Ву Цзяньсюн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ву Цзяньсюн (У Цзяньсюн; також відома як мадам Ву; (Китайська|吳健雄|吴健雄|Wú Jiànxíong); англ. Chien-Shiung Wu; 31 травня 1912(19120531), Шанхай — 16 лютого 1997, Нью-Йорк) — американська радіофізикиня китайського походження. Брала участь в Манхеттенському проекті (збагачення уранового палива), поставила (за пропозицією Ян Чжана та Лі Цзундао) знаменитий «експеримент Ву», що довів незбереження просторової парності в слабких взаємодіях.

За дослідження сил слабкої взаємодії, що сприяли встановленню точної форми, а також незбереження парності для цього виду сил одержала Премію Вольфа (фізика).

Біографія[ред. | ред. код]

Предки Ву походили з Тайюань, провінція Шаньсі, але сама вона народилася в Шанхаї. В 1929 вступила в Національний центральний університет, в 1930—1934 навчалася на фізичному факультеті Центрального університету Нанкіна, в 1934—1936 займалася науковою роботою при університеті.

В 1936 емігрувала в США разом з подругою, хіміком з Жофень Тайюань Дун. Там продовжила навчання в Каліфорнійському університеті в Берклі, отримала ступінь доктора філософії в 1940. Потім переїхала на Східне узбережжя, де викладала в Принстонському та Колумбійському університетах.

У 1956 році Лі Цзундао та Янг Чженьнін запропонували Ву поставити експеримент для перевірки їхньої нової теорії слабких взаємодій, побудованої без використання закону збереження просторової парності. Цей дослід, відомий нині як «експеримент Ву», був поставлений в 1957-му і показав, що закон збереження парності може порушуватися при слабких взаємодіях. Наукове співтовариство спочатку сприйняло результат з недовірою, однак повторення експериментів, як подібних за схемою з експериментом Ву, так і принципово відмінних, підтвердило отримані нею результати. Пізніше Лі і Ян були удостоєні Нобелівської премії з фізики. Ву залишилася без нагороди, що було сприйнято багатьма як прояв сексизму.

1965 року вийшла в світ книга Ву «Бета-розпад», що й понині залишається настільною книгою фізиків-ядерників.

Надалі Ву досліджувала молекулярні зміни в гемоглобіні, що викликають серповидноклітинну анемію.

Ву Цзяньсюн — перша жінка-президентка Американського фізичного товариства (в 1975). У тому ж році отримала Національну медаль за заслуги в галузі науки. В 1990 на честь Ву був названий астероїд 2752 Ву Цзяньсюн. У 1997-му померла від інсульту.

Джерела[ред. | ред. код]