemenia does not have the traffic rights to transport passengers solely between Cairo and Bisha.

Вантажні[ред.ред. код]

Авіакомпанія Пункт призначення
Air France Cargo Париж-Шарль-де-Голль, Нджамена, Реюньйон
Cargolux Бейрут, Люксембург
DHL International Aviation ME Бахрейн
EgyptAir Cargo Бейрут, Шатору, Кельн/Бонн, Стамбул-Ататюрк, Джуба, Мілан-Мальпсена, Москва-Домодєдово, Нджамена, Остенде-Брюгге, Рас-ель-Хайма
Emirates SkyCargo Дубай-Аль-Мактум, Франкфурт
Ethiopian Airlines Cargo Аддис-Абеба, Бейрут, Льєж
Kalitta Air Чарлстон
Lufthansa Cargo Франкфурт, Гонконг, Мілан-Мальпенса, Шарджа
Martinair Амстердам
Qatar Airways Cargo Доха
RAM Cargo Касабланка
Royal Jordanian Cargo Амман, Маастрихт/Аахен
Turkish Airlines Cargo Стамбул-Ататюрк

Транспорт[ред.ред. код]

Безкоштовний автобус-шатл з'єднує два термінали, відстань між якими становить 3 км. Автобуси відправляються 24 години на добу з інтервалом близько 30 хвилин.

Аеропорт з'єднаний з містом двома автодорогами, головна - дорога Салах Салем через Геліополіс і передмістя, друга - автострада.

Організовано сервіс автобусів-шаттлів в Геліополіс, Наср Сіті, Пригород Каїра, Гізу, Мохандесін, Замалек, Маадія і Харам.

Регулярні рейси Airport Bus Service відправляються від Терміналу 1. Вони зупиняються на площі Тахрір, у передмісті Каїра, Мохандесіне, і у Дороги Пірамід у Гізі.

Авіакатастрофи[ред.ред. код]

 • 20 травня 1965 Boeing 720-040 B (AP - AMH) Пакистанських міжнародних авіаліній рейсу PK 705, який прямував за маршрутом Карачі - Дахран - Каїр - Лондон розбився при посадці недалеко від ВВП 34 Міжнародного аеропорту Каїра. 119 з 125 людей на борту загинули.

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Fraport AG Wins Management Contract for Cairo Airport in Egypt (англ.). 2004-12-20. Архів оригіналу за 2013-07-02. Процитовано 2008-10-10. 
 2. а б в г В аэропорту Каира открыт третий терминал travel.ru - Всё о туризме и путешествиях
 3. История аэропорта. Официальный сайт аэропорта (англ.). Архів оригіналу за 2012-03-24. Процитовано 2008-10-10. 
 4. State Information Service. sis.gov.eg. 
 5. Statement regarding flights to Egypt. Aeroflot. 6 November 2015. Процитовано 6 November 2015. 
 6. http://news.gtp.gr/2016/11/18/egyptair-thessaloniki-cairo-service-2017/
 7. Flynas adds Riyadh – Cairo Route from late-April 2015. Airline Route. 25 March 2015. Процитовано 25 March 2015. 
 8. الخطوط الجوية الفلسطينية. palairlines.com (Arabic). Процитовано 3 June 2015. 
 9. Petroleum Air Services. softec international. 2010. Процитовано 8 February 2016. 
 10. Cairo International Airport. cairo-airport.com. 
 11. http://tarcoair.reservaweb.com.br/horariovoos.asp Archived липень 6, 2015 на сайті Wayback Machine.
 12. "Schedule Tue 01 Sep 2015". Yemenia Airways. 31 August 2015. Retrieved 1 March 2016.

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Каїр (аеропорт)