Лижі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ли́жі, ли́жви (заст. полозки́[1], снігівці́, на́рти[2], леще́та[3]) — пристрій у вигляді дощок, призначений для пересування по снігу, який кріпиться до ноги спеціальними приєднаннями до лижного взуття. Існує багато типів лиж різної форми для різних потреб. Форма лижі міняється в залежності від вимог прикладного спорту, або спеціалізованого використання. Крім лиж для їзди по снігу, є також спеціальні водні лижі, звичайні лижі може бути також використано, на піску або спеціальних матах. Основний вид спорту в якому використовуються лижі — лижний спорт.

Ski.jpg

Історія[ред. | ред. код]

Найстарішу лижу було знайдено в болоті поблизу Хотингу (Hoting) у Швеції, і вона мала вигляд дошки завширшки 10 см і довжиною 110 см, її вік оцінюється в 4500 років. Також на норвезькому півострові Ридию була знайдена видовбана на камені ілюстрація гірськолижника, вік якої був оцінений в 4000 років. І все ж за останніми даними, першовідкривачами катання на лижах є китайці. У Хинджанзі на китайському Алтаї (Altay Xinjiang) було знайдено печеру на стіні якої зображено чотири мисливці, три з яких стоять на довгих прямокутних дошках.

Близько 1850 року ремісники у Норвегії винайшли вигнуту лижу. Це дозволяло розподіляти вагу лижника більш рівномірно усією довжиною лижі. Ця нова конструкція допомогла побудувати тонші і легші лижі, адже зігнуті, краще поглинали силу ударів, і дозволяли пересуватися швидше і легше.

Лижі традиційно вирізалися вручну з цільного шматка деревини листяних порід, таких як береза. Ця деревина використовувалася через її щільність та ударостійкість, що було потрібно для лижних гонок. Через скорочення лісів у Європі, можливість знайти якісні дошки листяних порід, ускладнилася, що призвело до винаходу ламінованої лижі. Починаючи з 1891 року у Норвегії стали ламінувати два або більше шарів деревини разом, щоби зробити бігові лижі ще легшими.

Засновником альпійського лижного спорту вважається чех Матіас Здарскі (Mathias Zdarsky), що 1905 року улаштував перший слалом у гористій місцевості й придумав лижні палиці для швидшого переміщення.

Матеріали й технології[ред. | ред. код]

Споконвічно лижі були дерев'яні, виготовлялися із цільних дощок і не мали привабливого зовнішнього вигляду. З початком розвитку лижного спорту й технічної революції на межі XIXXX століть лижі видозмінилися. Крім зміни пропорцій, вони стали виготовлятися з декількох частин, для їхнього виготовлення стали застосовуватися верстати, з'явилися лижні фабрики. Таке становище зберігалося до появи пластичних матеріалів.

Деякі пластичні матеріали мають властивості, які корисні для лиж — не намокають, до них не прилипає сніг, краще ковзання. Так з'явилися спочатку лижі із пластиковим покриттям, потім цілком пластикові лижі.

У наш час внутрішня будова лиж може бути досить складною — індустрія спорту й виробництва спортінвентарю вкладає великі гроші в наукові дослідження. У сучасних лижах застосовуються різні види пластику, деревини, композитних матеріалів, сплавів.

Для догляду за ковзною поверхнею лиж (особливо дерев'яних) застосовуються лижні мазі.

Див. також[ред. | ред. код]

Сноубординг

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Пошук. Російсько-українські словники (uk-UA). 
  2. Пошук. Російсько-українські словники (uk-UA). 
  3. Gazeta.ua (2015-01-29). Лещетарство, совгарство й санкарство: у 30-их роках "лижі" вважали чужим словом (uk-UA).