Люсі (австралопітек)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рештки Люсі
Реконструкція скелету Люсі, Кливлендський музей натуральної історії
Копія скелету, Франкфурт-на-Майні

Люсі — поширена назва знахідки AL 288-1 — декількох сотень фрагментів кісток, які складають приблизно 40 % скелета особини австралопітека афарського. Екземпляр був знайдений у 1974 році в Гадарі в Ефіопії. Визначено, що Люсі жила приблизно 3,2 млн років тому.[1] Знахідка є визначною, оскільки ця істота мала невелику ємність скроні, як у людиноподібної мавпи і володіла прямоходінням як людина[2]. А це доказ того, що виникнення прямоходіння передувало збільшенню об'єму мозку в еволюції людини. Проте інші знахідки, зокрема знайдені у 1994 році рештки гомініда Арді, примушують робити висновок, що австралопітек афарський не є прямим предком людини.

Історія відкриття[ред. | ред. код]

У 1973—1976 у Східній Африці в Афарі (низовина в Ефіопії), в селищі Гадар працювала французько-американська експедиція. Молодий антрополог Дональд Джогансон зробив унікальне відкриття. 24 листопада 1974 року він знайшов рештки скелету, що належав дорослій особині жіночої статі. Збереглося приблизно 40 % скелета, що є унікальним явищем в антропології. Після знахідки весь табір науковців був схвильований, увімкнули магнітофон із записом пісні Бітлз «Lucy in the Sky with Diamonds[en]». З цього моменту знахідка отримала ім'я Люсі і так вона відома у колі антропологів.

Опис[ред. | ред. код]

Зріст Люсі становив 120 см, вага — 40 кг. Об'єм мозку — приблизно 600 см³.

За даними аналізу зубів Люсі, вона загинула у віці 25-30 років.

Будова таза і кісток нижніх кінцівок свідчить, що представники даного виду були прямоходячими. Колінний суглоб пристосований до прямоходіння. Кут стегнової кістки до великої гомілкової проміжний між відповідними кутами у шимпанзе і людини. Стопа також проміжна між людиноподібними мавпами і сучасною людиною.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

24 листопада 2015 року компанія Google для оформлення своєї домашньої сторінки використала тематичний малюнок, присвячений 41-й річниці з дня знахідки залишків Люсі[3]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mother of man - 3.2 million years ago. BBC Home. Архів оригіналу за 2013-07-13. Процитовано 2008-10-10. 
  2. Stephen Tomkins (1998). The Origins of Humankind. Cambridge University Press. ISBN 0521466768. 
  3. 41 рік тому було знайдено Люсі // www.google.com. 24.11.2015(англ.)

Посилання[ред. | ред. код]