Марення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Марення — сукупність ідей, думок та уявлень, висновків, що виникли не через засіб обробки прибуваючої інформації і не кореговане прибуваючою інформацією (при цьому не важливо, відповідає висновок марення дійсності чи ні).

Принципово важливо, що марення — вияв хвороби мозку людини, є розладом мислення.

Приклад: "хворий марить ідеями марення" (про офiційно прийнятого хворого - пацієнта).

Марення. Маячні ідеї.[ред.ред. код]

Під маячними ідеями розуміють помилкові ідеї, що виникли внаслідок психічної хвороби і не відповідають дійсності судження. Ці судження зазвичай повністю оволодівають свідомістю хворих і недоступні виправленню. Сукупність таких помилкових ідей називається маренням.

За механізмом розвитку марення в основному поділяється на дві форми: хронічно розвивається систематизоване марення тлумачення (марення судження) і гостро виникає, несистематизоване, образне марення (марення сприйняття).

Систематизоване марення тлумачення розвивається повільно, поступово та супроводжується загальною зміною особистості, Для нього характерне порушення переважно абстрактного пізнання. Маячні судження ретельно обґрунтовуються хворими, які призводять послідовний ланцюг доказів, що мають суб'єктивну логіку.

Факти, які хворі приводять у підтвердження своїх божевільних ідей, тлумачаться ними упереджено, однобічно. Ця форма бреда відрізняється стійкістю. За змістом марення тлумачення може бути різноманітний.

Один з його варіантів - марення відношень, хворий переконаний, що оточуючі ставляться до нього несправедливо, порочать його, утискають його інтереси. До іншим варіантом відноситься сутяжництво; хворі без достатніх підстав вважають себе несправедливо ображеними, пишуть численні скарги, і вся їх життя проходить в позові із уявними кривдниками.

Описують також марення ревнощів, який виявляється в тому, що хворі переконані в невірності свого чоловіка, постійно стежать за ним, у кожному його жесті, вчинку знаходять підтвердження зради.

Може зустрітися любовно-еротичний марення, марення винахідництва, реформаторства, високого походження (хворі переконані, що їх справжні батьки не ті, з якими вони проживають, а люди, що займають дуже високе положення в суспільстві), іпохондричні марення (хворі переконані в наявності у них будь-якої хвороби і досягають у лікарів встановлення саме цього діагнозу).

Систематизоване марення тлумачення характеризується відсутністю виражених галлюцинаторных розладів і протікає на фоні відносно збереженою поведінки хворого. Хронічно розвивається марення тлумачення може входити до складу складніших синдромів - галлюцинаторно-параноїдних і парафренних.

З розвитком хвороби він поступово переходить у маячні ідеї, які супроводжуються галюцинаціями, помилковими сприйняттями і явищами психічного автоматизму. До систематизованого марення судження приєднується в цих випадках марення переслідування та фізичного впливу.

В подальшому перебігу хвороби можуть наступити розпад маячною системи і поява ознак слабоумства в поєднанні з ідеями величі. Марення набуває фантастичний характер. Марення тлумачення зустрічається при параної, варіантах маячною шизофренії (див. Паранояльний синдром).

Нерідко марення тлумачення називають Паранояльний. На відміну від марення тлумачення образного, чуттєве марення характеризується порушенням абстрактного і чуттєвого пізнання. Маячні ідеї при цьому несистематизовані, непослідовні; переважають фантазії, яскраві вистави.

Явища навколишнього життя сприймаються хворим помилково, як безглузда даність. Хворому все здається загрозливим, що переслідують його, що має до нього безпосереднє відношення. Усе, що відбувається навколо він бере на свій рахунок, скрізь бачить небезпеку.

Озирнувшись перехожий видається хворому детективом, в трамваї сидить навпроти пасажир з портфелем в руках вбивцею, що везе в портфелі зброю. Рухаються автомобілі сприймаються як загроза, як спроба розчавити хворого.

Світло світлофорів видає якісь знаки, які вказують на небезпеку, що загрожує небезпека, і т. д. Гострий, чуттєвий марення супроводжується розгубленістю, афекту страху, тривоги. При наростанні гостроти стану маячні ідеї стають все більш незв'язними, неповними і фантастичними.

Зміст образного марення може бути різним. Може розвиватися марення значення: все навколишнє представляється хворому зміненим, що має особливий зміст, особливе значення.

Запалені на вулиці ліхтарі свідчать про спроби впливати на мислення хворого, темна і світла одяг на людях - про те, що існує два табори, що ворогують між собою.

Незнайомі люди сприймаються як знайомі або рідні і, навпаки, рідні здаються незнайомими, а лише загримовані під рідних (симптом позитивного і негативного двійника).

Образне, чуттєве марення може, зустрічатися при Параноїд зовнішньої обстановки, періодичної шизофренії, симптоматичних психозах. Резидуальних и и бред зазвичай залишається у вигляді моносімптома після зникнення всіх інших проявів психозу.

Для резидуального бреда характерна відсутність подальшого розвитку, його мала зв'язок з поведінкою хворого і раптове зникнення з критичним ставленням до нього. Розпізнати маячні ідеї не завжди легко в зв'язку з тим, що хворі мають схильність приховувати свої маячні ідеї, діссімуліровать.

Патогенетичні механізми виникнення бреда недостатньо вивчені. На основі вчення про вищої нервової діяльності І. П. Павлова припускають, що в розвитку марення тлумачення грає роль в основному патологічна інертність дратівливого процесу.

Виник осередок інтенсивного інертного роздратування в певних системах кори головного мозку на підставі закону негативної індукції веде до значного гальмування по периферії.

У зв'язку з цим, з одного боку, знижується корегують вплив кори великих півкуль в цілому, з іншого - всі подразнення, що йдуть ззовні, відповідно до закону сили нервових процесів, вступають у зв'язок з вогнищем патологічної інертності. Клінічно це проявляється відсутністю критики і залученням в божевільну систему все нових і нових даних.

Цей механізм лежить в основі повільно розвиваються, прогресуючих божевільних ідей при параної, Паранояльний формі шизофренії. У випадках розвитку гострого марення механізм бредообразованія дещо іншою.І. П. Павлов пояснював фантастичний гострий бред наявністю хаотичних зв'язків в першу сигнальну систему, внаслідок ослаблення другої сигнальної системи.

Різні форми божевільних ідей відрізняються від так званих надцінний ідей і бредоподобних фантазій. Бредоподобние фантазії носять тимчасовий характер, зустрічаються у психопатичних особистостей.

Вони нерідко мають фантастичний характер, іноді залежать від настрою і не супроводжуються настільки вираженим зміною особи, яке спостерігається при розвитку справжніх божевільних ідей. До надцінний ідеям відносяться переконання, що панують в уявленнях людини внаслідок своєї емоційної насиченості.Надцінні ідеї не виникають на основі грубих змін психіки. Вони можуть поєднуватися з підвищеним афекту. У випадках наявності їх на фоні зниженого афекту вони носять депресивний характер.

Наявність бредового синдрому у психічному стані хворих свідчить про розгорнуту стадії психічного захворювання і служить показанням до госпіталізації хворих.

Лікування. Проводиться лікування основного захворювання.

Марення (мрійне)[ред.ред. код]

Мареннямрія.

Приклад:' "марить музикою" ( про меломана або про того, хто мріє стати музикантом).

Див. також[ред.ред. код]

Delirium Біла гарячка