Октябрський район (Гомельська область)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Октябрський район
Акцябрскі раён
BLR Акцябрскі раён flag.png
Розташування району
Район на мапі області
Основні дані
Країна: Flag of Belarus.svg Білорусь
Область: Гомельська область
Населення: (2009) 17 200 осіб
Площа: 1386 км²
Населені пункти та ради
Районний центр: Октябрський
Районна влада
Веб-сторінка: http://oktiabrskiy.gomel-region.by/
Голова РДА: Олександр Максименко
Голова районної ради: Анатолій Маханько
Мапа

Октябрьский район (біл. Акцябрскі раён) — адміністративна одиниця на північному заході Гомельської області. Адміністративний центр — міське селище Октябрський.

Географія[ред. | ред. код]

Площа району становить 1386 км² (16-те місце в області), довжина із заходу на схід — 65 км, з півночі на південь — 43 км. Район розташований у північно-східній частині Прип'ятського Полісся, межує з Петриковським, Калинковицьким і Свєтлогорськими районами тієї ж області, а також з Бобруйським і Глусським районами Могильовської області і Любанським районом Мінської області. Лісами зайнято 58% території, сільгоспугіддями — 33%.

Територією району протікає 10 річок, основні — Птич (найбільша ліва притока Прип'яті) і її притоки Ареса (Ореса) і Нератовка (Неретовка), а також Тремля із притокою Вєтка. Тут же проходить Славковицько-Ямінський осушувальний канал (ліва притока Ареси). Всі вони відносяться до басейну Дніпра.

Територія району багата на корисні копалини, такі як нафта (7 родовищ), калійні й кам'яні солі (2 родовища), промислові води й розсоли, торф (понад 20 родовищ).

Середня температура січня −6,3 °C, липня 18,4 °C. Опадів — 627 мм за рік. Вегетаційний період — 195 днів.

Ґрунти в основному торфово-болотні й дерено-підзолисті.

Історія[ред. | ред. код]

Район утворений 28 червня 1939 року, спочатку входив до складу Поліської області. 20 вересня 1944 року включений до складу Бобруйської області, а 8 січня 1954 року став частиною Гомельської області. 25 грудня 1962 року район був скасований, його територія ввійшла у Свєтлогорський район. 30 липня 1966 року район відновлений як самостійна територіальна одиниця під нинішньою назвою.

Демографія[ред. | ред. код]

Населення району — 17 200 чоловік (на 01.01.2009 р.; 16-те місце), у тому числі в міських умовах проживають 7 800 чоловік (усі — в районному центрі). Усього налічується 75 населених пунктів, найбільший з яких — міське селище Октябрський.

За національним складу (перепис 1999 р.) населення ділиться на білорусів — 93,8%, росіян — 3,8%, українців — 1,3%, поляків — 0,2%, циган — 0,2%, латишів — 0,1%, молдован — 0,1%, німців — 0,06%, вірменів — 0,05%, башкир — 0,04%, азербайджанців — 0,04%.

Останні 30 років населення району практично безупинно скорочується.

Економіка[ред. | ред. код]

Промисловість у районі розвинена слабко й представлена декількома невеликими підприємствами: заводом сухого знежиреного молока, хлібозаводом, деревообробними підрозділами лісгоспу, будівельними організаціями. У селищі Рабкор розташовані асфальтовий завод і нафтобаза, біля села Любань ведеться нафтовидобуток.

Сільськогосподарські угіддя займають близько 45 тис. га. Основні землекористувачі — 6 сільськогосподарських виробничих кооперативів і 3 комунальні сільськогосподарські унітарні підприємства (КСУП). Також на території району здійснюють діяльність 14 фермерських господарств.

Землі району не відрізняються високою родючістю. Загальний бал кадастрової оцінки сільгоспугідь становить 28,0, ріллі — 30,7.

Транспорт[ред. | ред. код]

Через район проходять залізнична гілка Рабкор — Бобруйськ, що раніше була з'єднана з лінією Берестя — Гомель. Але під час Рейкової війни лінія була зруйнована й по закінченні Німецько-радянської війни так і не була відновлена.

Автомобільні дороги Глуськ — Озаричі, Паричі — Копаткевичі.

Визначні пам'ятки[ред. | ред. код]

На території Октябрського району перебуває 113 пам'яток культурної спадщини, з них 101 пам'ятка історії й культури, 12 — археології. У Державний список історико-культурних цінностей Республіки Білорусь включені 7 пам'яток.

Посилання[ред. | ред. код]

Могильовська область
(Глуський район)
Могильовська область
(Бобруйський район)
Свєтлогорський район
Мінська область
(Любанський район)
Gray compass rose.svg Свєтлогорський район
Петриковський район Петриковський район Калинковицький район