Лижі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ли́жі (ли́жви, леще́та, на́рти) (англ. Ski) — пристрій у вигляді дощок, призначений для пересування по снігу, який кріпиться до ноги спеціальними приєднаннями до лижного взуття. Існує багато типів лиж різної форми для різних потреб. Форма лижі міняється в залежності від вимог прикладного спорту, або спеціалізованого використання. Крім лиж для їзди по снігу, є також спеціальні водні лижі, звичайні лижі може бути також використано, на піску або спеціальних матах.de:Ski Основний вид спорту в якому використовуються лижі — лижний спорт.

Ski.jpg

Історія[ред.ред. код]

Найстарішу лижу було знайдено в болоті поблизу Хотингу (Hoting) у Швеції, і вона мала вигляд дошки завширшки 10 см і довжиною 110 см, її вік оцінюється в 4500 років. Також на норвезькому півострові Ридию була знайдена видовбана на камені ілюстрація гірськолижника, вік якої був оцінений в 4000 років. І все ж за останніми даними, першовідкривачами катання на лижах є китайці. У Хинджанзі на китайському Алтаї (Altay Xinjiang) було знайдено печеру на стіні якої зображено чотири мисливці, три з яких стоять на довгих прямокутних дошках.

Близько 1850 року ремісники у Норвегії винайшли вигнуту лижу. Це дозволяло розподіляти вагу лижника більш рівномірно усією довжиною лижі. Ця нова конструкція допомогла побудувати тонші і легші лижі, адже зігнуті, краще поглинали силу ударів, і дозволяли пересуватися швидше і легше.

Лижі традиційно вирізалися вручну з цільного шматка деревини листяних порід, таких як береза. Ця деревина використовувалася через її щільність та ударостійкість, що було потрібно для лижних гонок. Через скорочення лісів у Європі, можливість знайти якісні дошки листяних порід, ускладнилася, що призвело до винаходу ламінованої лижі. Починаючи з 1891 року у Норвегії стали ламінувати два або більше шарів деревини разом, щоби зробити бігові лижі ще легшими.en:Ski

Засновником альпійського лижного спорту вважається чех Матіас Здарскі (Mathias Zdarsky), що 1905 року улаштував перший слалом у гористій місцевості й придумав лижні палиці для швидшого переміщення.

Матеріали й технології[ред.ред. код]

Споконвічно лижі були дерев'яні, виготовлялися із цільних дощок і не мали привабливого зовнішнього вигляду. З початком розвитку лижного спорту й технічної революції на межі XIXXX століть лижі видозмінилися. Крім зміни пропорцій, вони стали виготовлятися з декількох частин, для їхнього виготовлення стали застосовуватися верстати, з'явилися лижні фабрики. Таке становище зберігалося до появи пластичних матеріалів.

Деякі пластичні матеріали мають властивості, які корисні для лиж — не намокають, до них не прилипає сніг, краще ковзання. Так з'явилися спочатку лижі із пластиковим покриттям, потім цілком пластикові лижі.

У наш час внутрішня будова лиж може бути досить складною — індустрія спорту й виробництва спортінвентарю вкладає великі гроші в наукові дослідження. У сучасних лижах застосовуються різні види пластику, деревини, композитних матеріалів, сплавів.

Для догляду за ковзною поверхнею лиж (особливо дерев'яних) застосовуються лижні мазі.

Дивіться також[ред.ред. код]

Сноубординг