Майяпан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Майяпан is located in Мексика
Майяпан
Майяпан
Піраміда Кукулькана в Майяпані

Майяпа́н (май. Màayapáan з ацт. Mayapān, буквально — «місце майя», ісп. Mayapán) — стародавнє місто на півночі Юкатану.

Засноване в X сторіччі легендарним ватажком тольтеків Кукульканом (під яким зазвичай розуміють Топільцина або ж його сина) під час завоювання Юкатану. Певний час перебував під владою Тіхо та Чичен-Іци, але з часом намісники Майяпана заснували власну династію. Останній з її представників — Ахмешкук наприкінці XII ст. був усунутий від влади узурпатором Хунаккеелем. Новий володар очолив постання проти Чичен-Іци, у 1194 захопив її і спалив, перетворивши Майяпан на найвпливовішу державу півострова.

У другій половині XIII ст. владу в Майяпані здобула майянська за походженням династія Кокомів, представники якої, натомість, спиралися на військо найманців з Центральної Мексики. Вважаючи титул халач-вініка замалим для себе, Кокоми іменувалися котекпанами («мешканцями палацу»). Культ Кукулькана, який сповідували Кокоми, нав'язувався і залежним від нього поселенням.

У 1441 проти майяпанської влади повстав ушмальський володар Ах-Шупан з династії Тутуль Шіу. Постанці захопили місто і знищили усіх Кокомів, за винятком одного, який у цей час перебував далеко на півдні. Саме він разом із біженцями із Майяпана заснували нову державу з центром у місті Сотута. Сам Майяпан деякий час зберігав певні залишки самостійності, проте до кінця XVI сторіччя остаточно занепав і знелюднів.

Література[ред.ред. код]

  • Гуляев В. И. 1979. Города-государства майя (структура и функции города в раннеклассовом обществе). М.: Наука.
  • Pollock H. E. D. et al (ed.) 1962 Mayapan, Yucatan, Mexico. Washington.
  • Smith R. E. 1971 The pottery of Mayapan. Cambridge (Mass.).


Прапор Мексики Це незавершена стаття про Мексику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Пакал II Це незавершена стаття про Месоамерику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.