Лауреати премії Вольфа (фізика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Докладніше: Премія Вольфа

Премія Вольфа з фізики присуджується раз на рік Фондом Вольфа. Це одна з шести премій Вольфа, що вручається Фондом з 1978.

Лауреати премії[ред. | ред. код]

Рік вручення Лауреат Країна Формулювання
1978 Ву Цзяньсюн Flag of the People's Republic of China.svg КНР / Flag of the United States.svg США За дослідження сил слабкої взаємодії, що сприяли встановленню точної форми, а також незбереження парності, для цього виду сил.
1979 Джордж Юджин Уленбек Нідерланди Нідерланди / Flag of the United States.svg США За відкриття, спільно з нині покійним С. А. Гаудсмітом, спіну електрона.
Джузеппе Оккіаліні Італія Італія За внесок у відкриття народження електронних пар і заряджених піонів.
1980 Майкл Фішер
Лео Каданов
Кеннет Геддес Вільсон
Flag of the United States.svg США
Flag of the United States.svg США
Flag of the United States.svg США
За новаторські розробки, що завершилися створенням загальної теорії критичної поведінки в переходах між різними термодинамічними фазами матерії.
1982 Леон Ледерман
Мартін Льюїс Перл
Flag of the United States.svg США
Flag of the United States.svg США
За несподіване експериментальне відкриття нових частинок, що формують третє покоління кварків і лептонів.
1987 Герберт Фрідман Flag of the United States.svg США За піонерські дослідження сонячного рентгенівського випромінювання.
1988 Роджер Пенроуз
Стівен Гокінг
Велика Британія Велика Британія
Велика Британія Велика Британія
За блискучий розвиток загальної теорії відносності, в якому вони показали неминучість космологічних сингулярностей і пояснили фізику чорних дір. У своїй роботі вони значно поглибили наше розуміння походження і можливої ​​долі Всесвіту.
1989 Премія не присуджувалася
1990 П'єр Жиль де Жен
Девід Таулесс
Франція Франція
Велика Британія Велика Британія / Flag of the United States.svg США
За широкий спектр піонерських внесків у наше розуміння організації складних конденсованих систем: де Жену — особливо за його роботи з макромолекулярних речовин та рідких кристалів, Таулесу — за роботи з невпорядкованих та низьковимірних систем.
1993 Бенуа Мандельброт Франція Франція / Flag of the United States.svg США За усвідомлення широкого поширення фракталів і розвиток математичних методів для їхнього опису; він змінив наш погляд на природу.
1994 Намбу Йоїтіро Японія Японія / Flag of the United States.svg США За внесок в теорію елементарних частинок, включаючи усвідомлення ролі спонтанного порушення симетрії за аналогією з теорією надпровідності, і за відкриття колірної симетрії сильних взаємодій.
1996/1997 Джон Арчибальд Вілер Flag of the United States.svg США За плідний внесок у фізику чорних дір, квантову гравітацію, а також у теорію ядерного розсіювання і теорію поділу ядра.
1999 Дан Шехтман Ізраїль Ізраїль За експериментальне відкриття квазікристалів, неперіодичних твердих тіл з далеким порядком, яке надихнуло дослідження нового фундаментального стану речовини.
2000 Раймонд Девіс
Масатосі Косіба
Flag of the United States.svg США
Японія Японія
За піонерські спостереження астрономічних явищ шляхом детектування нейтрино, що призвели до створення й розвитку напряму нейтринної астрономії.
2001 Премія не присуджувалася
2002/2003 Бертран Гальперін
Ентоні Легетт
Flag of the United States.svg США
Велика Британія Велика Британія / Flag of the United States.svg США
За ключові припущення в широкому розмаїтті областей фізики конденсованого стану речовини: Леггета — в надплинності ізотопів рідкого гелію і в макроскопічних квантових явищах, Гальперіна — в двовимірному плавленні, розупорядкованих системах і в системах із сильною міжелектронною взаємодією.
2004 Робер Бру
Франсуа Енглер
Пітер Гіггс
Бельгія Бельгія
Бельгія Бельгія
Велика Британія Велика Британія
За піонерську роботу, яка привела до розуміння механізму генерації маси всякий раз, коли локальна калібрувальна симетрія реалізується асиметрично у світі субатомних частинок.
2005 Деніел Клеппнер Flag of the United States.svg США За революційну роботу в атомної фізики воднеподібних систем, що включає дослідження з водневого мазеру, рідбергівських атомів та конденсації Бозе — Ейнштейна.
2006/2007 Альбер Ферт
Петер Грюнберг
Франція Франція
Німеччина Німеччина
За незалежне відкриття явища гігантського магнітного опору, що став основою нового напряму досліджень та програм — спінтроніки, в якому спін електрона використовується для зберігання і передачі інформації.
2008 Премія не присуджувалася
2009 Премія не присуджувалася
2010 Джон Клаузер
Ален Аспе
Антон Цайлінгер
Flag of the United States.svg США
Франція Франція
Австрія Австрія
За фундаментальний концептуальний і експериментальний внесок в основи квантової фізики, зокрема за серію дедалі складніших перевірок нерівностей Белла (або розширених версій цих нерівностей) з використанням заплутаних квантових станів.
2011 Максиміліан Гайдер
Гаральд Розе
Кнут Урбан
Німеччина Німеччина
Німеччина Німеччина
Німеччина Німеччина
За розробку технології електронної мікроскопії зі скоригованими абераціями, що дозволила спостерігати окремі атоми з пікометровою просторовою роздільністю, що стало революційним досягненням для матеріалознавства.
2012 Якоб Д. Бекенштейн Ізраїль Ізраїль за роботу над чорними дірами[1].
2013 Петер Цоллер
Ігнасіо Сірак
Австралія Австралія
Іспанія Іспанія
за проривний внесок в галузях обробки квантової інформації, квантової оптики й фізики квантових газів.
2014 Не присуджувалася
2015 Джеймс Д. Бйоркен Flag of the United States.svg США за передбачення масштабних перетворень в глибокому непружному розсіянні, що призвело до ідентифікації точкових складових нуклонів. Він зробив суттєвий внесок у вияснення природи сильної взаємодії.
Роберт П. Кіршнер Flag of the United States.svg США за створення групи, оточення й напрямку, що дозволили його аспірантам та постдокам відкрити прискорене розширення Всесвіту.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Institute for Advanced Study — Wolf Prize 2012. Архів оригіналу за 22 січень 2012. Процитовано 24 жовтень 2015. 

Посилання[ред. | ред. код]