Лижі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ski.jpg

Ли́жі (ли́жви, леще́та, на́рти) (англ. Ski) — пристрій у вигляді дощок, призначений для пересування по снігу, до ноги кріпиться спеціальними приєднаннями до лижного взуття. Існує багато типів лиж різної форми для різних потреб. Основний вид спорту в якому використовуються лижі — лижний спорт.

Історія[ред.ред. код]

Найстаріша лижа була знайдена в болоті поблизу Хотингу (Hoting) у Швеції, мала вигляд дошки шириною 10 см і довжиною 110 см, її вік оцінюється в 4500 років. Також на норвезькому півострові Ридию була знайдена видовбана на камені ілюстрація гірськолижника, вік якої був оцінений в 4000 років. І все ж за останніми даними першовідкривачами катання на лижах є китайці. У Хинджанзі на китайському Алтаї (Altay Xinjiang) була знайдена печера на стіні якої зображене чотири мисливці, три з яких стоять на довгих прямокутних дошках.

Засновником альпійського лижного спорту вважається чех Матіас Здарскі (Mathias Zdarsky), що в 1905 улаштував перший слалом у гористій місцевості й придумав лижні палиці для швидшого переміщення.

Матеріали й технології[ред.ред. код]

Споконвічно лижі були дерев'яні, виготовлялися із цільних дощок і не мали привабливого зовнішнього вигляду. З початком розвитку лижного спорту й технічної революції на межі XIXXX століть лижі видозмінилися. Крім зміни пропорцій, вони стали виготовлятися з декількох частин, для їхнього виготовлення стали застосовуватися верстати, з'явилися лижні фабрики. Таке становище зберігалося до появи пластичних матеріалів.

Деякі пластичні матеріали мають властивості, які корисні для лиж — не намокають, до них не прилипає сніг, краще ковзання. Так з'явилися спочатку лижі із пластиковим покриттям, потім цілком пластикові лижі.

У наш час внутрішня будова лиж може бути досить складною — індустрія спорту й виробництва спортінвентарю вкладає великі гроші у наукові дослідження. У сучасних лижах застосовуються різні види пластику, деревини, композитних матеріалів, сплавів.

Для догляду за ковзною поверхнею лиж (особливо дерев'яних) застосовуються лижні мазі.

Дивіться також[ред.ред. код]

Сноубординг