Людина прямоходяча

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Людина прямоходяча
Homo erectus
Homo erectus.JPG
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Підклас: Плацентарні або вищі звірі (Eutheria)
Ряд: Примати (Primates)
Родина: Гомініди (Hominidae)
Рід: Людина (Homo)
Вид: Homo erectus
Біноміальна назва
Homo erectus
(Dubois, 1892)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Homo erectus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Homo erectus
EOL logo.jpg EOL: 4454110
Fossilworks: 83084

Люди́на прямоходя́ча (Homo erectus, застаріла назва — архантропи) — вид роду Homo, який розглядають як безпосереднього попередника сучасної людини.

Вважається, що еректуси з'явилися у Східній Африці в епоху середнього плейстоцену, еволюціонували від Людини рудольфської (Homo rudolfensis), і вже 1,8 млн років тому через Близький Схід (людина грузинська) широко заселили Євразію аж до Китаю (Юаньмоуська людина).

Дослідження ДНК X-хромосоми у 2008 році призвело до висновку, що азіатський вид Homo erectus цілком міг схрещуватися з Homo sapiens і бути предком сучасних людей по змішаних лініях (не прямій чоловічий і не прямій жіночої) [1] [2].

Людина прямоходяча (Homo erectus) є вимерлим видом гомінідів, що існував у період з 1,8 мільйона років тому до 300 000 років тому. Класичні Homo erectus проживали на території сучасної Азії (Китай, Індонезія). У Африці було виявлено рештки подібних скам'янілостей, які часто належали до виду Людина працююча (Homo ergaster). Також у Європі були виявлені рештки, класифіковані як Homo erectus, при цьому зберігається тенденція це позначення застосовувати для скам'янілих знахідок, що належать до азіатського регіону.

Обсяг черепної коробки поступово зростав протягом довгої історії. Homo erectus мав більший обсяг черепа, ніж Людина працююча (Homo habilis) чи Людина грузинська (Homo georgicus), знайдена в Дманісі. Перші рештки Яванської людини свідчать про розмір черепа обсягом 850 куб. см, а ті, що були знайдені пізніші досягали 1100 куб. см у своєму об'ємі. На обличчі вирізнялися надбрівні дуги та масивна щелепа без підборіддя, з відносно малими зубами. Статевий диморфізм був яскравіше виражений, аніж у сучасної людини. Представники цього виду відзначались сильною статурою та зростом до 180 см.

Кам´яні вироби виготовлені Homo erectus в основному відносять до Ашельської культури. Цілком ймовірно, що вони використовували вогонь.

Яванська людина[ред.ред. код]

У 1891-1892 голландський анатом Ежен Дюбуа (Eugène Dubois) вважав, що він віднайшов “втрачену ланку”, гіпотезу про яку висунув Ернст Геккель (Ernst Haeckel)]]. Це припущення з'явилось внаслідок палеонтологічних розкопок на берегах річки Соло, біля Трініл, на острова Ява (Індонезія) та виявлення кількох зубів, склепіння черепа та стегнових кісток, дуже схожих на ті, що притаманні сучасній людині. Висновки про ці знахідки були опубліковані в 1894 під назвою Pithecanthropus erectus, хоча більш відома назва цих знахідок — “Яванська людина” або ж “Людина з Трініл”

У 1930-х роках німецький палеонтолог Ральф фон Кьонігсвальд (Ralpf von Koenigswald) отримав нові рештки: знову ж таки з Трініл, а також із нових локацій (як наприклад Сангіран) — разом 12 зразків. У 1938 його зусиллями було ідентифіковано череп із Сангірану, який учений відніс до виду Пінекантроп. Але вже  у 1940 Ернст Майр висловив думку що, всі цi рештки належать іншому виду — Людині прямоходячій (Homo erectus erectus).

Людина Пенху[ред.ред. код]

На початку XXI століття в морі біля архіпелагу Пенху (поруч з Тайванем) рибалки виловили половину нижньощелепної кістки давньої людини, які раніше лежали на морській глибині 60-120 м (750-120 тисяч років тому ця акваторія була частиною материка). Її вік визначили як 190-450 тисяч років.

З огляду на вік кістки та зубів, ця знахідка подібна на інші з Китаю та Яви, що належали homo erectus. Проте плоска міцна щелепа нагадує ту, яку мали африканські й європейські ранні люди більше, ніж ті, що жили в Азії. На думку дослідників, знайдена кістка могла належати людині дотепер невідомого виду. Він міг розвинутися незалежно від представників homo erectus, що жили на острові Ява. Можливо, «людина Пенху» споріднена з лінією міцних ранніх людей, які майже 800 тисяч років тому прийшли з Африки до Азії, тобто, після перших заселень Азії homo erectus [3].

Підвиди[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Black, Davidson (1927): "Further hominid remains of lower Quaternary age from Chou K'ou Tien deposit". Nature120: 954.
  • Dubois, Eugène (1894): "Pithecanthropus erectus, eine menschenähnliche Uebergangsform aus Java". Landesdruckerei, Batavia
  • Koenigswald, G.H.R. von (1965): "Begegnungen mit dem Vormenschen". Eugen Diederichs Verlag. (2ª Ed.) [Los hombres prehistóricos. Ediciones Omega. 220 págs. Barcelona, 1967]
  • Sartono, S. (1971): "Observations on a new skull of Pithecanthropus erectus (Pithecanthropus VIII) from Sangiran, Central Java". Proceedings of the Academy of Science, Amsterdam B 74: 185-194.
  • Walker, Alan y Richard Leakey (eds.) (1993): "Nariokotome Homo erectus Skeleton". Harvard University Press. ISBN 0-674-60075-4