Люсі (австралопітек)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рештки Люсі
Реконструкція скелету Люсі, Кливлендський музей натуральної історії
Копія скелету, Франкфурт-на-Майні

Люсі — поширена назва знахідки AL 288-1 — декількох сотень фрагментів кісток, які складають приблизно 40 % скелета особини австралопітека афарського. Екземпляр був знайдений у 1974 році в Гадарі в Ефіопії. Визначено, що Люсі жила приблизно 3,2 млн років тому.[1] Знахідка є визначною, оскільки ця істота мала невелику ємність скроні, як у людиноподібної мавпи і володіла прямоходінням як людина[2]. А це доказ того, що виникнення прямоходіння передувало збільшенню об'єму мозку в еволюції людини. Проте інші знахідки, зокрема знайдені у 1994 році рештки гомініда Арді, примушують робити висновок, що австралопітек афарський не є прямим предком людини.

Історія відкриття[ред. | ред. код]

У 1973—1976 у Східній Африці в Афарі (низовина в Ефіопії), в селищі Гадар працювала французько-американська експедиція. Молодий антрополог Дональд Джогансон зробив унікальне відкриття. 24 листопада 1974 року він знайшов рештки скелету, що належав дорослій особині жіночої статі. Збереглося приблизно 40 % скелета, що є унікальним явищем в антропології. Після знахідки весь табір науковців був схвильований, увімкнули магнітофон із записом пісні Бітлз «Lucy in the Sky with Diamonds[en]». З цього моменту знахідка отримала ім'я Люсі і так вона відома у колі антропологів.

Опис[ред. | ред. код]

Зріст Люсі становив 120 см, вага — 40 кг. Об'єм мозку — приблизно 600 см³.

За даними аналізу зубів Люсі, вона загинула у віці 25-30 років.

Будова таза і кісток нижніх кінцівок свідчить, що представники даного виду були прямоходячими. Колінний суглоб пристосований до прямоходіння. Кут стегнової кістки до великої гомілкової проміжний між відповідними кутами у шимпанзе і людини. Стопа також проміжна між людиноподібними мавпами і сучасною людиною.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

24 листопада 2015 року компанія Google для оформлення своєї домашньої сторінки використала тематичний малюнок, присвячений 41-й річниці з дня знахідки залишків Люсі[3]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mother of man - 3.2 million years ago. BBC Home. Архів оригіналу за 13 липня 2013. Процитовано 10 жовтня 2008. 
  2. Stephen Tomkins (1998). The Origins of Humankind. Cambridge University Press. ISBN 0521466768. 
  3. 41 рік тому було знайдено Люсі // www.google.com. 24.11.2015 [Архівовано 24 листопада 2015 у Wayback Machine.](англ.)

Посилання[ред. | ред. код]